Napowietrzanie drzwiami dwuskrzydłowymi

Napowietrzanie drzwiami dwuskrzydłowymi

Do usprawnienia procesu napowietrzania w budynkach wykorzystać można otwory już istniejące w elewacji, ze szczególnym uwzględnieniem okien i drzwi wejściowych. Te ostatnie często są w układach wentylacyjnych pomijane, podczas gdy doskonale sprawdzą się jako element systemu napowietrzania, co więcej – z powodzeniem można je do tego celu zaadaptować.

 

Napowietrzanie wnętrza obiektu to niezbędna część skutecznych systemów przeciwpożarowych, a konkretnie ich części odpowiedzialnej za oddymianie, czyli usuwanie z ciągów komunikacyjnych oraz klatek schodowych ciepła, gorącego powietrza oraz toksycznych gazów gromadzących się w przypadku wystąpienia pożaru. Zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza na odpowiednim poziomie to niezbędny element skutecznego zapewnienia bezpieczeństwa znajdujących się w budynku osób i mienia.

 

Czytaj również: Dodawanie drzwi do istniejącego systemu kontroli dostępu

 

Drzwi dwuskrzydłowe – okazja dla wentylacji

Powszechnie stosowane w przypadku ciągów komunikacyjnych w budynkach użyteczności publicznej są drzwi główne dwuskrzydłowe, które z klatki schodowej prowadzą na zewnątrz obiektu. Firma D+H Polska proponuje, wskazując stosowne mechanizmy, skuteczne wykorzystanie ich do napowietrzania budynku w systemach przeciwpożarowych. Rozwiązanie to umożliwia sterowanie drzwiami dwuskrzydłowymi, które są wyposażone w rygle blokujące skrzydło bierne i chronione przed dostępem z zewnątrz przez system wideo- lub domofonu. W normalnych warunkach w takim układzie do codziennej komunikacji wykorzystywane jest tylko skrzydło czynne (lewe), otwierane przez system wideo- lub domofonowy. Wyposażenie takich drzwi, w obrębie którego najczęściej już znajduje się samozamykacz, należy uzupełnić o certyfikowany napęd DDS.

 

 

Automatyczne sterowanie drzwiami – napęd DDS

Napęd drzwiowy DDS 54/500 firmy D+H przygotowano z myślą o potrzebie automatycznego sterowania drzwiami, pozwalając na ich otwarcie w określonych sytuacjach, takich jak ewakuacja, napowietrzanie bądź wyrównywanie ciśnień w systemach przeciwpożarowych budynków. W ściśle określonych warunkach zakończone rolką ramię napędu wypycha skrzydło, powodując ich otwarcie pod kątem 90 stopni. Wszystkie funkcje napędu oraz długość wysuwu są opcjami odgórnie programowalnymi. Dzięki dużej sprawności oraz kompaktowej konstrukcji napęd DDS 54/500 wymaga niewiele miejsca, dzięki czemu może być stosowany w każdej sytuacji montażowej, na ścianie bądź ościeżnicy, bez ingerencji w standardowe funkcje drzwi.

 

Czytaj również: Bezpieczeństwo pożarowe

 

Zastosowane w napędzie rozwiązania elektroniczne stanowią sedno innowacji technicznych, umożliwiając otwieranie zarówno pojedynczych, jak i podwójnych skrzydeł. Napęd przystosowany jest do współpracy z systemami kontroli dostępu, systemami domofonowymi oraz dowolnym elektrozamkiem, daje również możliwość sygnalizacji stanu położenia drzwi oraz wykorzystania funkcji samozamykacza. W napędzie drzwiowym DDS 54/500 zastosowano również rozwiązania zabezpieczające w przypadku zagrożenia przytrzaśnięciem, a także elektroniczny wyłącznik przeciążeniowy. Badania CNBOP i świadectwo dopuszczenia stanowią gwarancję wymaganej przez przepisy prawa niezawodności w trakcie eksploatacji napędu, zapewniając jednocześnie jego długotrwałą żywotność oraz bezawaryjność.

 

 

Działanie systemu napowietrzania

Do pełnego i prawidłowego działania systemu napowietrzania z użyciem drzwi dwuskrzydłowych D+H Polska zaleca zastosowanie następujących urządzeń:

 

- centrala sterująca RZN (obciążalność wyjść nie mniej niż 2A),

 

- napędy drzwiowe DDS 54/500 (po jednym na skrzydło),

 

- moduł przekaźnikowy TR43-K (prąd maks. 17mA),

 

- moduł sekwencyjnego otwierania/zamykania FS41,

 

- zasilacz 24VDC/2A do zasilania rygli elektromechanicznych,

 

- rygiel elektromechaniczny (2 szt. – do blokady górnej i dolnej),

 

- elektrozamek rewersyjny 12V/24V (do współpracy z kontrolą dostępu),

 

- puszka przyłączeniowa ppoż 100x100x80 mm (wys./szer./dł.).

 

Po pełnym montażu oraz odpowiedniej konfiguracji tak zaprojektowanego systemu napowietrzania zadziałanie centrali sterującej RZN spowoduje uruchomienie napędów DDS, które otworzą oba skrzydła drzwiowe w celu napowietrzenia. W chwili podania napięcia na siłowniki, w module TR43-K przełączają się styki odcinając zasilanie od rygli elektromechanicznych i od elektrozamka. Drzwi zostają odblokowane, a następnie otwarte przez napęd DDS. Moduł FS41 zapewnia z kolei właściwą kolejność otwierania i zamykania się napędów DDS. W ofercie D+H dostępne są również inne rodzaje napędów, przystosowane do sterowania różnymi elementami systemów wentylacji, napowietrzania czy też oddymiania, np. klapami bądź oknami oddymiającymi.

 

Źródło: D+H Polska / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Co to jest rekuperacja? Liczba postów: 40 Grupa: Budowa i re... Wszystkiego na ten temat dowiesz się tutaj https://www.climapolska.com.pl/toshiba-k limatyzacja/ bo mają wiedzę w temacie i wiele udanych realizacji. Dobiorą ci....
  • Czas na remont Liczba postów: 123 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Gość: Borsz napisał: czy grunt można mieszać z wodą, czy jeżeli chcę na jednej ze ścian przykelić płytę gipsową na pianoklej to też muszę gruntować?....
  • Malowanie Liczba postów: 56 Grupa: Moja budowa Szanowni Państwo, Przed malowaniem warto odpowiednio przygotować podłoże. Musi być ono równe, stabilne, oczyszczone i pozbawione ubytków. Do gruntowania rekomen...
  • Technologia w zgodzie z naturą Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... W tym temacie wyświetlacze E-Papierowe są świetnym rozwiązaniem. Dzięki ich niskiemu zużyciu energii, baterie mogą wytrzymać nawet przez kilka tygodni lub miesi...
  • Nowa kolekcja drzwi zewnętrznych SOLANO 82 PVC od... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18515 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 180

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >