Drewno z białego dębu coraz popularniejsze przy wykańczaniu wnętrz

Drewno z białego dębu coraz popularniejsze przy wykańczaniu wnętrz

Z roku na rok na świecie rośnie liczba projektów biurowych i użyteczności publicznej, w których wykorzystuje się biały dąb amerykański. Eksperci zachwalają ten surowiec z uwagi na jego barwę, atrakcyjne usłojenie, trwałość i wytrzymałość, a także elastyczność i łatwość w obróbce. Zalety tego materiału docenili także architekci w Polsce. Czytaj dalej

tytuł do zmiany

Biały dąb amerykański jest powszechnie dostępnym gatunkiem amerykańskiego drewna liściastego, który często stanowi alternatywę dla dębu europejskiego. Drewno bielu białego dębu amerykańskiego jest koloru kremowo-brązowego, a drewno twardzieli ma barwę od jasno- do ciemnobrązowej. Biały dąb amerykański ma najczęściej prosty układ włókien, o dość gładkiej strukturze. W porównaniu z czerwonym dębem, biały dąb ma dłuższe promienie rdzeniowe, dzięki czemu jego rysunek włókien jest bardzo oryginalny i atrakcyjny.

 

Czytaj również: Celulozowo-cementowe płyty kompozytowe

 

Drewno białego dębu amerykańskiego jest twarde i ciężkie, a także odporne na zgniatanie. Stanowi także bardzo dobry materiał do gięcia po obróbce hydrotermicznej. Amerykański biały dąb może być stosowany na zewnątrz budynków bez konieczności jego zabezpieczania. Dzięki jednolitej kolorystyce, surowiec ten cieszy się dużą popularnością wśród producentów podłóg, a ze względu na łatwość obróbki oraz dużą dostępność kantówek i forniru, jest także często wykorzystywany w produkcji mebli i stolarki.

 

Biały dąb amerykański znajduje zastosowanie w różnorodnych projektach wnętrz w biurach i obiektach użyteczności publicznej. Ostatnio ten gatunek cieszy się także dużą popularnością wśród polskich architektów. Jednym z ostatnich przykładów wykorzystania białego dębu amerykańskiego w przestrzeni biurowej w Polsce jest wnętrze kantyny dla pracowników w siedzibie Jeronimo Martins Polska w Warszawie. Projekt zrealizowała pracownia architektoniczna ksarchitekci oraz firma Serwis Drzewny na przełomie 2011 i 2012 roku.

 

 

 

Zgodnie z założeniami inwestora, kantyna miała być utrzymana w minimalistycznym stylu. Pracownia ksarchitekci zaproponowała zastosowanie w aranżacji wnętrza drewna pomalowanego na ciemny brąz, które idealnie kontrastuje z bielą płócien zawieszonych na rusztach sufitowych. W efekcie powstało przytulne i ciepłe wnętrze kantyny, w której pracownicy mogą zrelaksować się podczas wspólnych posiłków.

 

Pracownia architektoniczna brała pod uwagę różne gatunki drewna. „Szukaliśmy naturalnego surowca, który jest trwały, wytrzymały, a jednocześnie elastyczny. Zależało nam na tym, aby drewno sprawdziło się na dużej powierzchni sufitowej i posłużyło do wykonania pozostałych elementów, takich jak żaluzje okienne i obudowy donic” – powiedział Krzysztof Skłodowski, architekt i właściciel pracowni ksarchitekci.

 

Czytaj również: Nowa technologia bloczków budowlanych

 

Specjaliści z firmy Serwis Drzewny zarekomendowali wybór białego dębu amerykańskiego, również ze względów wizualnych: „Amerykańska tarcica liściasta po struganiu charakteryzuje się dużo większą gładkością struktury niż tarcica krajowa. Ponadto biały dąb amerykański ma niezwykle ciekawy, atrakcyjny wizualnie rysunek słojów, który odpowiada obecnym trendom na rynku. Dlatego też uznaliśmy, że sprawdzi się idealnie w tej aranżacji” – wyjaśnia Adam Sobolewski z firmy Serwis Drzewny, która dostarczyła surowiec i była zaangażowana w prace przy tym projekcie.

 

 

Główny architekt projektu był bardzo zadowolony z dokonanego wyboru: „Rekomendacja Serwisu Drzewnego, by zastosować właśnie biały dąb amerykański była w stu procentach słuszna. Spełnił on wszystkie nasze oczekiwania” – powiedział Krzysztof Skłodowski.

 

Przedstawiciel Serwisu Drzewnego podkreśla zalety tego gatunku drewna, które szczególnie docenił jako wykonawca projektu: „Biały dąb amerykański jest gatunkiem dużo łatwiejszym w obróbce niż dąb europejski. Otrzymujemy go od dostawców w formie sklasyfikowanej, obrzynanej tarcicy o wysokich parametrach, co zmniejsza ilość spadu materiałowego. Dzięki temu, że tarcica jest zawsze właściwie wysuszona, nie pojawiają się problemy podczas obróbki technicznej, takie jak spękania, które są częste w przypadku krajowej tarcicy. To wszystko sprawia, że biały dąb amerykański doskonale nadaje się do prac wnętrzarskich” – powiedział Adam Sobolewski.

 

Czytaj również: Recykling materiałów budowlanych

 

Łącznie w projekcie wykorzystano 7 m3 surowca. Zgodnie z obowiązującymi w branży standardami, drewno zostało pokryte lakierem zabezpieczającym je przed rozprzestrzenianiem się ognia.

 

David Venables, dyrektor AHEC na Europę, jest dumny z tego, że amerykańskie drewno liściaste jest coraz częściej wykorzystywane również w projektach biurowych w Polsce: „Cieszę się, że do tego projektu został wybrany właśnie biały dąb amerykański, który jest niezwykle ceniony przez architektów i idealnie sprawdza się w przestrzeni biurowej. Wierzę, że architekci i wykonawcy, świadomi jego zalet i łatwości obróbki, będą go częściej stosować oraz otworzą się na inne gatunki amerykańskiego drewna liściastego”.

 

 

Od wielu lat biały dąb amerykański jest wykorzystywany w prestiżowych projektach na całym świecie. Jednym z nich jest Opera Królewska w Kopenhadze (Dania), zaprojektowana przez Henninga Larsena Tegnestue’a. Panelami z tego gatunku drewna obito półokrągłe ściany we wnętrzu głównej sali opery. Część drewna zabejcowano na ciemnobrązowy kolor, natomiast część pozostawiono w naturalnej postaci. Zabieg ten pozwolił na uzyskanie ciekawego kontrastu wizualnego, który podkreśla elegancki charakter wnętrza opery. Z białego dębu amerykańskiego ułożono także podłogi w Operze. Aby uzyskać jednolity rysunek słojów i spójną barwę desek, drewno poddano wcześniej zabiegowi parowania.

 

Czytaj również: Tynki cementowo-wapienne

 

Ponadto biały dąb amerykański wykorzystano w Muzeum na rzece w Antwerpii (Belgia).
W tym budynku o wysokości 60 metrów drewno amerykańskiego białego dębu posłużyło do wykonania trwałych podłóg wysokiej jakości.

 

Rudy de Keyser, wykonawca podłóg w tym obiekcie, zdecydował się na użycie właśnie tego gatunku drewna ze względu na jego wysoką odporność na zużycie oraz powszechną dostępność. Aby zapewnić podłodze dodatkową wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, pod jej powierzchnią zamontowano bazę złożoną z płyt gipsowych. Grubość warstwy użytkowej desek podłogowych wyniosła 8 mm. Podłoga została wykończona warstwą oleju oraz środka ognioodpornego na bazie soli, ze szczególnym uwzględnieniem dróg ewakuacyjnych.

Źródło: Questia / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 375 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
  • Podłogi Liczba postów: 235 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Piece wolnostojace, kozy Liczba postów: 67 Grupa: Kominki od... duzy wybor tych piecow typu Koza ma firma Kratki. kupilismy taki dla babci bo poprzedni piec byl bardzo obciazajacy
  • Polecam sklep internetowy z materiałami budowlanym... Liczba postów: 76 Grupa: Firmy budow... Też muszę Wam polecić pewien sklep, który ostatnio znalazłem. Czytałem o nim na wielu forach, że można w nim kupić świetnej jakości żywice do zabezpieczenia pos...
  • Co sądzicie o domach szeregowych Liczba postów: 176 Grupa: Domy szereg... W domu szeregowym minusem jest to że jednak słyszymy sąsiadów za ścianą. Mi się marzy dom nad jeziorem. Polecam ciekawy artykuł do przeczytania https://www.kurk...
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 1053 Grupa: Ogrodzenia... Jeśli szukasz wysokiej jakości drewnianych listew do swojego projektu, warto zajrzeć na https://listwywplot.pl/kategorie/drewnia ne-listwy/. Oferują bogaty wybór...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19375 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 133

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >