Na co zwrócić uwagę kupując wymarzone drzwi?

Na co zwrócić uwagę kupując wymarzone drzwi?

Drzwi to wizytówka twojego prywatnego królestwa. Może się wydawać, że wybór drzwi to nic trudnego, wystarczy by pasowały do mieszkania i odpowiadały twoim gustom. Wygląd oczywiście jest ważny, ale musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Drzwi zewnętrzne muszą gwarantować Ci bezpieczeństwo. Wymieniając drzwi wewnętrzne możesz nie tylko całkowicie zmienić charakter mieszkania, ale i zniwelować jego niedostatki - odzyskać nieco przestrzeni czy doświetlić. Czytaj dalej

 

Drzwi zewnętrzne

 

Drzwi zewnętrzne muszą być solidne i trwałe. Dostępny na rynku szeroki wybór drzwi pozwala na połączenie ich najważniejszych zalet – trwałości i bezpieczeństwa z niezwykłą estetyką.

 

Najważniejsze są zabezpieczenia i ochrona przeciwwłamaniowa. Konstrukcje wzmacniające montuje się wewnątrz drzwi. Są to specjalne wypełnienia oraz najnowocześniejsze systemy zamków (wielopunktowych np. Gerda SX10), często także dodatkowe wzmocnienia konstrukcyjne na przykład blacha czy pręty stalowe, schowane są dyskretnie pod ozdobną warstwą wyciszającą. Takie drzwi pomimo licznych wypełnień i wzmocnień, wyglądają równie dostojnie jak tradycyjne drewniane.

 

 

Drzwi zewnętrzne produkowane są z blachy stalowej (np. Gerda), włókna szklanego (np. Pol-skone ROZTOCZE), bądź z drewna sosnowego lub dębowego (np. CAL Spitsbergen)

 

Na rynku możesz również kupić także drzwi zewnętrzne przeszklone, stalowe (np. Gerda GTT Plus) lub drewniane (np.  CAL Wiecha Sowa).

 

Stosuje się w nich dwuszybowy antywłamaniowy pakiet w zespoleniu z szybą ornamentową, która może być na życzenie klienta barwiona. Standardem przy zakupie drzwi jest obecnie zamek listwowy wielopunktowy w okuciach, a także futryna oraz próg. Najpopularniejszymi kolorami drzwi zewnętrznych są: dąb złoty, wiśnia, orzech, mahoń.

 

Czytaj również: Drzwi niczym z filmów

 

Drzwi wewnętrzne

 

Oferta rynku jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne jest imponująca. Projektanci prześcigają się w wymyślaniu coraz to wymyślniejszych wzorów, z przeszkleniami lub pełnych, z naturalnego drewna lub materiałów drewnopochodnych, w niemal wszystkich możliwych kolorach. Kwestie estetyczne, choć niewątpliwie ważne nie powinny jednak przysłonić funkcjonalności.

 

Drzwi mają do spełnienia kilka bardzo istotnych funkcji. Mogą izolować pomieszczenie akustycznie i termicznie. Przeszklone będą dostarczały cenne światło do zbyt ciemnych pomieszczeń. W łazience powinny ułatwiać wentylację, a w pokoju dziecięcym winny być odpowiednio odporne na uszkodzenia i zabrudzenia. Zatem aby na prawdę dobrze wybrać drzwi wewnętrzne, na początku musisz określić, gdzie będą one montowane. Powinieneś  wybrać sposób otwierania drzwi, materiał z którego są wykonane, okucia, czy mają być z szybą lub bez. Koniecznie zmierz szerokość drzwi (standardowe mają wymiary 80 cm – domach nowszych lub 60 cm – w mieszkaniach starszych).

 

Rodzaje drzwi wewnętrznych:

 

Drzwi tradycyjne

 

Najpopularniejsze, stosowane standardowo są drzwi jednoskrzydłowe. Ich wybór jest bardzo szeroki. Ważne jest, aby dobrze wybrać, w którą stronę powinno otwierać się skrzydło drzwiowe. Zgodnie z tym należy wybrać lewe bądź prawe. Prosta zasada pozwala to ustalić: wyobraź sobie, że stajesz przed drzwiami w taki sposób aby skrzydło otwierało się w twoją stronę. Jeżeli zawiasy drzwi znajdują się po lewej stronie - są to drzwi lewe, jeżeli po prawej - są to drzwi prawe. Gdy chodzi o drzwi prowadzące do niewielkiego pokoju - sensownym rozwiązaniem są otwierające się na zewnątrz, jednak wtedy nieuchronnie zajmują miejsce na ścianie korytarza. Ważne też, żeby zwrócić uwagę czy nie kolidują z innymi drzwiami. Popularni producenci to Interdoor, DRE, Pol-skone, Invado.

 

Czytaj również: Klasyczne drzwi wewnętrzne

 

Drzwi łamane / składane

 

Znacznie mniej miejsca do otwarcia potrzebują drzwi łamane. Ich skrzydło podzielone jest na dwa, niekiedy trzy elementy. Zamknięte wyglądają jak drzwi rozwieralne lub przesuwne, nie wymagają pozostawienia do ich otwarcia wolnej powierzchni ściany. Producent: Pol-skone.

 

 

Drzwi harmonijkowe

 

Równie mało miejsca zajmują drzwi harmonijkowe. To bliscy krewni drzwi łamanych. Różnica polega na tym, że składają się z wielu drobnych elementów, z których każdy jest szerokości zbliżonej do szerokości ościeżnicy. Jednak, gdy drzwi są otwarte ta harmonijka stoi w świetle drzwi. Tym samym przejście, jakie pozostaje do dyspozycji jest odpowiednio węższe. W przypadku standardowego, 80-centymetrowego otworu to rozwiązanie niezbyt wygodne. Jednak, gdy otwór jest szerszy – może się sprawdzić doskonale.

 

Drzwi przesuwane

 

Najmniej miejsca w pomieszczeniu zajmują drzwi przesuwne. Mogą przesuwać się równolegle do ściany – wtedy konieczne jest pozostawienie na niej wolnego miejsca równego ich szerokości. Inna możliwość to ukrycie drzwi w specjalnej kasecie montowanej wewnątrz ściany. To rozwiązanie jednak jest realne tylko wtedy, gdy zaplanuje się je w momencie budowy ściany działowej. W przypadku tego rodzaju drzwi kupuje się konstrukcję firmy Eclisse, do której pasują skrzydła drzwiowe różnych producentów np. Pol-skone, Invado czy DRE.

 

Czytaj również: Szklane drzwi wewnętrzne

 

Drzwi wahadłowe

 

Obrót skrzydła w nich możliwy jest w obie strony. Sprawdzają się najczęściej jako drzwi kuchenne, ale można się na nie zdecydować jedynie kiedy nie ogranicza nas brak miejsca.  Ten typ drzwi produkuje firma Pol-skone, ale tylko na specjalne zamówienie. Montuje się je na specjalnych zawiasach wahadłowych.

 

Najczęściej zadawane pytania:

 

Z szybą czy bez?

 

Maksimum intymności zapewniają Ci pełne drzwi. Jeśli jednak drzwi odgradzają pomieszczenie ciemne (np. korytarz) od dobrze oświetlonych możesz pokusić się o zastosowanie drzwi z przeszkleniem. W ten sposób będziesz mógł „obdzielić” światłem dziennym większą powierzchnię mieszkania. Szklanym elementem możesz też uzyskać dodatkowy efekt dekoracyjny. W drzwiach stosuje się różne rodzaje szkła: przezroczyste, matowe, barwione, a nawet ornamentowe. Mniej przejrzyste szkło pozwoli Ci doświetlić pomieszczenie, a jednocześnie zachować intymność. Takie rozwiązania sprawdzą się szczególnie dobrze w sypialni albo łazience. Pamiętaj, że im szyba grubsza, z wyraźniejszą fakturą i ciemniejsza tym skuteczniej zatrzymuje światło (np. DRE Modern Mahoń).

 

Czytaj również: Trendy we wzornictwie drzwi wewnętrznych

 

Z czego powinny być wykonane drzwi?

 

Najczęściej stosowane w produkcji materiały to konstrukcja drewniana (sosnowa, dębowa, bukowa) z wypełnieniem z płyty drewnopochodnej (MDF lub HDF). Konstrukcja drewniana jest trwała i mniej narażona na wypaczenia od konstrukcji z samej płyty MDF, choć i takie drzwi oferuje rynek. W miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne i wpływ wilgoci (kuchnia, łazienka) nie należy stosować drzwi z materiałów drewnopodobnych jak MDF.

 

Jakie są różnice miedzy skrzydłami drzwiowymi malowanymi, laminowanymi i fornirowanymi?

 

Skrzydła malowane w przeciwieństwie do lakierowanych są gładkie, bez struktury drewna, ich warstwa zewnętrzna jest wyjątkowo trwała. Można uzyskać pełną paletę barw (np. Pol-skone Classic).

 

Skrzydła tłoczone – na płytę są naniesione charakterystyczne wytłoczenia, a następnie jest lakierowana czy malowane. Finalny efekt stanowią drzwi, które bardzo dobrze pasują zarówno do wnętrz typowo rustykalnych jak i bardziej nowoczesnych (np. Pol-skone)

 

 

Skrzydła foliowane – to dobry substytut dla drzwi lakierowanych. Są one pokryte folią PCV. Imitują kolor drewna, ale ich cena jest bardziej atrakcyjna. Folia PCV posiada zwiększoną wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, przez co stosowana jest do drzwi wewnętrznych i wejściowych (np. Invado).

 

Skrzydła laminowane – są o wiele bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne niż foliowane PCV. Laminat jest obecnie najtrwalszym materiałem jakim mogą być oklejane drzwi. Dużym atutem laminatu jest też możliwość wybarwiania go różne odcienie drewna, przy jednoczesnej doskonałej imitacji jego struktury (np. Pol-skone Quattro Deco)

 

Drzwi fornirowane – czyli okleinowane. Fornir to naturalna okleina, która jest najbardziej wyrafinowanym wykończeniem drzwi. Jest to cienka warstwa drewna, która pokrywa powierzchnię skrzydła imitując drzwi drewniane. Najbardziej charakterystyczną cechą tego wykończenia jest naturalność usłojenia oraz koloru. Szlachetność drewna była zawsze ceniona, toteż drzwi pokrywane fornirem są najdroższe (np. Interdoor Livorno).

 

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując  drzwi?

 

Duże znaczenie mają zawiasy. Ich jakość i rodzaje też znacznie się różnią. Najlepsze są te, których nie trzeba co chwilę oliwić. Klamki często nie są wliczone w cenę, szczególnie te chętniej kupowane z mosiądzu czy stali nierdzewnej np. firm Nomet, VDS. W pokojach warto zamontować zamki z kluczami.  Drzwi do łazienek powinny mieć tuleje wentylacyjne, natomiast drzwi wejściowe dobrze aby posiadały wkładki klasy B lub C (czyli wkładki posiadające certyfikat Instytutu Techniki Precyzyjnej).

 

Czytaj również: Drzwi wewnętrzne w stylu retro

 

Jaka powinna być szerokość drzwi?

 

Zamawiając drzwi, najlepiej zaproś na miejsce montażu przedstawiciela firmy, aby sam zmierzył otwór drzwiowy. W ten sposób unikniesz ewentualnych problemów, gdyby się okazało, że zamówione drzwi nie pasują. Usługa taka jest płatna, ale często zwracana przy zakupie drzwi. Jeśli zdecydujesz się na samodzielny montaż dobrze sprawdź wymiary skrzydła i ościeżnicy oraz czy dany model skrzydła można przyciąć  jeśli tak to o ile.  Na rynku dostępne są standardowe szerokości: 70, 80, 90 cm. Producenci oferują także niestandardowe szerokości jak 60 i 110 cm. Zgodnie z przepisami drzwi zewnętrzne nie mogą być węższe niż 90 cm.

 

Ile pieniędzy warto tak naprawdę wydać na drzwi?

 

Zakup drzwi to spory wydatek. W zależności od preferencji, zapotrzebowania oraz stopnia wykończenia możemy na nie wydać od 200 do nawet 5000 złotych za sztukę. Najdroższe są te wykonane z drewna egzotycznego oraz wyposażone w ozdobne elementy, na przykład eleganckie przeszklenie. Za wyższą ceną idzie zazwyczaj wyższa jakość. Tego typu zakupu dokonuje się raz na ładnych kilkanaście lat – nie warto więc mocno oszczędzać. Lepiej dołożyć parę groszy i kupić drzwi, które będą nam z powodzeniem służyły przez dłuższy czas.

 

Który producent jest najlepszy?

 

Marka nie powinna być najważniejszym kryterium decydującym o wyborze konkretnego modelu, tym niemniej nie powinna pozostawać kompletnie bez znaczenia. Nie od dziś wiadomo bowiem, że drzwi uznanego producenta przeważnie charakteryzuja się lepszą jakością niż produkt o nic nie mówiącej nazwie, podejrzanie tani. Warto kupić wyroby markowych producentów, sprawdzonych na rynku (DRE, Pol-skone, Interdoor czy Invado). Pozwoli to uniknąć przyszłym użytkownikom niemiłych niespodzianek i jednocześnie uzyskać fachowe doradztwo. 

 

Czytaj również: Jakie drzwi wybrać do gabinetu lub sypialni?

 

Montować samemu czy z fachowcem?

 

W przypadku drzwi lepiej nie eksperymentować i zlecić montaż fachowcowi. Takie rozwiązanie może być korzystne cenowo, koszty drzwi mogą być mniejsze o 15%. Jak to możliwe? Montaż jest objęty obniżoną 8% stawką VAT. Często w koszt montażu wliczony jest także koszt dojazdu, więc nie zapłacisz za transport.

 

Na prawidłowe wbudowanie drzwi w ścianę ma wpływ poprawne wykonanie następujących czynności: sprawdzenie i przygotowanie otworu w murze, ustawienie drzwi w otworze, zamocowanie ościeżnicy w murze, wykonanie uszczelnienia wokół ościeżnicy, wyregulowanie mechanizmów otwierających. Staranność i dokładność wykonania tych czynności gwarantuje bezpieczne i prawidłowe funkcjonowanie drzwi. Nie można tego zostawić laikom. Samodzielny montaż może spowodować utratę gwarancji i prawo zniżki w towarzystwie ubezpieczeniowym w przypadku drzwi antywłamaniowych. Natomiast montaż autoryzowany może przedłużyć okres gwarancji.

 

 

Jeśli  mimo wszystko zdecydujesz się na samodzielny montaż sprawdź kierunek otwierania drzwi, wymiary skrzydła i ościeżnicy oraz czy dany model skrzydła można przyciąć  jeśli tak to o ile. Kolejną sprawą jest wybór ościeżnicy czyli ramy, w której osadza się skrzydło. Kupuje się ją razem ze skrzydłem. Najwygodniej jest kupić ościeżnice z regulowaną szerokością. Pozwoli to na dopasowanie do każdej grubości ściany. Zanim złożysz zamówienie warto upewnić się, co wliczone jest w podaną  cenę.

 

Poprawne zamontowanie drzwi zdecydowanie przedłuża ich żywotność, dlatego jeśli nie masz doświadczenia w ich montażu skorzystaj z fachowej pomocy. Sklep internetowy powinien Ci pomóc w znalezieniu odpowiedniej osoby lub sam zaoferować taką usługę.

 

Źródło: Składy Vox / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Czas na remont Liczba postów: 107 Grupa: Budowa i re... Każda budowa czy też remont to zdecydowanie duże przedsięwzięcie. Warto więc wiedzieć, gdzie kupić wszystkie niezbędne akcesoria - także takie jak chemia budowl...
  • Automatyczna brama garażowa Liczba postów: 70 Grupa: Budowa i re... Jak najbardziej warto zainwestować w porządną bramę garażową. Dlatego warto sprawdzić dostępne możliwości, tym bardziej że opcji nie brakuje. Zarówno w zakresie...
  • Bramy garażowe – rodzaje i zastosowanie Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Jeżeli szukacie producenta wysokiej jakości w zakresie bram garażowych, ale również samych garaży wolnostojących to możesz zapoznać się z ofertą przygotowaną pr...
  • O ile można zmniejszyć zużycie energii dzięki smar... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Chcąc u siebie wykonać smart home trzeba będzie mieć świadomość jakie istnieją wymogi co do takiej instalacji, by wiedzieć jakie rozwiązania będą najodpowiednie...
  • Szkolenia BHP Liczba postów: 9 Grupa: Firmy budow... Każdemu kto liczy na profesjonalną współpracę z zakresu usług BHP polecam zajrzeć do https://www.bhp-prometeo.pl/. Świadczą oni usługi zarówno krótkoterminowe j...

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18310 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 71

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >