Jak się pozbyć hałasu z mieszkania?

Jak się pozbyć hałasu z mieszkania?

Mieszkanie w sercu dużego miasta wiąże się z wieloma zaletami. Droga do pracy trwa znacznie krócej niż z przedmieść, a w wolnym czasie o wiele łatwiej wyskoczyć do kina, teatru czy ulubionej knajpki. Niestety podejmując decyzję o zamieszkaniu w śródmieściu musimy także liczyć się z minusami takiej lokalizacji: jednym z najbardziej uciążliwych jest dochodzący z ulicy hałas.

 

Nadmierne natężenie niepożądanych dźwięków powoduje dyskomfort, ale może też negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Wśród najczęściej wymienianych konsekwencji występują m.in. kłopoty z koncentracją, ale także nerwice, depresje czy nawet problemy z układem krążenia. Hałas uliczny w centrach dużych miast potrafi dochodzić do nawet 80 decybeli, a więc ponad dwukrotnie przekraczać dopuszczalne obecnie w budownictwie normy w ciągu dnia (w nocy dopuszczalny poziom hałasu wynosi jeszcze mniej, bo 30dB).

 

 

Ściany

O odpowiedni komfort akustyczny budynku najlepiej zadbać jeszcze na etapie projektowania. Wiąże się to między innymi z doborem odpowiednich materiałów do wykonania ścian, stropów czy dachów. Najlepsze własności akustyczne osiągają materiały o dużej masie i gęstości, jak  bloczki silikatowe czy beton. Na szczęście istnieją sposoby na poprawienie izolacyjności akustycznej w istniejącym budynku. Najskuteczniejszym z nich jest zastosowanie płyt ze skalnej wełny mineralnej.

 

Czytaj również: Minimalistyczny design i wysokie parametry okien

 

„Warto pamiętać, że dobra izolacja to nie tylko komfort cieplny i niższe rachunki za ogrzewanie. W zależności od rodzaju i gęstości wełny, materiały te pochłaniają w różnym stopniu fale dźwiękowe, co czyni je wyjątkowo skutecznymi rozwiązaniami akustycznymi” – tłumaczy Tomasz Kwiatkowski z firmy ROCKWOOL.

 

 

Okna

Najprostszym i najszybszym sposobem na poprawę komfortu akustycznego w mieszkaniu jest montaż okien o wysokim współczynniku izolacyjności akustycznej. Oznaczany symbolem Rw i wyrażany w decybelach (dB) współczynnik określa wartość redukcji hałasu, którego źródło znajduje się na zewnątrz przegrody. Im większa jest wartość współczynnika tym lepsza izolacyjność akustyczna danego modelu.

 

Czytaj również: Ekologiczne technologie

 

„Szacunkowa ocena poziomu natężenia hałasu jest praktycznie niemożliwa, dlatego zanim zdecydujemy się na wymianę okien warto zlecić przeprowadzenie specjalistycznych badań, które określą nasze rzeczywiste potrzeby” – tłumaczy Dariusz Olszewski, doradca klienta w firmie Internorm. Choć Instytut Techniki budowlanej stawia oknom wymagania na poziomie 30dB, to najlepsze firmy posiadają w swojej ofercie okna, których współczynnik jest o 10dB czy nawet 15dB wyższy. Dopiero tak zaawansowane modele będą w stanie sprostać wymaganiom posiadaczy mieszkań zlokalizowanych przy bardzo ruchliwych ulicach.

 

 

„Podobnie jak w przypadku izolacji akustycznej ścian, tak i w przypadku okien bardzo istotną rolę odgrywa prawidłowy montaż, pozwalający uniknąć tzw. mostków akustycznych, czyli miejsc w przegrodzie o obniżonym współczynniku Rw. Dlatego zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego producenta warto sprawdzić czy oferuje on profesjonalny montaż swoich zestawów okiennych” – podsumowuje Olszewski.

Źródło: Internorm / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 254

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >