Która pora roku jest najlepsza do rozpoczęcia budowy domu? Zaplanuj pracę!
Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważny jest kalendarz przy budowie domu. Właściwe rozplanowanie prac i podzielenie ich na pory roku, to zaoszczędzony czas i brak późniejszych rozczarowań.
Czytaj dalej
Lato
Jeżeli planujesz budowę domu, już teraz zastanów się nad wyborem projektu. To naprawdę ważne. Jeżeli nie zrobimy tego teraz, na pewno nie rozpoczniemy budowy na wiosnę, a wtedy należałoby to zrobić. Znajdź firmę, która stworzy projekt dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Naniesiesz wszelkie poprawki i będziesz pewien, że za chwilę rozpoczniesz budowę domu marzeń. Należy pamiętać, że projekt dobieramy do działki. Mimo, iż w obowiązujących obecnie przepisach nie ma konkretnej normy określającej minimalną powierzchnię działki budowlanej, to możemy natrafić na utrudnienia. Ograniczenia odnośnie możliwości zagospodarowania działki mogą wynikać z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także innych aktów prawnych.
- Ustalenie warunków zabudowy oraz zasad zagospodarowania terenu określają normy. Mam na myśli nie tylko ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Musimy znać prawo budowlane, ustawę o ochronie przyrody, prawo wodne, czy ochrony środowiska. To jednak nie koniec. Zasady przy budowie domu narzuca także ustawa o drogach publicznych oraz ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Dochodzą do tego także przepisy szczegółowe, np. rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. To np. kwestia odległości ścian, tarasów, czy balkonów od granic geodezyjnych działki, która może rzutować na powierzchnię zabudowy.– mówi Michal Jalovecký, prezes ES Polska.
Czytaj również: Kontrola nadzoru budowlanego - czy jest czego się obawiać?
Lato i wakacje to czas idealny na skupienie się nad projektem. Chcąc rozpocząć budowę wiosną, nie można dłużej z tym zwlekać. To moment najważniejszy. Budując dom nie powinniśmy iść na kompromisy. To życiowa decyzja, którą należy dobrze przemyśleć. Dom buduje się na lata, czasem i dla pokoleń, musi więc spełniać wszelkie nasze wymagania i zaspokajać potrzeby.
– To sporo tematów, dość trudnych do ogarnięcia przez laika. Warto więc wspomóc się kompleksowym doradztwem fachowców. ES Polska np. pomaga klientom znaleźć działkę i załatwić wszelkie formalności, zajmuje się kompleksowo projektem. – dodaje Michal Jalovecký.
Jesień
Formalności związane z budową domu to długi i żmudny proces. Zajmuje przeważnie pół roku. Po wybraniu i zakupie działki, musimy zdobyć dla niej wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jeżeli Gmina nie posiada takowego planu, wówczas należy złożyć wniosek do Wydziału Architektury Urzędu Gminy o wydanie warunków zabudowy terenu. Należy mieć tu już zakupiony projekt domu. Po dokonaniu wyboru projektu domu i wykonaniu projektu budowlanego należy zwrócić się do geodety. Jego zadanie to sporządzenie mapy sytuacyjno-wysokościowej dla działki budowlanej. Będzie to mapa w skali 1:500, przeznaczona do celów projektowych. Z samym projektem wybieramy się do architekta po zaadaptowanie projektu do działki na mapie sytuacyjno-wysokościowej. Musi on również dostosować projekt architektoniczno-budowlany do warunków Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego albo Warunków Zabudowy Terenu, do warunków na danym terenie. Dostosuje on także fundamenty budynku do warunków gruntowo-wodnych. W tym momencie potrzebne będą badania geologiczne. Następnie zaprojektuje trasy przyłączenia mediów oraz wjazd na działkę.
- Na tym etapie architekt może także wprowadzić wszelkie zmiany do zakupionego projektu. Wtedy właśnie należy także uzgodnić projekt zagospodarowania działki z zakładem energetycznym, gazowniczym oraz wodociągowo-kanalizacyjnym - dodaje Michal Jalovecký.
Mając w ręku projekt budowlany, można starać się o pozwolenie na budowę. Należy zgłosić się do Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w celu złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Decyzję otrzymamy w ciągu 65 dni.
- Aby złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, musimy przygotować odpowiednie dokumenty. Są to: cztery egzemplarze projektu budowlanego zawierające wszystkie ustalenia, decyzja o warunkach zabudowy terenu lub wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, wypis z rejestru gruntów dla działki własnej i sąsiednich oraz warunki techniczne dostawy mediów i decyzja o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej – wylicza Michal Jalovecký.
Mając pozwolenie na budowę, naszym obowiązkiem jest powiadomienie Starostwa Powiatowego o zamiarze rozpoczęcia budowy. Musimy to zrobić z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Warto pamiętać o dołączeniu oświadczenia kierownika budowy o przyjęciu obowiązków. I tutaj pozostaje wybór – samodzielnie, czy z fachowcami. To zależy od tego, jak czujemy się w temacie budowlanym. Jedno jest pewne, zlecając nadzór, projekt, całość prac, firmie zewnętrznej (np. ES Polska), możemy być pewni, że o niczym nie zapomnimy i zdążymy na czas.
Czytaj również: Dlaczego warto na etapie budowy domu postawić na droższe materiały takie jak ceramika budowlana?
Po jesiennej wędrówce od urzędu do urzędu, możemy rozpocząć budowę naszego wymarzonego domu. Przyroda budzi się ze snu, przebiśniegi wychylają nieśmiało główki w stronę pierwszych promieni słonecznych, a my możemy stanąć na naszej działce, gdzie ekipa rozpocznie budowę od wylania fundamentów. Zanim jednak zostaną wylane musisz ją znaleźć, a to wcale nie takie proste zadanie.
- Uczestnikami procesu budowlanego jest zawsze kilka osób. Należą do nich inwestor czyli budujący dla siebie dom, inspektor nadzoru inwestorskiego, doglądający budowę w imieniu budującego, projektant oraz kierownik budowy, reprezentujący wykonawcę. Od właściwego zgrania tych osób oraz właściwej komunikacji między nimi zależy sukces – zbudowanie wymarzonego domu w określonym czasie i zgodnie ze sztuką – dodaje Michal Jalovecký.
Ekip budowlanych na rynku jest bardzo wiele. Decydując się na współpracę z jakąś, należy bardzo dokładnie ją sprawdzić. Najlepiej zdać się na ekipę z polecenia np. znajomych, którzy z nią wcześniej budowali. Należy sprawdzić projekty, które ma na koncie. Najważniejsze, by podpisać stosowną umowę na wykonanie prac. Unikniemy dzięki temu wszelkiego rodzaju nieporozumień. Przy budowaniu domu nie do końca sprawdza się zatrudnianie wielu ekip. Zdania na ten temat są podzielone. Wszystko zależy od tego ile własnego czasu chcemy i możemy poświęcić budowie.
– Pracując zawodowo na pełen etap, nie do końca mamy możliwość bywania na budowie tak często jak to jest potrzebne. Nie mamy także czasu na załatwianie związanych z nią formalności. Dlatego warto wówczas powierzyć całość prac jednej firmie, która kompleksowo zajmie się wszystkim. A klient jedynie będzie przeglądał raporty z postępu prac – dodaje Michal Jalovecký.
Zima
To czas kiedy prace na naszej budowie będą już mocno zaawansowane. Powinniśmy już widzieć ekipę w środku, doprowadzającą nasz dom do tak zwanego stanu surowego zamkniętego. Przeważnie budowa domu trwa ok. 9-12 miesięcy. Po tym czasie powinniśmy móc się wprowadzić. Wszystko zależy od tego kiedy zaczniemy prace przygotowawcze i komu powierzymy prace budowlane. Budując samodzielnie, doglądając prac, szukając pomiędzy ekip, które trzeba będzie wymienić, na pewno czas budowy domu się wydłuży.
- Decydując się na jedną firmę z tradycjami, mającą na koncie wiele takich budów i wykonującą kompleksowo prace, możemy być pewni, że terminy zostaną dotrzymane, a my wprowadzimy się na czas. – podsumowuje Michal Jalovecký.
Artykuł powstał we współpracy z Grupa-Flota
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Sposoby na kunę na dachu: jak zapobiegać i co robi... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Jak wykonać hydroizolację pokrycia na dachu płaski... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Top asphalt paving contractors Quality Driveway Solutions" focuses on expert contractors who specialize in delivering high-quality, durable asphalt driveways. T...
- Instalacje elektryczne pod kontrolą Liczba postów: 27 Grupa: Budowa i re... Potrzebujesz włazów rewizyjnych, które zagwarantują bezpieczeństwo i łatwy dostęp do instalacji? Firma https://www.wlazy.com.pl/ oferuje bogaty asortyment włazó...
- Podłoga na gruncie w domu bez podpiwniczenia - jak... Liczba postów: 16 Grupa: Budowa i re...
- Jak bardzo ocieplenie domu i rolety zewnętrzne ch... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
Ostatnio na forum
- Polecam sklep internetowy z materiałami budowlanym... Liczba postów: 76 Grupa: Firmy budow... Też muszę Wam polecić pewien sklep, który ostatnio znalazłem. Czytałem o nim na wielu forach, że można w nim kupić świetnej jakości żywice do zabezpieczenia pos...
- Co sądzicie o domach szeregowych Liczba postów: 176 Grupa: Domy szereg... W domu szeregowym minusem jest to że jednak słyszymy sąsiadów za ścianą. Mi się marzy dom nad jeziorem. Polecam ciekawy artykuł do przeczytania https://www.kurk...
- Płoty ogrodowe Liczba postów: 1053 Grupa: Ogrodzenia... Jeśli szukasz wysokiej jakości drewnianych listew do swojego projektu, warto zajrzeć na https://listwywplot.pl/kategorie/drewnia ne-listwy/. Oferują bogaty wybór...
- Ogrody Zimowe Liczba postów: 97 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
- blacha trapezowa Liczba postów: 146 Grupa: Robimy dach Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli szukacie sprawdzonej firmy, która zajmuje się pracami związanymi z obróbką metali,...
- Jak dbać o klimat i środowisko? Sprawdź! Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re...
najlepsza pora roku do zaczęcia budowy była by wiosna polecam market chemko bo mają na miejscu mieszalnię farb i tynków mają duży wybór artykułów budowlanych chemii budowlanej lakierobejcy klei farb pap pianek gipsów betonów węży zraszaczy donic doniczek podstawek noży nożyc styropianów wełn szklanych zapraw suchych odzieży roboczej podstawek kubków talerzy pił ręcznych elektrycznych i wiele innych artykułów mają miłą i fachową obsługę miejscowy transport i stronę www.chemko.com.pl www.chemko.pl
Najlepiej ocieplać wiosną, latem lub jesienią. Czytałem artykuły termo organiki na ten temat i pisali, że najważniejsze żeby nie było wilgotno i temperatura nie spadła poniżej 5 stopni
no to coś się dowiedziałem