Jak prawidłowo zabezpieczyć rury przed mrozami

Jak prawidłowo zabezpieczyć rury przed mrozami

Już wkrótce możemy spodziewać się kolejnego ataku zimy, która ma niszczycielski wpływ na rury przebiegające na zewnątrz budynków. Aby dobrze zabezpieczyć je przed zimnem i lodem, już teraz warto dokonać okresowego przeglądu, uzupełnić wszelkie uszczerbki i zamontować osprzęt, który zapobiegnie zamarzaniu transportowanej cieczy.

 

Szukaj dziur w całym

Jednym z niebezpieczeństw czyhających na izolowane rury przebiegające na zewnątrz budynków są pęknięcia powstające w wyniku niskich temperatur i wnikającej w mikroszeczliny wody. Wprawdzie izolacje ze spienionego kauczuku renomowanych producentów charakteryzują się bardzo dobrą odpornością na złe warunki atmosferyczne, to jednak po wieloletniej eksploatacji warto przyjrzeć  się im z bliska.  Istotne jest, że nawet niewielkie pęknięcia mogą ulec powiększeniu w wyniku zamarzania wody, która zmieniając się w lód zwiększa również swoją objętość.  

 

Czytaj również: Odpowiednia izolacja to podstawa

 

Jeśli podczas inspekcji dostrzeżemy ubytki, powinniśmy jak najszybciej interweniować. Sposób wykonania naprawy uzależniony jest jednak od stopnia degradacji otuliny. „Jeśli podczas sprawdzania izolacji na rurach dostrzeżemy mniejsze pęknięcia i uszczerbki, zastosować możemy specjalną taśmę ze spienionego kauczuku. Jest ona z jednej strony pokryta warstwą samoprzylepną, dzięki czemu łatwo przyczepić ją do otuliny. Jeśli jednak zniszczenia są znaczne, należy wymienić uszkodzony fragment izolacji. Dzięki temu unikniemy postępującej degradacji i – w przypadku rur z ciepłą cieczą – utraty energii spowodowanej nieszczelnościami” – mówi Maria Witkowska, dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell.

 

Czytaj również: Nowoczesny system ociepleniowy

 


Zima rur się nie ima

Zimowa aura powoduje ucieczkę ciepła z rur grzewczych w naszych domach, jednak może mieć jeszcze bardziej niszczący wpływ na rury nie tylko  z ciepłą, ale i z zimną wodą, której przepływ jest ograniczony. Podczas gdy płynąca gorąca woda nie zamarza, stojąca ciecz może zmienić stan skupienia i rozsadzić rury, czego konsekwencje mogą być opłakane. Dotyczy to zwłaszcza nieogrzewanych i nieocieplonych piwnic lub instalacji w domkach letnich, które zostają zamknięte na zimę na cztery spusty. Niestety samo zaizolowanie rur nie wystarcza by zniwelować negatywny wpływ mrozów.  „Zamarzająca woda, która zwiększa swoją objętość prowadzi do rozszczelnienia złączeń, a nawet pęknięć na rurach. Aby uniknąć przykrej niespodzianki, warto odpowiednio zabezpieczyć instalację przed mrozem. Oprócz samej otuliny świetnym rozwiązaniem są specjalne kable grzewcze, które umieszczone pod odpowiedniej grubości otuliną uniemożliwią zamarzanie cieczy w rurach. Podłączone do źródła zasilania kable tego typu zapewniają utrzymanie dodatniej temperatury instalacji” – dodaje Maria Witkowska. Zaletą tego rodzaju rozwiązania jest również wbudowany termostat minimalizujący pobór mocy, dzięki czemu koszty eksploatacji są niewspółmiernie niższe od wartości ewentualnych strat spowodowanych zniszczeniem rur.

 

Czytaj również: Izolacja dla kanałów wentylacyjnych

 

Lista kontrolna

Poniższa lista kontrolna pozwala na przeprowadzenie odpowiedniej inspekcji i zabezpieczenie rur przed zimą:
- Rury mojej instalacji przebiegają na zewnątrz budynku – sprawdź stan izolacji
- Niewielkie pęknięcia na izolacji rur – użyj taśmy ze spienionego kauczuki, np. Armaflex firmy Armacell
- Znaczne ubytki w izolacji rur – natychmiast wymień uszkodzoną część izolacji
- Rury z zimną cieczą przebiegają na zewnątrz budynku – zastosuj kable grzewcze i otuliny np. firmy Armacell
- Rury z zimną cieczą znajdują się w nieogrzewanym pomieszczeniu – zastosuj kable grzewcze i otuliny np. firmy Armacell

Pamiętajmy, że tak jak w przypadku większości elementów konstrukcyjnych i instalacyjnych w domach prace konserwacyjne i zabezpieczające rury są dużo skuteczniejsze, niż przeprowadzanie remontów po większej awarii. Warto więc zadbać o instalacje z ciepłą i zimną wodą zanim jeszcze nadejdą srogie mrozy.

Źródło: FlyPR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18327 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 114

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >