Sterowanie pracą wentylatorów

Sterowanie pracą wentylatorów

W budynkach, w których problematyczne jest zastosowanie systemów wentylacji działających na zasadach grawitacyjnych, stosuje się standardowo wentylację mechaniczną, opartą na wentylatorach napowietrzających i wyciągowych.

 

Tego rodzaju rozwiązanie stosowane jest również w systemach wentylacji pożarowej, w dedykowanych oddymianiu układach mechanicznej wymiany powietrza. Nierozwiązanym do niedawna problemem był jednak sposób wpisania tak działającego układu w centralnie sterowane systemy kontroli rozprzestrzeniania się dymu i ciepła.

 

Czytaj również: Stylowe przyciski sterujące

 

Rozwiązanie pozwalające na kompatybilne działanie wszystkich układów kontroli rozprzestrzeniania się dymu i ciepła znajduje się od 2013 roku w ofercie firmy D+H Polska. Jest nią innowacyjny produkt z zakresu wentylacji – certyfikowany wraz z centralami  typu RZN moduł FCP 401. Umożliwia sterowanie mechaniczną wentylacją pożarową, a także skorelowanie pracy wchodzących w jej skład wentylatorów z działaniem pożarowej wentylacji grawitacyjnej.   

 

 

Moduł FCP 401

Moduł FCP 401 w połączeniu z centralą oddymiania RZN służy do zasilania i sterowania wentylatorami z równoczesną kontrolą ich stanu pracy. Działanie systemu odbywa się w sposób automatyczny – po rozpoznaniu zagrożenia (dymu) przez czujki pożarowe bądź uruchomienie / użycie przycisku pożarowego podłączona do nich centrala sterująca przekazuje sygnał do modułu, który uruchamia wentylatory. Rozwiązanie wyposażone zostało w liczne korzystne dla pracy systemu elementy – częściami modułu są np. zestaw zapewniający łagodny rozruch wentylatora, ochrona przed przeciążeniem czy zwarciem, a także kontrola parametrów zasilania.

 

Czytaj również: Nowy interfejs do urządzeń grzewczych

 

Cały system monitoruje centrala oddymiania typu RZN, która zarówno umożliwia przekazanie sygnału uszkodzenia i uruchomienia do np. systemu sygnalizacji pożarowej, jak i odpowiada za podanie sygnałów sterujących do modułu FCP 401. Sygnały typu „uszkodzenie”, „uruchomienie” i „zasilanie” występują w postaci diod na panelu sygnalizacji pracy centrali, a odczytać je można również na przyciskach typu RT.

 

Opisywany system z modułem FCP 401 cechuje także ważna zaleta, czyli oddzielenie od centrali RZN wysokoprądowych elementów układu (400 V), których funkcję realizuje moduł. Urządzenia te są dostarczane w osobnych obudowach, dzięki czemu można swobodnie i bezproblemowo podłączać do nich różnego rodzaju wentylatory wykorzystywane w systemach wentylacji pożarowej.

 

 

Przykładowe możliwe zastosowania modułów FCP 401 w połączeniu z centralą RZN:

- pożarowa wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna (np. układ dwóch wentylatorów: nawiewny i wywiewny);

- sterowanie wentylatorami wyciągowymi oraz równoczesne sterowanie układem napowietrzania grawitacyjnego;

- sterowanie wentylatorami nawiewnymi oraz równoczesne sterowanie układem oddymiania grawitacyjnego;

- FCP 401 jako moduł zasilająco-sterujący wentylatory w systemach nadciśnieniowych w połączeniu z centralą RZN i klapą nadciśnieniową.

 

 

Na miarę potrzeb

Dobór odpowiedniego systemu oddymiania uzależniony jest od wielu czynników, z których większość wpisana jest w specyfikę architektoniczną danego budynku. Każda inwestycja wymaga więc w  tym zakresie indywidualnego podejścia, uwzględniającego wszystkie możliwości zapewnienia sprawnej wentylacji pożarowej – w systemie grawitacyjnym, mechanicznym bądź łączącym obie metody.

 

Czytaj również: Dom sterowany ze szczytu Himalajów

 

Połączenie centrali RZN z modułem FCP daje możliwości, które w wielu sytuacjach rozwiązują problem organizacji systemów oddymiania. Niezależnie od nich parametry takiego układu muszą być jednak każdorazowo dobrane indywidualnie pod wymagania systemowe w danym obiekcie.  

Źródło: D+H Polska / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Czas na remont Liczba postów: 104 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, do wygładzenia ścian warto zastosować elastyczną i odporną na pękanie gładź. Rekomenduję wybór Śnieżka Acryl-Putz ST10. Gładź może być aplikow...
  • Budowa maszyn Liczba postów: 369 Grupa: Firmy budow... Czy możecie polecić firmę, która posiada w ofercie maszyny do obróbki metali? Zależy mi także na serwisie maszyn. Do tej pory wyszukałam w Internecie firmę Pol-...
  • remont maszyn przemysłowych Liczba postów: 6 Grupa: Firmy budow... Jeżeli interesuje Was temat folowników - podsyłam pomocny artykuł https://www.iloggo.pl/serwis-falownikow/
  • Na czym oszczędzić przy projekcie i wykończeniu do... Liczba postów: 6 Grupa: Firmy budow... Każdy budowlane wie jak ważne, jest posiadanie rusztowania na przykład do elewacji. Są jednak sytuacje kiedy rusztowania niestety nie posiadamy a dostaliśmy zle...
  • Własna firma Liczba postów: 73 Grupa: Firmy budow... Polecam kontenery biurowe, bo bardzo praktyczne rozwiązanie, mój szef jest zadowolony, dla mnie do obsługiwania klientów jest wystarczająca ilość miejsca.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17898 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 101

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >