Okna energooszczędne ważnym elementem konstrukcji domu

Okna energooszczędne ważnym elementem konstrukcji domu

Obecnie energooszczędność budynku stanowi o jego wartości rynkowej, a ten sposób budowania jest przyszłością branży. Do budowy energooszczędnego obiektu spełniającego wymogi Unii Europejskiej należy używać sprawdzonych komponentów między innymi termoizolacyjnych okien.

Stolarka okienna jest jednym z ważniejszych elementów konstrukcji domu. Okna stanowią zazwyczaj główny element oddzielający budynek od niekorzystnych czynników atmosferycznych, ale jednocześnie drogę ucieczki ciepła na zewnątrz. Jednocześnie, nowoczesna stolarka budowlana o bardzo dobrych parametrach izolacyjności termicznej, która wykorzystuje tzw. selektywne powłoki pakietów szklanych, odpowiednio rozmieszczona na poszczególnych elewacjach budynku, pozwala znacznie ograniczyć straty ciepła i dodatkowo wykorzystać światło słoneczne, czyli bezpłatną energię pochodzenia naturalnego. Optymalnie ciepłe okna to te, które zapewniają w ciągu roku zerowy bilans energetyczny, czyli straty i zyski energetyczne kompensują się.

 

Co wpływa na termoizolacyjność okna?

Podstawowym czynnikiem wpływającym na termoizolacyjność profili PCW, z których wykonane są ramy okien, jest ich szerokość, ponieważ powietrze zgromadzone wewnątrz profilu zapewnia izolację termiczną. Dopiero w następnej kolejności, wpływ na poprawę współczynnika przenikania cieplnego ma ilość komór na jaką podzielono profil wewnątrz. Należy przy tym pamiętać, że poszczególne przegrody tworzące wewnątrz profilu komory, w których gromadzi się powietrze, powinny być oddalone od siebie o minimum 5mm. Węższe komory w zasadzie nie spełniają swojego zadania. Termoizolacyjność okien PCW w bardzo dużym stopniu zależy również od rodzaju użytych do ich budowy szyb. Nowoczesne produkty składają się z dwu- lub trzyszybowych zestawów szkła zespolonego, oddzielonych ramką dystansową, wykonaną z metalu lub tworzywa termoizolacyjnego. O izolacyjności cieplnej decyduje zarówno rodzaj użytej szyby, szerokość całego pakietu, jak i rodzaj gazu jaki zastosowano do wypełnienia przestrzeni międzyszybowej. Bardzo duży wpływ na wskaźnik Uf ma użycie w zestawie szybowym przynajmniej jednej tafli szkła niskoemisyjnego, dzięki czemu znacznie utrudniamy drogę ucieczki ciepła na zewnątrz budynku. Dla poprawy izolacyjności termicznej przestrzeń między szybami w oknach wypełniana jest gazem szlachetnym. Najczęściej jest to argon, ale spotykamy również szyby zespolone wypełnione kryptonem, przy czym to drugie rozwiązanie jest z reguły dwukrotnie droższe.

 

 

 

"W tzw. budownictwie pasywnym współczynnik przenikania całego okna nie może przekroczyć wartości 0,8 W/m²K. Można go uzyskać wykorzystując szersze niż standardowe profile lub pakiet szybowy wypełniony kryptonem. Zastosowanie takich rozwiązań technicznych powoduje, że okno staje się produktem bardzo drogim. Jednak w oknach dostępnych w sieci sprzedaży Polskieokna.pl, wykonanych ze standardowej szerokości profili (73 i 76 mm) marki BRÜGMANN lub SALAMANDER istnieje możliwość zastosowania bardzo szerokiego (44-48 mm) pakietu trzech szyb zespolonych wypełnionych argonem. Współczynnik przenikania termicznego dla tak skonstruowanej szyby wynosi 0,5 W/m2K. Dzięki temu, również w tym przypadku, jesteśmy w stanie osiągnąć najlepszy, nie spotykany w tej klasie produktów, współczynnik dla całego okna - 0,8 W/m2K. Tak wykonane okna gwarantują naszym klientom najlepsze parametry izolacyjności i wysoką jakość produktu przy relatywnie niskiej, przystępnej cenie"  – powiedział Karol Mosakowski menadżer sieci sprzedaży Polskieokna.pl." W naszych punktach sprzedaży Polskie Okna dowiedzieć się można wszystkiego na temat szerokości profili i zakupić okna, które zapewnią optymalną izolacyjność termiczną pomieszczania, a tym samym wpłyną na ograniczenie strat energii, czyli obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem". – dodaje Mosakowski.

 

 Wzmocnienia


Na termoizolacyjność ram okiennych wpływa również rodzaj wzmocnienia, wykonanego  najczęściej z kształtownika stalowego, umieszczonego wewnątrz profilu. W energooszczędnych oknach dla obniżenia przenikalność cieplnej ramy okiennej Uf stosuje się tzw. wzmocnienia termiczne. Są one wykonane z kształtowników z przekładką z tworzywa sztucznego, które jest znacznie gorszym przewodnikiem niż stal. Możemy również spotkać wzmocnienia w całości wykonane z kompozytów poliestrowo-szklanych.

 

Fot. Polskie Okna

 

 

 

 

 

Źródło: Pegasus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17909 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 203

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >