Grzejniki Kanałowe - nowoczesne ogrzewanie Twojego domu

Grzejniki Kanałowe - nowoczesne ogrzewanie Twojego domu

Na co zwrócić uwagę wybierając grzejnik kanałowy? Czy ważniejsza jest konstrukcja wymiennika, stabilność koryta, efektywność wentylatorów, a może długość gwarancji? Oto kilka porad, które pomogą nam w podjęciu właściwej decyzji. Czytaj dalej

 

Grzejniki kanałowe są efektywnym sposobem ogrzewania miejsc przy drzwiach balkonowych i tarasowych oraz oknach sięgających podłogi. Zamontowane w pobliżu dużego przeszklenia tworzą barierę dla przenikającego przez szyby chłodu, a wyrównując temperaturę przy szkle zapobiegają  roszeniu szyb. Użytkownicy cenią również estetykę, jaką oferują grzejniki kanałowe, które łatwo  dopasować do każdego stylu wyposażenia. Grzejniki montowane poniżej poziomu podłogi są dyskretnie ukryte, a śladem ich obecności w pomieszczeniu jest jedynie kratka w podłodze. Kolejną zaletą jest komfort cieplny, który zapewnia tego typu ogrzewanie. Grzejnik kanałowy oddaje ciepło na zasadzie konwekcji, co oznacza, że powietrze, które wydobywa się z grzejnika odpychane jest od szyby przez masę chłodnego powietrza spływającego w dół i efektywnie rozchodzi się po pomieszczeniu. Dzięki temu wnętrze nagrzewa się równomierniej niż w przypadku zastosowania grzejników radiacyjnych.

 

 

WYMIENNIK POD LUPĄ. Elementem grzejnym w grzejnikach kanałowych Jaga jest konwektorowy wymiennik ciepła Low H2O. Wykonany jest on z miedzianych rurek, na których zamocowane są aluminiowe lamele. Z użytkowego punktu widzenia istotne jest, aby lamele były trwale przymocowane do miedzianych rurek, co pozwala uniknąć hałasów, które mogą występować podczas rozgrzewania się grzejnika. Rozmieszczenie miedzianych rurek oraz wielkość odstępów między lamelami wymiennika mają wpływ na wydajność grzejnika kanałowego. Znaczenie ma też forma lameli - dla przykładu, pofalowanie lameli, jak ma to miejsce w grzejnikach Jaga, zwiększa powierzchnię grzewczą, a co za tym idzie pozwala na uzyskanie przez grzejnik dużej wydajności.

 

Grzejniki  kanałowe Jaga wyposażone są w unikalne kolektory przyłączeniowe z komorą, która  znacznie ułatwia odpowietrzanie. Z użytkowego punktu widzenia ważne jest także, aby wymiennik pomalowany był odpowiednim lakierem, dzięki któremu będzie się mniej brudził. Miedź i aluminium, z których najczęściej wykonywane są wymienniki ciepła grzejników kanałowych, to materiały o porowatej strukturze, do których łatwo przywiera kurz. Pomalowanie wymiennika lakierem o gładkiej powierzchni powoduje, że kurz nie przywiera tak łatwo do jego elementów, więc czyszczenie jest łatwiejsze i może odbywać się rzadziej.

 

 

WPUSZCZONY W KANAŁ. Wymiennik umieszczany jest w specjalnym kanale-pojemniku zwanym wanną lub korytem. Wanny, zależnie od modelu grzejnika, zwykle wykonane są ze stali ocynkowanej lub poliestru. Należy zwrócić uwagę, czy koryto nie zostało wykonane ze zbyt cienkiej blachy, ponieważ wiotkie koryta utrudniają stabilne zamontowanie grzejnika.

 

Czytaj również: Stylowe grzejniki do każdego wnętrza


Podczas montażu grzejnika kanałowego warto zwrócić uwagę, aby wnętrze koryta nie zostało zabrudzone wylewką, pyłem budowlanym, resztkami zaprawy itp. Jaga oferuje grzejniki z podwójnym korytem, co znacznie ułatwia pracę instalatorowi. Z użytkowego puntu widzenia ważne jest też to, żeby koryto było polakierowane na taki sam kolor jak wymiennik. Dzięki temu zabiegowi grzejnik kanałowy widziany z góry będzie bardziej estetyczny.

 

GRZEJNIK ZA KRATKAMI. Jedną z głównych zalet grzejnika kanałowego, cenioną  zarówno przez projektantów wnętrz, jak  i przez samych użytkowników jest dyskretna obecność. Gdyby nie kratka przykrywająca wymiennik grzejnik zamontowany poniżej poziomu podłogi byłby praktycznie niewidoczny. W kwestii konstrukcji i materiału kratek klienci firmy Jaga mają do wyboru: kratki sztywne wykonane z aluminium wykańczanego na różne sposoby oraz  kratki zwijane przygotowywane przez Jagę z takich gatunków drewna jak dąb, buk czy merbau.

 

Czytaj również: Szybki wybór grzejnika


Co ważne wszystkie drewniane kratki mają certyfikat FSC, co oznacza, że drewno użyte do ich wykonania pochodzi z lasów zarządzanych zgodnie z dobrem przyrody. Kratki zwijane mają tę zaletę, że są bardziej kompaktowe w przechowywaniu poza sezonem grzewczym i łatwiej jest je zdejmować w celu wyczyszczenia grzejnika. Z kolei sztywne mają bogatszą stylistykę, ponieważ swoim wyglądem, w przeciwieństwie do kratek drewnianych, nie muszą przypominać standardowego grilla. Przykładem są kratki takie jak Pebbles, firmy Jaga, które wyglądem przypominają rozsypane na plaży kamyczki.

 

Elementem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru kratki jest to, czy leży ona stabilnie na grzejniku i czy nie ugina się pod stojącym na niej człowiekiem. To ważne, ponieważ grzejniki kanałowe zwykle montowane są w przejściu na balkon czy taras, więc muszą wytrzymywać duże obciążenia. Oczywiście w sezonie grzewczym nie można stawiać na grzejnikach  kanałowych żadnych przedmiotów, np. mebli, ani też zasłaniać ich dywanami. Aby cyrkulacja powietrza mogła odbywać się prawidłowo, nad grzejnikami nie można też wieszać firan ani zasłon.

 

NATURALNY LUB DOŁADOWANYDostępne są dwa rodzaje grzejników kanałowych: z konwekcją naturalną oraz konwekcją wymuszoną. W pierwszym przypadku działanie grzejnika  oparte jest na naturalnej cyrkulacji powietrza, natomiast w przypadku konwekcji wymuszonej  dynamika przepływu powietrza zwiększana jest dzięki specjalnym wentylatorom. W momencie, kiedy temperatura powietrza spada poniżej ustawionej na sterowniku, wentylatory są uruchamiane, a gdy zadana temperatura zostanie osiągnięta przestają pracować. Ogrzewanie z konwekcją wymuszoną zwiększa wydajność konwektorów, dzięki czemu nie ma konieczności stosowania głębokich koryt. Doładowanie wpływa też na ograniczenie gabarytów grzejnika, ponieważ może on być nawet do trzech razy mniejszy niż grzejnik bez doładowania.

 

- O ile grzejnik kanałowy z doładowaniem świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach takich jak salon, jadalnia czy kuchnia, to w sypialniach należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wentylatorów stosowanych w grzejnikach. Najbardziej odpowiednie do tego celu będą grzejniki wyposażone w nowoczesne wentylatory EC, które są cichsze, wydajniejsze i bardziej energooszczędne  od tradycyjnych wentylatorów – radzi Dariusz Majchrzak z firmy Jaga Polska.

 

 

WIĘCEJ FUNKCJI. Ze względu na coraz większe zainteresowanie grzejnikami kanałowymi  firma Jaga dokładają starań, aby były one jak najbardziej atrakcyjne pod względem użytkowym. Przykładem jest dodanie do grzejnika kanałowego funkcji takich jak chłodzenie czy wentylacja. Taką rolę pełnią m.in. modele Clima Canal i Quatro Canal. Aby grzejnik kanałowy mógł spełniać rolę klimatyzatora musi zostać technologicznie przygotowany do pracy w instalacji dwu- lub czterorurowej i konstrukcyjnie przystosowany do współpracy z systemem chłodzenia opartym o agregat wody lodowej lub pompę ciepła. Wspomniane grzejniki kanałowe Jaga można zamówić ze specjalnym otworem w kanale, przez który nawiewane będzie świeże powietrze z systemu wentylacji. Dzięki temu grzejnik może nie tylko ogrzewać, ale też częściowo wymieniać powietrze w ogrzewanym pomieszczeniu.

 

Źródło: Subject / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Wózek widłowy Liczba postów: 84 Grupa: Firmy budow... My ostatnio kupowali baterię do wózka widłowego bardzo dobrej jakości sprzęt posiada producent baterii do wózków widłowych http://www.bater.pl/baterie-trakcyjne...
  • Nowoczesna minikoparka Liczba postów: 18 Grupa: Budowa i re... Jeśli chodzi o firmę budowlano-remontową to warto zadbać o wysokiej jakości sprzęt, ale również maszyny jak minikoparki, walce i wiele innych. Jednak jeśli chod...
  • Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 82 Grupa: Budowa i re... Kupując kurtki odblaskowe czy inną odzież roboczą najlepiej zwrócić uwagę na producenta oraz udać się do sprawdzonego sklepu https://www.sprzetbhp.pl
  • Rusztowanie elewacyjne – jak wybrać? Liczba postów: 42 Grupa: Budowa i re... Ja kierowałem się głównie uniwersalnością i bezpieczeństwem. Zdecydowałem się na rusztowanie modułowe od firmy www.stalkol.com . Posiada stabilną konstrukcję, z...
  • systemy alarmowe Liczba postów: 16 Grupa: Firmy budow... W mojej opinii jeżeli będziecie szukali dobrej jakości sprzętu do monitoringu w wersji zarówno bezprzewodowej, jak i analogowym. To na pewno warto zwrócić uwagę...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15810 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 175

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >