Profesjonalne rozwiązania izolacji dachów płaskich

Profesjonalne rozwiązania izolacji dachów płaskich

Wymagania dotyczące izolacji dachów płaskich wciąż rosną. Dotyczą nie tylko energooszczędności, bezpieczeństwa i trwałości zastosowanych rozwiązań, ale również szybkiego i sprawnego montażu. Szybkość prowadzenia robót związanych z wykonaniem ocieplenia i pokrycia jest dla tych rozwiązań szczególnie istotna. Czytaj dalej

Dobre rozwiązania

Elementy dachu płaskiego to:
- konstrukcja dachu: blacha trapezowa lub strop żelbetowy,
- paroizolacja, jeśli jest potrzebna,
- izolacja termiczna,
- hydroizolacja mocowana łącznikami przez warstwę termoizolacji do konstrukcji, zgrzewana lub klejona.

Fot. 1. Dach płaski na konstrukcji z blachy trapezowej – ocieplenie płytami Monrock Max o specjalnie utwardzonej wierzchniej warstwie.

Wymagania stawiane dachom płaskim to m.in.: szczelność, trwałość, wysoka wytrzymałość mechaniczna, izolacyjność cieplna, a coraz częściej też dodatkowa ochrona przeciwogniowa. Szczelność dachu zapewnia odpowiednia hydroizolacja, np. papa bitumiczna, folia PVC czy membrana EPDM. Pozostałe wymagania mogą być spełnione przez warstwę izolacji termicznej z wełny mineralnej.

Tradycyjna izolacja dachu płaskiego to układ dwuwarstwowy – płyty podkładowe i wierzchnie. Rockwool Polska, jako pierwszy i do dziś jedyny na polskim rynku producent izolacji z wełny mineralnej, produkuje i sprzedaje dwugęstościowe płyty do izolacji dachów płaskich o nazwie Monrock Max i Dachrock Max (fot. 1 i 2). Dzięki zastosowaniu w jednej płycie dwóch strukturalnie połączonych warstw – o standardowej gęstości w dolnej części płyty i o podwyższonej gęstości w jej górnej części – uzyskano wysokie parametry wytrzymałości mechanicznej całej grubości ocieplenia (a nie tylko wierzchniej warstwy, jak w układzie dwuwarstwowym). Utwardzenie wierzchniej warstwy umożliwia doskonałe rozłożenie naprężeń od obciążeń punktowych, powstających na powierzchni dachu (np. od pracowników montujących ocieplenie i hydroizolację dachu płaskiego, konserwujących urządzenia czy odśnieżających dachy w okresie eksploatacji budynku). W badaniach laboratoryjnych dwugęstościowych płyt dachowych Rockwool wytrzymałość na obciążenia punktowe, określana siłą ściskającą pod obciążeniem punktowym, dającym odkształcenie 5mm wynosi znacznie powyżej 500N, co po przeliczeniu na obciążenie na jednostkę powierzchni daje ponad 10 ton/m2 powierzchni.

Płyty Monrock Max i Dachrock Max należy zawsze układać tak, aby utwardzona warstwa znajdowała się na górze (fot. 2). Na utwardzonej powierzchni każdej płyty znajduje się wytłoczony napis z nazwą płyty „Monrock Max” bądź odpowiednio „Dachrock Max” oraz informacja „wierzchnia strona”. Dzięki temu wyeliminowano przypadki niewłaściwego montażu płyt.

Fot. 2. Płyta Dachrock Max z utwardzoną wierzchnią warstwą. Na zdjęciu widać dwie gęstości wełny w płycie. Należy je zawsze układać tak, aby na górze był napis z nazwą płyty oraz informacja „wierzchnia strona”.

Uniwersalne płyty.

Bezpośrednio na twardych płytach Monrock Max i Dachrock Max można układać niemal każdy rodzaj powłokowych pokryć dachowych: papy bitumiczne, folie PVC czy membrany EPDM. Dwugęstościowe płyty Rockwool należy dobrać niezależnie od przewidywanego rodzaju pokrycia, ale w zależności od sposobu mocowania jego warstw, a więc: 
- do dachów z hydroizolacją mocowaną łącznikami – płyty Monrock Max i Dachrock Max, 
- do dachów z hydroizolacją zgrzewaną na gorąco lub klejoną – System Monrock Icobit, 
- do dachów balastowych i dachów zielonych – płyty Dachrock Max (o wytrzymałości na ściskanie > 50 kPa), 
- do dachów ze spadkami i przeciwspadkami wykonanymi w warstwie izolacji z wełny – System Płyt Spadkowych Dachrock SPS.

Szybki i sprawny montaż.

Dodatkowe wymagania dotyczące materiałów stosowanych do izolacji dachu płaskiego to szybkość i sprawność montażu. Dlaczego? Otóż im szybciej ukończymy wykonanie izolacji dachu, tym wcześniej można rozpocząć kolejne prace i zakończyć realizację całej inwestycji. Taki scenariusz jest korzystny zarówno dla inwestora, który wcześniej może zacząć użytkować obiekt i generować zyski, jak i dla wykonawcy, który wcześniej przekaże Zleceniodawcy zrealizowane prace, szybciej je zafakturuje i odbierze należność.

W jaki sposób płyty dachowe z wełny Rockwool mogą usprawnić bądź przyspieszyć prace na dachu? W tym celu należy:

1. zastosować jednowarstwową izolację, wykorzystując możliwie największe formaty płyt. Łatwo przeliczyć o ile przyspieszymy montaż ocieplenia dachu na przykładowym obiekcie o powierzchni 15 tys. m2, stosując jednowarstwowe ocieplenie Rockwool o wymiarach płyt 200x120cm, i grubości 15 cm, zamiast dwóch płyt (podkładowej i wierzchniej) o łącznej grubości 15cm (np. 10 + 15 cm) o wymiarach płyt 100x60cm.

Fot.3. Ręczny transport płyt jest znacznie mniej wydajny niż transport wózkiem Lift & Roller.

2. zamiast ręcznego transportu płyt ocieplenia (fot. 3) używać wózka Lift & Roller (fot. 4, 5, 6) do poziomego transportu palet z płytami Rockwool wzdłuż i w poprzek fałd dachowej blachy trapezowej. Stosując Lift & Roller dwóch pracowników sprawnie przemieszcza całą paletę płyt dachowych na dowolną odległość. To kolejne, znaczne usprawnienie i przyspieszenie montażu, gdyż w tym samym czasie dwóch pracowników może przetransportować na palecie osiem dużych płyt o wymiarach 200 x 120 cm i grubości 15 cm zamiast zaledwie dwóch płyt niesionych ręcznie.

3. zastosować niepalną izolację z wełny Rockwool o najwyższej klasie reakcji na ogień A1. Technologie mechanicznego mocowania warstw izolacji dachu płaskiego, wymagają zgrzewania zakładów hydroizolacji, np. papy podkładowej, a przy tym działania otwartym ogniem na powierzchnię izolacji. Wełna kamienna o temperaturze topnienia włókien powyżej 1000oC, nie ulega zniszczeniu pod działaniem otwartego ognia – jest niepalna. Dzięki temu między termo- a hydroizolacją nie trzeba stosować pracochłonnych i cenotwórczych przekładek technologicznych. Należy także podkreślić, że płyty z wełny mineralnej można łatwo przyciąć, nawet za pomocą zwykłego, ostrego noża.

Fot. 4. Wózek Lift & Roller przed załadunkiem palety.


Fot. 5. Załadunek palety na Lift & Roller.


Fot. 6. Lift & Roller w akcji.

Spadki z wełny.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania dachów płaskich ze spadkami i przeciwspadkami wykonanymi w warstwie ocieplenia w Systemie Płyt Spadkowych DACHROCK SPS. Są one stosowane na dachach, którym postawiono specjalne wymagania – w całym przekroju należy stosować jedynie materiały niepalne i jednocześnie z połaci odprowadzić wody opadowe do wpustów dachowych lub rynien.

DACHROCK SPS jest przykładem rozwiązania systemowego. Klient przesyła do Działu Doradztwa Technicznego Rockwool dane niezbędne do sporządzenia projektu i kalkulacji: 

- rzut dachu z rozmieszczeniem wpustów dachowych i dokładnymi wymiarami (w wersji elektronicznej lub faksowej), 
- przekrój poprzeczny dachu w miejscach charakterystycznych,
- wielkości spadków i kontrspadków, które chce uzyskać na połaciach dachu.
Doradca Techniczny przygotowuje szczegółowy projekt odwodnienia dachu płaskiego za pomocą zestawu płyt spadkowych Dachrock SPS, obejmujący:
- zestawienie płyt spadkowych Dachrock SP i kontrspadkowych Dachrock KSP;
- kalkulację cenową dotyczącą proponowanego rozwiązania - cenę za komplet płyt spadkowych i kontrspadkowych;
- plan ułożenia systemu płyt spadkowych (PUSPS) na dachu z dokładnym ich oznaczeniem.

Przed zamówieniem Klient akceptuje zaproponowane rozwiązanie techniczne. Do każdej dostawy dołączany jest Plan Ułożenia Systemu Płyt Spadkowych (PUSPS).

Plan Ułożenia Płyt Spadkowych.

Fot. 7. Ułożony element kontrspadkowy z płyt Dachrock KSP płyty z dwukierunkowym spadkiem.

Rockwool oferuje także elementy uzupełniające, niezbędne do prawidłowego wykonania ocieplenia dachów płaskich. Są to:

- łączniki do mocowania do blachy trapezowej,
- folia paroizolacyjna Rockwool,
- kliny dachowe do obróbek attyk,
- bloczki trapezowe do wypełniania fałd blachy trapezowej dachu płaskiego w celu poprawienia izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych.

Wszystkie wyroby ROCKWOOL do izolacji dachów płaskich posiadają wszelkie dokumenty dopuszczające do sprzedaży i stosowania w budownictwie. Dostępne są przez sieć dystrybutorów i lokalnych przedstawicieli handlowych ROCKWOOL (informacje na stronie www.rockwool.pl). ROCKWOOL Polska zapewnia ponadto bez¬płatne doradztwo techniczne na każdym etapie budowy.

 

Źródło: Rockwool / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Poprawny montaż stolarki w domu pasywnym Liczba postów: 7 Grupa: Budowa i re...
 • Promocja firmy Liczba postów: 92 Grupa: Firmy budow... Użytkownik Gość: Pabloby napisał: Odpowiednia strategia marketingowa bez problemu poradzi sobie z wypromowaniem firmy budowlanej. Wszystko w głównej mierze rozb...
 • Budowa domu jednorodzinnego Liczba postów: 337 Grupa: Firmy budow... Hej, jeśli ktoś tu jest w trakcie poszukiwań projektu swojego wymarzonego domu, to polecam zajrzeć na stronę projekty domów. Według mnie, to miejsce, gdzie możn...
 • Dom modułowy – 3 razy szybciej Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... Zamówiłem dom modułowy w Unitbud. Firma oferuje duży wybór domów modułowych na każdą kieszeń. Budowa domu trwa około 3 miesięcy. Jeśli jesteś zainteresowany, mo...
 • Własna firma Liczba postów: 151 Grupa: Firmy budow... Wirtualne biuro Warszawa to nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie dla małych jak i dużych firm, które cenią sobie solidność i profesjonalizm. Czy znacie firmy z...

Ostatnio na forum

 • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 353 Grupa: Robimy stro... Najbardziej preferuję deskę barlinecką, to najlepszy wybór jeżeli chodzi o podłogi drewniane. https://podlogi24.net.pl/
 • Płoty ogrodowe Liczba postów: 1046 Grupa: Ogrodzenia... A jeśli chcesz kupić wszystko w jednym miejscu, to doskonałym miejscem będzie https://posesjaplus.pl Tutaj poza ogrodzeniem panelowym czy siatkowym kupisz też o...
 • Podłogi Liczba postów: 232 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
 • Mrozek | Studnie głębinowe | Pompy ciepła | Instal... Liczba postów: 5 Grupa: Robimy inst... Mrozek | Studnie głębinowe | Pompy ciepła | Instalacje wod-kan Naszą siłą jest tradycja, która zmusza nas do solidnego wykonania każdego powierzonego nam zadan...
 • Ogrody Zimowe Liczba postów: 88 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
 • Pokój dla dziecka Liczba postów: 190 Grupa: Nowości ara... Szanowni Państwo, Pokój dziecka jest miejscem intensywnych zabaw. Dlatego do malowania ścian warto zastosować farbę, która pozwoli na łatwe, szybki i skuteczne....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18788 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 243

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >