Ogrody zimowe - chwilowa moda czy genialny pomysł?

Ogrody zimowe - chwilowa moda czy genialny pomysł?

Kto z nas nie marzył o przeszklonym salonie połączonym z ogrodem? Kto nie marzył o romantycznej kolacji przy świecach przy świetle księżyca? Ostatnio trendem stało się budowanie ogrodów zimowych. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Co to w ogóle jest i ile wspólnego ma z normalnym ogrodem? Czytaj dalej

 

Ogród zimowy jest nad wyraz ciekawą konstrukcją architektoniczną. W swoim wnętrzu zbliża człowieka do natury. Przebywający w ogrodzie zimowym czuje się jakby przebywał na zewnątrz, gdyż rośliny i promienie słoneczne są na wyciągnięcie ręki przy jednoczesnym przebywaniu we wnętrzu.

 

 

Konstrukcja ogrodu zimowego

Podstawą w tym wypadku jest fundament betonowy. To na nim opiera się cała konstrukcja. Z tego względu najlepiej zaplanować budowę ogrodu zimowego podczas projektowania i budowy domu.

 

Wiadome jest, że taka konstrukcja musi być solidna, aby ogród zimowy był odporny na oddziaływania warunków atmosferycznych, np. wytrzymał silne podmuchy wiatru czy ciężar śniegu.

 

Czytaj również: Jak zatrzymać lato przez cały rok? 

 

W pierwszych latach i początkowych fazach rozwoju tego typu konstrukcji do budowy używano stali. Nie było to jednak idealne rozwiązanie. Stal ze względu na ogromny ciężar wymagała solidnej podstawy i fundamentów.

 

Obecnie do budowy stosuje się różne materiały. Drewno, które jest naturalnym materiałem jest dobrym izolatorem termicznym i wygląda estetycznie. Są jednak także minusy. Drewno wymaga stałej konserwacji. Drewno jest także mniej wytrzymałe, z tego też względu konstrukcja musi być grubsza i masywniejsza. Jednak i tutaj mamy drugą stronę medalu, gdyż mocniejsza konstrukcja daje człowiekowi poczucie większego bezpieczeństwa.

 

 

Aluminium jest sztywne i wytrzymałe, podobnie jak drewno wygląda bardzo estetycznie. Aluminium jest odporne na korozję, dlatego nawet duża wilgotność pomieszczenia nie wpłynie na jego destrukcję. Do ich malowania używa się lakieru, który jest bardzo trwały. Na pewno jest to materiał dużo zimniejszy niż drewno, dlatego trzeba stosować dodatkowy profil izolacyjny. Niektórzy podają, że minusem jest rozszerzalność temperaturowa tego materiału. Jednak tak naprawdę, nie jest to jakoś zauważalne, gdyż zmiany temperatur i powierzchnia nie są duże. Można rzecz, że zmiany są  wręcz minimalne.

 

Konstrukcja z PCV jest na pewno tania. Jest też dobrym izolatorem termicznym. Jest to jednak materiał nietrwały, który łatwo ulega odkształceniom. PCV nie jest wytrzymałe, dlatego też jego powierzchnia musi być większa niż aluminium, lub wzmocnione. Materiał ten potrafi szarzeć i przez to wygląda mało estetycznie.

 

Czytaj również: Ogród zimowy z widokiem na zimę

 

Ściany w ogrodzie zimowym powinny być zrobione ze szkła o wysokiej przejrzystości. W sumie takie jest cel tego budynku. Poza tym ściany muszą być szczelne i wytrzymałe.

 

Dach powinien posiadać dobry system odwodnienia, oraz powinien być ustawiony pod takim kątem, aby śnieg nie spowodował jego zawalenia.

 

 

Połączenie domu i ogrodu

Ogród zimowy to niepowtarzalne miniaturowe środowisko naturalne. Pomieszczenie te łączy dom i ogród. Można tam cieszyć się wschodem słońca, zjeść kolację przy świecach, stworzyć mikroklimat dzięki roślinom egzotycznym. Dzięki odpowiednio zaplanowanemu i urządzonemu ogrodowi zimowemu miejsce to staje się wyjątkowym miejscem dla całej rodziny. Jest to miejsce gromadzące ciepło dla całego domu, co za tym idzie zapotrzebowanie na energię jest mniejsze.

 

 

Ogrzewany czy nieogrzewany, dobudówka czy wolnostojący… oto jest pytanie!

Wszystko zależy od tego, do czego ma służyć nam to pomieszczenie. Czy będzie to zielony salon, czy może miejsce do pracy… czy będziemy chcieli korzystać z niego przez cały rok, czy tylko sezonowo. Ogród zimowy może być połączony z domem, może być jednak wolnostojącą budowlą.

 

Ogrody zimowe mogą być ogrzewane, wówczas przy połączeniu z pokojem stanowią dodatkowy, szklony pokój. Zdarza się jednak, że ogród zimowy jest oddzielony od części mieszkalnej, nie jest ogrzewany i stanowi zimą jedynie dodatkową izolację termiczną ściany, na której się znajduje.

 

Czytaj również: Ogród zimowy w zamian za salon

 

Jeżeli zdecydujemy się na ogród zimowy ogrzewany musimy także zdecydować się na rodzaj ogrzewania. Co więc wybrać? Elektryczne? A może wodne? Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj ogrzewanie podłogowe. Można także użyć klimatyzatora, jest to jednak kosztowne rozwiązanie.

 

Bardzo ważną rolę w ogrodzie zimowym stanowi wentylacja. Nie można o niej zapomnieć, gdyż odpowiednia ilość świeżego powietrza jest niezbędna do naszego funkcjonowania. W ciepłe dni nie ma z tym problemu – wystarczy otworzyć okna. Jednak podczas mroźnej zimy może okazać się to niedobrym rozwiązaniem. Warto więc zainwestować w wywietrzniki.

 

 

Budowa od strony prawnej

W świetle prawa (zob. rt. 29 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, Dz. U. z 2007 r. Nr 191, poz. 1373, tekst ujednolicony Dz. U. z 1994 r. Nr 89, poz. 414) jeżeli powierzchnia ogrodu zimowego nie przekracza 25m2 nie potrzeba mieć zezwolenia. Trzeba jednak pamiętać, że nie można mieć na działce więcej niż dwóch takich obiektów na 500m2 powierzchni działki.

 

 

Zalety ogrodu zimowego

Nie można powiedzieć, że ogród zimowy jest jedynie dziwnym „widzimisię” jedynie na ludzi bogatych. Bez wątpienia taka konstrukcja poprawia wizualnie architekturę budynku przez swój ciekawy wygląd. Jest to niesamowity komfort przebywania z roślinami przez cały rok. Rośliny dzięki procesowi fotosyntezy produkują duże ilości tlenu, co za tym idzie nasz dom jest bardzo dobrze natleniony. Dzięki ogrodowi zimowego możemy osiągnąć w naszym domu specyficzny mikroklimat. Jest on też dobrym izolatorem, przez co bilans ciepły budynku jest bardziej korzystny. 

Źródło: budnet.pl
Autor: Patryk Czarnecki

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Czas na remont Liczba postów: 112 Grupa: Budowa i re... Przy okazji remontu potrzebny mi dobry klej do drewna i metalu. Jest taki, który moglibyście mi polecić? Już jakiś czas szukam i nie mogę znaleźć. A z jakimi pr...
  • Jakie szambo? Liczba postów: 30 Grupa: Moja budowa Akurat jest to bardzo ważny wybór ale ja chcę jeszcze powiedzieć, że także niezwykle ważną opcją jest to aby wiedzieć także jak można wypompowywać wodę z szamba...
  • Jakie efekty daje ozonowanie pomieszczeń? Liczba postów: 18 Grupa: Budowa i re... Każdemu kto poszukuje specjalistów działających w zakresie ozonowania i dezynfekcji polecam kontakt z https://insiemepolska.pl/
  • Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja Liczba postów: 132 Grupa: Firmy budow... Z własnego doświadczenia mogę polecić usługi firmy https://insiemepolska.pl/. Świadczą usługi dezynfekcji wszelkiego rodzaju pomieszczeń magazynowych, biurowych...
  • Jak zdobyć maszyny budowlane? Liczba postów: 475 Grupa: Budowa i re... W tym temacie śmiało możecie skorzystać z oferty jaka posiada firma http://www.koptech.com.pl/.

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18332 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 170

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >