Rozwój fotowoltaiki w Polsce

Rozwój fotowoltaiki w Polsce

Aby sprostać wymaganiom UE, Polska wprowadza regulacje ustawowe, których efektem ma być zwiększenie do 2020 roku udziału energii z odnawialnych źródeł (OZE) do poziomu 15% w końcowym zużyciu energii brutto. Czy nowa ustawa i dostępne na rynku technologie sprawią, że Polska stanie się atrakcyjnym rynkiem dla inwestycji i rozwoju fotowoltaiki? Czytaj dalej

 

Ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE), nad którą obecnie trwają prace legislacyjne, jest częścią pakietu ustaw regulujących działalność rynku energetycznego. Założeniem nowych przepisów, wchodzących w życie od 2015 roku, jest ustanowienie systemowego wsparcia dla producentów zielonej energii i zwiększanie skali wykorzystywania poszczególnych źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna, wiatrowa, wodna czy biomasa. Nowe regulacje mają stanowić zachętę do wykorzystywania OZE zarówno dla dużych przedsiębiorstw, wytwarzających energię w celu generowania zysku z jej odsprzedaży, jak i dla osób indywidualnych, zainteresowanych produkcja energii na własne potrzeby.

 

 

„Rozwój budownictwa zrównoważonego, wykorzystującego naturalne źródła energii, wymaga odpowiednich zachęt prawnych i finansowych ze strony państwa. Doskonale obrazują to przykłady takich krajów europejskich, takich jak Niemcy, Włochy, czy Francja, w których odnotowuje się obecnie największy przyrost systemów PV” – mówi Jolanta Lessig z NSG Group, producent szkła architektonicznego, w tym zaawansowanych produktów dla fotowoltaiki. „W Polsce niezbędne jest przede wszystkim wsparcie systemowe, ale także działania edukacyjne podnoszące świadomość uczestników rynku w zakresie korzyści wynikających z wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych”.

 

Mniej formalności dla mikro- i małych instalacji

Jednym z założeń wprowadzanych przepisów jest rozwijanie tzw. energetyki prosumenckiej, w której konsumenci prądu są jednocześnie jego producentami. Efektem nowej ustawy mają być ułatwienia administracyjne dla mikroinstalacji i małych instalacji, takie jak brak obowiązku koncesyjnego, czy ograniczenie formalności związanych z przyłączeniem mikroinstalacji do sieci. Dodatkowo wytwórcy energii elektrycznej, ciepła lub chłodu z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej w tym zakresie, będą mogli sprzedawać nadwyżkę niewykorzystanej energii elektrycznej. Planowane przepisy przewidują także wsparcie typu feed-in-tarrif, regulujące zasady zakupu wytworzonej energii odnawialnej.

 

 
Czytaj również: Instalacje solarne w domu

 

FIT wsparciem dla fotowoltaiki

Nowa ustawa o OZE ma szanse stworzyć sprzyjające otoczenie regulacyjne dla nowoczesnych technologii, umożliwiając ich rozwój w Polsce. Największe wsparcie spośród wszystkich technologii OZE uzyskać ma fotowoltaika – systemy konwertujące energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Jednym z najważniejszych ułatwień, proponowanych dla tego sektora jest system wsparcia FIT (feed-in-tarrif), polegający na ustaleniu na określony czas ceny urzędowej na energię elektryczną, odbieraną od producenta energii z OZE. W Polsce obowiązek zakupu od danego wytwórcy energii elektrycznej obejmie okres 15 lat, a ceny zakupu określane będą raz na pół roku z uwzględnieniem tempa zmian techniczno-ekonomicznych w technologiach wytwarzania energii elektrycznej i w instalacjach odnawialnego źródła energii. FIT to system stosowany obecnie w krajach o największej ilości zainstalowanych mocy, takich jak Niemcy i Włochy (odpowiednio 44% i 20% skumulowanej mocy instalacji). Takie rozwiązanie w Polsce ma szansę zwiększyć stabilność rynku w dłuższym okresie i uczynić go bardziej atrakcyjnym dla inwestycji i rozwoju fotowoltaiki.

 

Dostępność nowoczesnych technologii

Dodatkowym ułatwieniem dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce jest rosnąca dostępność zaawansowanych technicznie rozwiązań i innowacyjnych materiałów do budowy paneli fotowoltaicznych. Produkty szklane stanowią integralny element systemów PV, zapewniając panelom osłonę i zwiększając ich wydajność. W cienkowarstwowych panelach fotowoltaicznych sprawdzi się np. szkło NSG TEC™ z powłokami TCO (ang. Transparent Conductive Oxide – transparentne tlenki przewodzące) przewodzącymi prąd. Ten rodzaj szkła zapewnia panelom fotowoltaicznym wysoką przepuszczalność światła, optymalne właściwości przewodzenia prądu oraz stosunkowo niski poziom zamglenia. Z kolei w modułach fotowoltaicznych opartych na krystalicznym krzemie znajdzie zastosowanie wysokoefektywne szkło walcowane o obniżonej zawartości żelaza Pilkington Sunplus™. Gwarantuje ono bardzo wysoką przepuszczalność energii słonecznej i tym samym zwiększa wydajność paneli.

 

 Czytaj również: Szkło samoczyszczące

 

„Jako producent szkła wykorzystywanego w systemach solarnych, obserwujemy coraz większe zainteresowanie polskiego rynku pozyskiwaniem energii promieniowania słonecznego i produktami o bardzo wysokiej przepuszczalności energii słonecznej, dedykowanymi modułom fotowoltaicznym” − mówi Szymon Piróg, Doradca Techniczny Pilkington Polska. „Na świecie stosowanie systemów solarnych jest standardem nowoczesnej architektury. W «zielonych» obiektach komercyjnych moduły fotowoltaiczne są zintegrowane z fasadą (ang. BIPV - Building Integrated Photovoltaics) a ich kolorystyka jest idealnie dostosowywana do kolorystyki szkła na fasadzie”.

 

OZE coraz ważniejsze

Podejmowane w Polsce działania, takie jak Ustawa o OZE czy zachęty inwestycyjne ze strony NFOŚiGW pokazują, że energia z odnawialnych źródeł to coraz ważniejszy obszar w strategii energetycznej kraju. Jest to również temat istotny dla Polaków, co potwierdzają wyniki badań opinii publicznej. Badanie przeprowadzone na zlecenie Greenpeace przez CBOS wykazało, że aż 89% Polaków chce, aby więcej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych, a ponad 2/3 respondentów (70%) chce polityki energetycznej wspierającej rozwój odnawialnych źródeł energii w porównaniu z węglem kamiennym i brunatnym (18%).

 

Źródło: Effective / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Czas na remont Liczba postów: 104 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, do wygładzenia ścian warto zastosować elastyczną i odporną na pękanie gładź. Rekomenduję wybór Śnieżka Acryl-Putz ST10. Gładź może być aplikow...
  • Budowa maszyn Liczba postów: 369 Grupa: Firmy budow... Czy możecie polecić firmę, która posiada w ofercie maszyny do obróbki metali? Zależy mi także na serwisie maszyn. Do tej pory wyszukałam w Internecie firmę Pol-...
  • remont maszyn przemysłowych Liczba postów: 6 Grupa: Firmy budow... Jeżeli interesuje Was temat folowników - podsyłam pomocny artykuł https://www.iloggo.pl/serwis-falownikow/
  • Na czym oszczędzić przy projekcie i wykończeniu do... Liczba postów: 6 Grupa: Firmy budow... Każdy budowlane wie jak ważne, jest posiadanie rusztowania na przykład do elewacji. Są jednak sytuacje kiedy rusztowania niestety nie posiadamy a dostaliśmy zle...
  • Własna firma Liczba postów: 73 Grupa: Firmy budow... Polecam kontenery biurowe, bo bardzo praktyczne rozwiązanie, mój szef jest zadowolony, dla mnie do obsługiwania klientów jest wystarczająca ilość miejsca.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17898 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 121

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >