Kuchnia na poddaszu. Czy to w ogóle możliwe?

Kuchnia na poddaszu. Czy to w ogóle możliwe?

Najczęstszym miejscem, w którym urządzana jest kuchnia, jest parter budynku. Istnieją jednak sytuacje, że właściciel mieszkania ma do dyspozycji wyłącznie najwyższą kondygnację budynku. Czy urządzenie kuchni na poddaszu jest w ogóle możliwe?


Idealnym miejscem na umiejscowienie kuchni na poddaszu jest północna strona budynku. Wówczas docierające do pomieszczenia światło dzienne będzie umiarkowane, a tym samym nie będzie zbytnio przegrzewać kuchni. Ze względu na specyficzny charakter poddasza (bezpośrednie sąsiedztwo z dachem, liczne skosy) zalecane są okna połaciowe. Zainstalowanie ich w skosach pozwoli na dostarczenie wystarczającej ilości światła dziennego niezbędnego do pracy. W przypadku nadmiernego nasłonecznienia warto również wziąć pod uwagę zakup ewentualnych rolet czy żaluzji, które będą umożliwiały regulację dostępu do światła dziennego.


Istotną kwestią w przypadku aranżacji kuchni jest system wentylacyjny. Prawo budowlane jasno określa, że w przypadku tzw. pomieszczeń „mokrych” (kuchni, łazienki) długość przewodu wentylacyjnego musi mieć min. 2 metry. Długość ta jest liczona od wlotu do wylotu powietrza. Chcąc zainstalować na poddaszu wentylację grawitacyjną, trzeba liczyć się ze zwiększonymi kosztami tego rodzaju instalacji. Skutecznym usprawnieniem wentylacji są nawiewniki, które można zamontować w okiennych ramach. Kwestii odpowiedniej wentylacji nie można bagatelizować. Zbyt nadmierna wilgotność w pomieszczeniu może bowiem z czasem przerodzić się w pleśń bądź grzyb.


Ze względu na liczne skosy ścian na poddaszu, urządzenie niewielkiej kuchni jest nie lada wyzwaniem. Aby powiększyć optycznie pomieszczenie, warto sięgnąć po jasne, pastelowe barwy. W celu zapewnienia wygody użytkowania, dobrze jest zaprojektować ciąg kuchenny prostopadle do skośnej ściany. Wówczas zostanie zapewniona odpowiednia przestrzeń umożliwiająca komfortowe poruszanie się w kuchni.

 

Czytaj również: Wykończenie domu w kilku krokach

 

 

 

Czytaj również: Domy modułowe

 

 


Ze względu na małą powierzchnię kuchni na poddaszu, jej wyposażenie należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Zakładając podstawowe wyposażenie kuchni (tj. kuchenka, lodówka, zmywarka, zlew), trzeba zarezerwować ok. 240-300cm powierzchni. Praktycznym rozwiązaniem w aranżacji tego rodzaju kuchni będą z pewnością meble pod wymiar, które można w pełni dostosować do charakteru i metrażu pomieszczenia.


Chcąc wykorzystać w pełni powierzchnię kuchni, nie można również pominąć przestrzeni zapewnionej przez skosy. Wprawdzie nie wszędzie będzie dostatecznie dużo miejsca na wiszącą kuchenną szafkę, ale skosy można zagospodarować w zupełnie inny sposób. Wiszące półki z przyprawami, wieszak na kuchenne sztućce czy kieliszki czy nawet dekoracyjny obraz bądź zegar doskonale wkomponują się w wolną przestrzeń w skosie dachu.

Aranżacja kuchni na poddaszu wymaga gospodarności i dużej kreatywności. Nie oznacza to jednak, że urządzenie tego rodzaju pomieszczenia na najwyższej kondygnacji nie jest możliwe. Czasem warto pogłówkować, gdyż kuchnia na poddaszu jest nadal rzadko spotykana i posiadanie takiej z pewnością zrobi duże wrażenie na gościach odwiedzających mieszkanie

 

Źródło:

Artykuł został przygotowany przez firmę adaptacjeprojektow.pl specjalizującą się w adaptacjach projektów gotowych

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: adaptacjeprojektow.pl / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 329

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >