Dachy płaskie – sposoby odprowadzania wody

Dachy płaskie – sposoby odprowadzania wody

Na przełomie dziejów częściej spotykaną formą dachu były dachy spadziste. Czytaj dalej

Spowodowane to było względami praktycznymi. Dach spadzisty lepiej odprowadzał wodę, dzięki temu jakość zastosowanych na nim materiałów mogła być niższa. Nie bez znaczenia był też fakt, że nie było konieczności projektowania takiego dachu do przenoszenia dodatkowych obciążeń związanych z zaleganiem na nich śniegu, co jest szczególnie ważne w naszej strefie klimatycznej. Dachy spadziste wymagają też mniejszej szczelności połączeń, dzięki czemu dbałość o jakość prac wykonawczych może być niższa i możliwe jest zastosowanie takich pokryć dachowych jak dachówki, blachodachówki czy gonty papowe. Obowiązuje tutaj zasada, że większe pochylenie połaci dachowej wymaga pokrycia dachowego o mniej szczelnych połączeniach i odwrotnie, pokrycia dachowe projektowane z mniejszym spadkiem wymagają materiałów o bardziej szczelnych połączeniach.

Niemniej to właśnie dach płaski daje architektowi całą gamę możliwych do zastosowania form architektonicznych i pozwala kształtować obiekty budowlane zgodnie z wizją projektanta.
Pojawienie się nowoczesnych materiałów hydroizolacyjnych takich jak pokrycia bitumiczne, a obecnie papy termozgrzewalne dało projektantom pełną swobodę w kształtowaniu dachów płaskich przy jednoczesnym zachowaniu właściwej izolacji termicznej i przeciwwodnej.

Innym problemem jest sposób odprowadzenia wód opadowych z połaci dachowej. W przypadku dachu skośnego woda jest odprowadzana z połaci dachowej do rynien a z nich rurami spustowymi na zewnątrz budynku. Rury spustowe i rynny są więc elementem elewacji budynku, co nie zawsze zgadza się z koncepcją architektoniczną projektanta. Dach płaski daje możliwość poprowadzenia rur spustowych wewnątrz budynku przy zastosowaniu prostego układu wpust dachowy i rura spustowa, pozostawiając elewację obiektu do wykończenia według koncepcji architekta bez konieczności umieszczania na niej dodatkowych elementów. Nowoczesne systemy podciśnieniowe pozwalają na odprowadzenie wody opadowej z dużych połaci dachu przy użyciu systemu rur spustowych o małym przekroju. Zaopatrzenie wpustu dachowego w ogrzewanie zabezpiecza też system przed zamarznięciem wody w niskich temperaturach.

Styropianowe kliny dachowe znajdują coraz większe zastosowanie na dachach płaskich krytych papą termozgrzewalną. Jednak ich podstawowym zadaniem jest odpowiednie rozprowadzenie wody opadowej na połaci dachowej.

Trójkątne kliny styropianow
Najczęściej spotyka się je w dwóch wymiarach – 5x5 cm i 10x10 cm. Znajdują one zastosowanie przy wykonywaniu obróbek papowych kominów, świetlików, ogniomurów, ścian, attyk itp. Dzięki nim uzyskujemy płynne przejście pokrycia dachowego z powierzchni poziomej na powierzchnię pionową. Zaletą tego rozwiązania jest zmniejszenie kąta załamania papy termozgrzewalnej, co znacznie polepsza jej parametry użytkowe. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dzięki temu woda opadowa nie gromadzi się w pobliżu komina (czy innej pionowej powierzchni). Trójkątne kliny styropianowe przyklejamy do podłoża klejem bitumicznym trwale plastycznym. W przypadku zastosowania klinów nie oklejonych papą. należy przykryć klin pasem papy (najlepiej podkładowej) w celu zabezpieczenia klina przed stopieniem podczas zgrzewania papy.

Kliny odbojowe
Kolejnym zastosowaniem klinów styropianowych jest rozprowadzenie wód opadowych na powierzchni dachu płaskiego. Projektując pokrycie dachowe, jego kształt oraz spadki, często zapomina się o zaplanowaniu odprowadzenia wody z każdego miejsca na połaci. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku bardziej skomplikowanych układów połaci dachowej. Woda opadowa często napotyka na swojej drodze przeszkody w postaci kominów, świetlików, ścian (przykładowo na wyższych budynkach mieszkalnych może to być nadbudówka z maszynownią dźwigu windowego). W takim przypadku konieczne jest zastosowanie odbojowych klinów styropianowych rozprowadzających wodę do wpustów lub rynien. Na dużych połaciach dachów przemysłowych, zwłaszcza w układzie z konstrukcyjną blachą trapezową, spadki są projektowane tylko jednostronnie do koryta. Pojawia się tutaj niebezpieczeństwo zbierania się wód opadowych w korycie. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie styropianowych klinów odbojowych, które skutecznie rozprowadzą wodę do wpustów. Kliny układane są bezpośrednio na podłożu, lub izolacji termicznej. W celu ułatwienia prac możliwe jest oklejenie klinów spadkowych papą.

Profilowanie spadków połaci dachowej klinami styropianowymi
Ciekawym zastosowaniem klinów styropianowych jest profilowanie połaci dachowych. W praktyce można spotkać się z dachami o źle wyprofilowanych spadkach. Często też celem zredukowania ciężaru dachu nie wykonuje się profilowania połaci dachowej wylewką betonową. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie styropianowych klinów profilujących spadk EPS100-038 lub EPS200-036 produkcji SWISSPOR POLSKA Sp. z o. o.
. Dla żądanego kształtu pokrycia dachowego i planowanego spadku możliwe jest ukształtowanie go za pomocą klinów spadkowych. Projektowanie spadków odbywa się przy zastosowaniu trzech rodzajów płyt modułowych:
- płyty korytkowej,
- płyty skośnej z jednokierunkowym spadkiem,
- płyty grzbietowej.
Płyty te są produkowane w wymiarach 1,0x1,0 m. Dzięki zastosowaniu różnych grubości początkowych i końcowych płyt możliwe jest wyprofilowanie spadku na każdym rodzaju dachu. Klient łącznie z materiałem otrzymuje projekt pokrycia dachowego z zaznaczonym miejscem ułożenia każdej płyty (płyty są oznaczone numerami). Dzięki temu montaż płyt na połaci dachowej jest bardzo prosty. Styropianowe kliny można przyklejać do podłoża klejem bitumicznym trwale plastycznym, lub mocować za pomocą łączników do mocowania mechanicznego.

W artykule przedstawiono tylko podstawowe zagadnienia związane z zastosowaniem styropianowych klinów dachowych przy kryciu dachów płaskich papą termozgrzewalną. W praktyce budowlanej spotykamy się z nietypowymi problemami, co ma zwłaszcza miejsce w przypadku bardziej skomplikowanych układów połaci dachowej. Są one wtedy projektowane indywidualnie.

Źródło: Klaxon Communications / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 1034 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Jaka powinna być łazienka? Liczba postów: 5 Grupa: Wnętrza Szukając przede wszystkim stylowego, ale jednocześnie dobrze wykonanego wyposażenia łazienkowego zarówno jeśli chodzi o styl oraz zachowanie funkcjonalności to....
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 214 Grupa: Firmy budow... Użytkownik Gość: zdzisław11 napisał: Wywóz gruzu każdego rodzaju zawsze zlecam ekipie droprecykling.pl . W mgnieniu oka załatwiają ten kłopot. Powoli szykujemy....
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 340 Grupa: Robimy stro... Ja ze swojej strony polecam przeczytać artykuł o zastosowaniu listef MDF https://www.napodlogach.pl/artykul/chara kterysytka-i-zastosowania-listew-mdf-162 826 - b...
  • Lampy do pokoju dziecka Liczba postów: 90 Grupa: Nowości ara... Użytkownik Gość: monika1980 napisał: swietne oswietlenie dla dzieci jest tu www.puchatkolandia.pl/oswietlenie/#wc Body Bardzo ładne :) Jakby ktoś szukał artyku...
  • Odgrzybianie murów i konstrukcji drewnianych budyn... Liczba postów: 28 Grupa: Stawiamy śc... [quote=domi.nika]odgrzybianie to dobra sprawa a znacie dobre srodki na to? https://www.kz-walbrzych.pl/swe dzace-stopy-pr oblem-podologiczny Znam y i polec...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17333 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 336

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >