Jak rozpoznać energooszczędne okno?

Jak rozpoznać energooszczędne okno?

Okno to obecnie coś więcej niż tylko przeszklenie dające światło i widok na zewnątrz. Odpowiednio ciepłe decyduje o charakterystyce energetycznej budynku. Czytaj dalej

 

Może wpływać na straty lub oszczędność energii, dlatego żeby podjąć świadomy zakup warto poznać cechy decydujące o energooszczędnym charakterze produktu.
Od 2005 roku możemy poznać klasę energetyczną urządzenia, jego pobór prądu czy poziom hałasu z etykiet energetycznych obowiązkowo umieszczanych towarach AGD i RTV. W przyszłości takie same oznaczenia będą posiadały również produkty przyczyniające się do energooszczędności, a więc materiały budowlane takie jak okna, drzwi czy izolacje.

 

Czytaj również: Jak dobrać stolarkę do elewacji?

 

Taki obowiązek nakłada na europejskich producentów nowa Dyrektywa 2010/30/UE dotycząca etykietowania podpisana 19 maja 2010 i wprowadzająca klasy energetyczne od A do G dla rozszerzonej grupy produktów. Zanim jednak to nastąpi, jedynym miernikiem energooszczędności okna jest współczynnik Uw informujący o ilości energii, jaka przez nie przenika. Producenci podają również niekiedy ilość komór jako ważną cechę decydującą o termoizolacyjności okna. O opinię zapytaliśmy eksperta z firmy Schüco Polska, zajmującej się dystrybucją i technologiami produkcji energooszczędnej oraz pasywnej stolarki okiennej i drzwiowej.

 

Budynek jednorodzinny wyposażony w wysoko energooszczędne okna i przesuwne
drzwi Schüco Corona
Fot. Schüco

 

Ilość komór to nie wszystko

Trend energooszczędności w budownictwie doprowadził do swoistego rodzaju wyścigu pomiędzy producentami energooszczędnych rozwiązań. Brak etykiet energetycznych i jasno sformułowanych reguł powoduje, że łatwo jest się zgubić w natłoku informacji. Firmy oferujące stolarkę okienną z PVC często zapewniają, że im większa ilość komór, tym profil jest cieplejszy. Na rynku możemy spotkać już profile z 8-9 komorami powietrznymi. Powietrze znajdujące się w zamkniętych komorach jest doskonałym izolatorem, jednak tylko wtedy gdy komory są dostatecznie szerokie i właściwie ukształtowane, co ma z kolei wpływ na prawidłowy przebieg izoterm i odczuwalny komfort cieplny. Zdarza się, że zwiększenie liczby komór powietrznych przy podobnej głębokości profili jest zabiegiem marketingowym. Ponadto osłabia statykę okna poprzez zmniejszenie komory, w której znajduje się stalowe wzmocnienie.

 

Czytaj również: Szklany ryzalit pomysłem na oryginalny dom

 

Ponieważ wyważenie wszystkich proporcji nie jest zadaniem łatwym, warto zdać się na producenta współpracującego z renomowanym dostawcą systemu okiennego. Racjonalnym kryterium wyboru okna jest wartość współczynnika przenikania ciepła przez ramę okienną Uf i rzeczywista głębokość osadzenia szyby w skrzydle lub ościeżnicy. Im mniejsza jest wartość Uf i im głębiej osadzona jest szyba, tym lepiej. Niezwykle istotnym czynnikiem jest głębokość zabudowy okna oraz głębokość samego skrzydła, co pokazują bardzo ciepłe profile produkowane w systemach Schüco.

 

 

- "Im większa głębokość profili, tym grubsze pakiety szybowe możemy wstawić. Naprawdę ciepłe profile mają około 80 mm głębokości. Taka konstrukcja musi być nie tylko ciepła, ale i odpowiednio sztywna, żeby nie ulegała odkształceniom i umożliwiała wykonywanie okien i drzwi balkonowych także większych od przeciętnych" – mówi Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. marketingu i produktu w Schüco International Polska Sp. z o.o.

 

Przykładem może być sześciokomorowy system profili okiennych Schüco SI 82 Cava o głębokości zabudowy 82 mm. Profil skrzydła o głębokości 94 mm pozwala na wstawienie bardzo ciepłych i zarazem bezpiecznych pakietów szybowych. Okna produkowane w systemie Corona SI 82 w trzech wersjach kształtu profili, mogą przy odpowiednim doborze ciepłych dwukomorowych szyb o współczynniku Ug=0,5 W/m2K z ciepłą ramką dystansową osiągać nawet parametry pasywne na poziomie Uw=0,8 W/m2K - przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnego dostępu światła (wąska rama, w widoku zewnętrznym 120 mm).

 

Czytaj również: Jak myć okna?

 

Wzmocnić słabe punkty okna

Częstym mankamentem rozwiązań systemowych i samego wykonawstwa jest płytkie osadzenie szyby w profilu. Umiejscowienie ramki przyszybowej bardzo blisko krawędzi profili okiennych sprzyja zwiększonemu przenikaniu ciepła i pojawianiu się skropliny a nawet lokalnych oblodzeń na wewnętrznej powierzchni w strefie styku szyby z profilami okiennymi. Dlatego sposób wstawienia przeszklenia to kolejny ważny czynnik decydujący o termoizolacyjności całego okna.

 

- "W naszych energooszczędnych profilach szyba jest osadzana głęboko w profilu, co eliminuje obecność liniowych mostków termicznych i podnosi rzeczywistą termoizolacyjność okna. O poprawie komfortu cieplnego decyduje również zastosowanie trzech niezależnych uszczelnień zabezpieczających okno przed infiltracją chłodnego powietrza. Naprawdę przyjazne środowisku okna nie posiadają spienionych wypełnień, które z uwagi na ich trwałe połączenie z profilami uniemożliwiają recycling odpadów produkcyjnych i przyszły recycling zdemontowanej stolarki" – mówi Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. marketingu i produktu w Schüco International Polska Sp. z o.o.

 

 

Ostatecznie ciepłą stolarkę okienną poznamy po współczynniku Uw, określającym ilość ciepła, które ucieka przez 1 m2 okna w przy różnicy temperatury zewnętrznej i wewnętrznej wynoszącej 1K (1°C). Im jest niższy, tym lepiej. Naprawdę energooszczędne okna cechują się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 1,1 W/m2K i niższym. Współpracujący z firmą Schüco Polska producenci stolarki okiennej i drzwiowej dokładają wszelkich starań, by ich produkty osiągały jak najlepsze parametry techniczne, w tym jak najlepsze współczynniki przenikania ciepła a przez to przyczyniały się do poprawy bilansu energetycznego budynku. Wysoka jakość produktów sygnowanych marką Schüco jest od wielu lat potwierdzana licznymi nagrodami i wyróżnieniami przyznawanymi przez niezależne jury. Przykładem może być firma Empol, która uzyskała nagrodę VIP 2010 najlepsze okna i drzwi w kategorii VIP energia plus za bardzo ciepłe okno Schüco Corona 70 o doskonałym współczynniku Uw=0,89 W/m2K.

Źródło: E.C.H.O Communications / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Meble na wymiar Warszawa Liczba postów: 16 Grupa: Moja budowa Jaki sklep z meblami możecie mi polecić i dlaczego? zestaw narzynek i gwintowników
  • panele fotowoltaiczne Liczba postów: 21 Grupa: Moja budowa Warto obecnie inwestować w panele fotowoltaiczne? zestaw narzynek i gwintowników
  • Praca Liczba postów: 82 Grupa: Firmy budow... W takim razie jeśli chodzi o oferty pracy w Poznaniu od zaraz to na pewno znajdziesz szeroki wybór możliwości w tej lokalizacji. Bez względu na branżę czy pozio...
  • Gdzie zamówić projekt domu? Liczba postów: 73 Grupa: Moja budowa Jak już projekt domu będzie to warto pomyśleć gdzie będzie stała wiata garażowa?
  • Budowa stalowej hali Liczba postów: 7 Grupa: Moja budowa Cześć hala stalowa w wersji wiata garażowa to idealne miejsce przed dom żeby dopełnić walory estetyczne i chronić pojazdy przed warunkami atmosferycznymi.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19156 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 198

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >