Jakie wybrać okna do pokoju dziecka?

Jakie wybrać okna do pokoju dziecka?

Przygotowując pokój dla naszych dzieci, zwykle dobieramy łóżeczko, dywanik, mebelki oraz kolorowe zabawki. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa malucha są odpowiednie okna. Czytaj dalej

 

Na co zatem warto zwrócić uwagę przy wyborze stolarki do pokoju nowego członka rodziny? Okno w pokoju dziecka powinno zapewnić odpowiednie oświetlenie, które jest bardzo ważne na każdym etapie jego rozwoju, zarówno podczas zabawy, jak i w czasie nauki. Ponadto powinno zapewniać komfort i bezpieczeństwo naszych pociech.
Producenci oferują dziś wiele rozwiązań, które sprawiają że okna są przyjazne i bezpieczne dla dzieci. Możemy zdecydować się na przykład na klamkę z kluczykiem czy przyciskiem lub bezpieczną szybę. Dostępne na rynku nawiewniki i okna energooszczędne zapewnią maluchom odpowiedni klimat do spania. Co więcej, pokój dziecka wcale nie musi być nudny – do wyboru mamy bowiem cały wachlarz kolorów ram okiennych.

 

Czytaj również: Zalety stolarki drewnianej

 

Pomaluj świat

"Jaki kolor okna wybrać, aby nasze dziecko czuło się komfortowo w swoim pokoju? Przyjazne barwy dla niemowląt to ciepłe, jasne odcienie np. brzoskwiniowy, morelowy czy żółty. W pokojach maluchów powinno być jak najmniej białego. Kolory odgrywają bowiem ważną rolę w rozwoju dzieci – aktywizują umysł i pobudzają wyobraźnię – mówi psycholog, Dawid Mońka. W ofercie firmy OKNOPLAST znajdziemy profile okienne zarówno w okleinach drewnopodobnych, jak i całej palecie kolorów niestandardowych. Możemy wybierać spośród klasycznych brązów lub zdecydować się na odważną żółć, intensywną czerwień czy stonowany granat. Decydując się na intensywny pomarańczowy kolor okna dla naszego malucha nie musimy się obawiać, że nie będą one pasowały do elewacji domu. Obecnie możliwy jest montaż ram dwukolorowych, które od zewnątrz będą białe lub brązowe, a od wewnątrz w dowolnej barwie" – mówi Marzena Rutyna, Technolog OKNOPLAST. 

 

 

Bezpieczny świat małego odkrywcy

"Dziecko interesuje się wszystkim, co je otacza, dlatego bardzo ważną kwestią jest zapewnienie mu bezpieczeństwa. Meblując pokój malucha, powinniśmy oczywiście pamiętać, aby nie ułatwiać mu wspinaczki na parapet. Pod oknem nie należy zatem stawiać fotela, ani innych mebli, po których dziecko będzie mogło wejść. Otwarte lub źle zabezpieczone okno stanowi dla niego ogromne zagrożenie.Aby uniemożliwić dziecku otworzenie okna, możemy zamontować specjalną klamkę z kluczykiem lub przyciskiem. Wówczas jedynie osoba dorosła będzie mogła je otworzyć. Innym sposobem jest założenie na okno blokady czy też ogranicznika otwarcia, które umożliwiają uchylenie okien tylko do określonego momentu. To rozwiązanie w bezpieczny sposób zapewni dopływ świeżego powietrza" – mówi Marzena Rutyna z OKNOPLAST.

 

Czytaj również: Okno energooszczędne

 

Bardzo ważnym elementem okien w pokoju dziecięcym są szyby. Maluchy mają pokłady niespożytej energii, często to małe rozrabiaki, które rzucają piłką lub zabawkami, dlatego warto zamontować bezpieczne szyby zbudowane z dwóch tafli szkła float połączonych folią PVB. Jeśli nasza pociecha uderzy w szybę, szkło się nie rozsypie, gdyż będzie podtrzymywane przez folię.

 

 

Aaa kotki dwa...

Aby zapewnić naszym maluchom komfort, w pokoju powinna panować temperatura ok. 22°C - 24°C, dlatego warto wybrać do niego okna energooszczędne. Pozwolą one utrzymać ciepło i jednocześnie ograniczą nasze rachunki za ogrzewanie. W ofercie OKNOPLAST dostępne jest okno Thermic 90, którego współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi zaledwie 0,8 W/m²K.

 

Czytaj również: Okno najistotniejszym elementem mieszkania

 

"Aby maluchom dobrze się spało, powinny mieć także zapewniony stały dostęp świeżego powietrza. Otwieranie okien szczególnie podczas mrozów powoduje nadmierne wychładzanie pomieszczenia oraz nieprzyjemne przeciągi. Aby zapobiec wychładzaniu pomieszczenia, a jednocześnie zapewnić odpowiednią wentylację możemy zainstalować nawiewniki. Na rynku dostępne są dwa rodzaje nawiewników. Higrosterowane działają automatycznie, zmniejszając lub zwiększając przepływ powietrza w zależności od poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Sterowane ręcznie natomiast zapewniają stały, ustalony przez nas dopływ powietrza" – mówi Marzena Rutyna z OKNOPLAST.

 

 

Jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy lub w głośnej okolicy warto zadbać też o wysoką izolacyjność akustyczną. Obecnie możemy zamontować szyby o współczynniku Rw na poziome od 36 db nawet do 45 db. Znacznie zmniejszą one poziom hałasu i pozwolą dziecku spać spokojnie i zbierać siły na nowy dzień pełen wyzwań.

 

 

 

 

Źródło: Partner of Promotion / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 182

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >