
Dom ekonomiczny i ekologiczny
Coraz więcej osób zastanawia się nad opcją budowy oszczędnego domu. Jest on przyjazny dla środowiska i tani w eksploatacji. Zużywa nawet 4-krotnie mniej energii do ogrzewania, co w konsekwencji oznacza o wiele niższe rachunki.
Czytaj dalej
Niewielu wie, że koszty ogrzewania wynoszą ok. 65 proc. kwoty utrzymania budynku. Warto więc postawić na nowoczesne rozwiązania, które choć kosztują, w rezultacie przynoszą wymierne korzyści. Coraz więcej inwestorów prywatnych bierze przykład z naszych zachodnich sąsiadów i stara się maksymalne ograniczyć straty energii. - Klienci pytają się o projekty domów pasujące do energooszczędnego schematu. Nasi architekci służą fachową radą i projektują budynki dostosowane do ułożenia i powierzchni konkretnej działki oraz zgodnie z pomysłem czy sugestiami inwestora. Pomagają też dobrać odpowiednie ekonomiczne rozwiązania - mówi René-Xavier Gérard, prezes zarządu spółki Domy Gerard zajmującej się profesjonalną budową domów jednorodzinnych dla inwestorów prywatnych.
Czytaj również: Jak zminimalizować ryzyko przegrzewania się budynków mieszkalnych latem?
Dobry projekt to podstawa
Przede wszystkim należy skupić się na bryle domu, która powinna być jak najbardziej zwarta i prosta. - Ważną kwestią jest technologia budowlana bryły - podkreśla René-Xavier Gérard ze spółki Domy Gerard. Dach również powinien być prosty, gdyż ma mniejszą powierzchnię ucieczki ciepła. Należy też pamiętać o odpowiednim położeniu pomieszczeń według stron świata. Salon i pokoje o dużej powierzchni powinny znajdować się od strony południowej, z kolei wszelkie pomieszczenia gospodarcze czy np. garaż - od północnej. Pamiętajmy, że przez źle zaizolowane ściany, dom może tracić nawet do 30 proc. ciepła. Niebezpieczeństwo przerwania ciągłości izolacji niosą za sobą również wszelkie wystające elementy, takie jak balkony czy wykuszowe okna.
Czytaj również: Instalacje solarne w domu
Wykorzystujmy naturalne źródła energii
Ważne jest także wykorzystanie naturalnych źródeł energii, do jakich należą promienie słoneczne, które pozwolą na uzyskanie cennego ciepła. Powinny przez jak najdłuższy czas w ciągu dnia padać na jak największą powierzchnię budynku. Oprócz tego, warto rozważyć zamontowanie kolektorów słonecznych, które w letnich miesiącach zapewniają ogrzewanie wody. Ostatnią sprawą wartą podkreślenia jest możliwość zastosowania instalacji grzewczej w postaci pompy ciepła. - To jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na zapewnienie komfortu mieszkania. Warto na początku zainwestować, by następnie czerpać wymierne korzyści finansowe w utrzymaniu domu. Przewidywany zwrot z takiej inwestycji wynosi ok. 10 lat. Przykładowo, przy wielkości domu wynoszącej ok. 200 m kw., można zaoszczędzić ok. 3 500 zł rocznie – mówi René-Xavier Gérard.
Na zachodzie tradycyjne budownictwo jest już wypierane przez domy energooszczędne. Obecnie także coraz więcej Polaków wychodzi z założenia, że jeśli już budujemy, to warto myśleć przyszłościowo. W szczególności, gdy pomoże nam to zaoszczędzić na wydatkach.
Źródło: prport / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Elektronika Liczba postów: 77 Grupa: Firmy budow... Ostatnio kompletowałem sprzęt do nowego warsztatu i trafiłem na https://www.zasilacze-meanwell.pl Nie spodziewałem się, że znajdę tak dobrze przygotowaną stronę...
- Dekorator wnętrz Liczba postów: 202 Grupa: Firmy budow... Bigg Boss 19 is expected to be even better, as it will open doors for commoners once again, with only a few celebrities joining the season. This mix promises m...
- Czy domy modułowe to przyszłość budownictwa? Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Co na elewację domu - może drewno? Liczba postów: 73 Grupa: Budowa i re... to interesujące
- Czym kierować się wybierając drzwi zewnętrzne Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... Ja drzwi w domu wymieniałem kilka lat temu ale faktycznie coraz częściej myślę o tym, aby znów je wymienić.. trochę są zjechane i niestety nie są w 100% nieprze...