Szybki wybór grzejnika

Szybki wybór grzejnika

Masz już dość starych grzejników, które wciąż się zapowietrzają, są mało wydajne i szpecą Twój dom? A może zależy Ci na obniżeniu rachunków za ogrzewanie? Czytaj dalej

Obecnie nowoczesne technologie oraz wspaniały design dostępnych na rynku produktów pozwalają na osiągnięcie obu tych celów. Jednak wybór odpowiedniego urządzenia nie jest prostym zadaniem. Na szczęście istnieje sześć prostych zasad, które pozwolą Ci szybko i bez stresu podjąć właściwą decyzję, dotyczącą wyboru grzejnika, spełniającego Twoje oczekiwania: 

 

1. Jednym z najważniejszych elementów jest dopasowanie mocy urządzenia do wielkości pomieszczenia, w którym będzie instalowane. Warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Stosując się do nich unikniesz niemiłych niespodzianek, a grzejnik będzie funkcjonował bez zarzutu przez długie lata.

 

2. Wybierając grzejnik miej na uwadze miejsce jego montażu. Pamiętaj, by grzejnik w wodnej instalacji centralnego ogrzewania instalować jedynie tam, gdzie znajdują się kroćce przyłączeniowe do sieci centralnego ogrzewania. Jeśli zdecydujesz się na grzejnik elektryczny, musisz zapewnić mu właściwe zasilanie. Zazwyczaj kaloryfery umieszcza się pod parapetem okiennym. W przypadku, gdy jest to niemożliwe należy zamontować je obok - na ścianie zewnętrznej. W takiej sytuacji zaleca się zastosowanie grzejników o zwiększonej mocy, ponieważ panują tam gorsze warunki wymiany ciepła. Jeżeli nasze mieszkanie znajduje się w budownictwie starszego typu i posiada niezmodernizowaną instalację grzewczą, wówczas warto skonsultować wymianę urządzeń z administratorem budynku. Doradzi on z jakiego materiału grzejniki powinny być wykonane, aby zachować jak najlepsze dopasowanie do danego rodzaju instalacji, a tym samym zapewnić bezpieczne i długoterminowe działanie. Produkty tego typu muszą spełniać ściśle określone wymogi, dotyczące jakości oraz szczelności np. Zehnder Charleston, który jest naszym sztandarowym produktem, cechuje wyjątkowa trwałość. Zanim urządzenie trafi do sprzedaży, przechodzi wieloetapowy proces powlekania i szczegółowej kontroli pod względem szczelności. Jedną z cech wyróżniających Charlestona jest wyjątkowo gładka, laserowo spawana główka grzejnika oraz pozbawiona zgrubień struktura powierzchni. Co ciekawe takie rozwiązanie dodatkowo eliminuje osiadanie kurzu i stanowi duże udogodnienie dla alergików. Do pomieszczeń, w których panuje wysoki poziom wilgotności, zalecane są grzejniki z powłoką cynkową, gwarantującą większą odporność korozyjną – wyjaśnia Jerzy Stosiek, dyrektor generalny firmy Zehnder Polska.

 

Czytaj również: Jak odpowiednio ogrzać sypialnię?

 

3. Zastanów się, jakie zapotrzebowanie na ciepło jest w danym pomieszczeniu. Zwykle oscyluje ono w granicach od 60 do 200 W na m². Wszystko zależy od parametrów pomieszczenia: liczby okien, przeszkleń, ścian szczytowych oraz jego wielkości i wysokości. Kierujmy się zasadą, że im obszerniejsze, bardziej narażone na wychłodzenie wnętrze, tym grzejnik powinien mieć większą powierzchnię i wydajność energetyczną. Wiedząc, jak dużym problemem jest dobór urządzeń w nietypowych pomieszczeniach, przygotowaliśmy w naszej ofercie grzejniki o parametrach niestandardowych. Dla przykładu grzejnik Charleston można dopasować do różnego typu wnętrz, ponieważ występuje w wielu formach specjalnych: pod kątem, łukach (również wielokrotnych), w postaci ścianek działowych czy ławek. Posiada też bardzo duży zakres wysokości od 19 do 300 cm, oferowanych w wersjach od dwu- do sześciokolumnowych – wyjaśnia Jerzy Stosiek.

 

 

4. Z grzałką czy bez? Jeśli grzejnik będzie używany także poza sezonem grzewczym, warto wyposażyć go w grzałkę elektryczną. – Polecamy to rozwiązanie zwłaszcza do łazienek, w których panuje spora wilgotność powietrza. Nawet po zakończeniu sezonu grzewczego, zdarzają się chłodniejsze dni i noce. Dlatego dla pełnego komfortu warto mieć możliwość włączenia ogrzewania elektrycznego, zarówno w sytuacji kiedy wymaga tego niska temperatura, jak również wtedy, gdy po prostu chcemy wysuszyć mokre ręczniki. Prawie wszystkie grzejniki z naszego asortymentu są przystosowane do montażu grzałki elektrycznej – mówi Jerzy Stosiek.

 

5. Jeśli rachunki za ogrzewanie obciążają nadmiernie domowy budżet, warto zainwestować w grzejnik z termostatem. Pozwoli to na samodzielną regulację temperatury, dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb oraz warunków zewnętrznych. Dzięki temu rozwiązaniu można odpowiednio obniżyć temperaturę na noc lub w pomieszczeniach, w których rzadko przebywamy. Pamiętajmy, że nawet minimalne obniżenie temperatury, to oszczędność energii.

 

Czytaj również: Instalacje centralnego ogrzewania

 

6. Jeśli chcesz szybko i bez problemów wymienić stare urządzenie na nowe oraz ograniczyć do minimum prace budowlane, oprócz kluczowych aspektów, takich jak: parametry i jakość urządzenia oraz materiał, z którego jest wykonany, weź pod uwagę także przystosowanie do łatwej wymiany.

 

– Nowoczesny grzejnik żeberkowy Zehnder Charleston „na wymianę” zaprojektowany został z myślą o prostym i szybkim montażu, bez konieczności przerabiania czy usuwania istniejących elementów instalacji. Dołączony do produktu zestaw EasyFix, pozwoli przeprowadzić proces wymiany w trzech krokach. Wystarczy zamocować zestawy montażowe, a następnie osadzić i zaryglować w nich grzejnik – mówi Jerzy Stosiek.Stosując się do naszych wskazówek masz pewność, że wybrałeś właściwe urządzenie. Pozostaje tylko zastanowić się nad wyborem koloru oraz wkomponowaniem nowego grzejnika w aranżację stylistyczną wnętrza, ale to już zupełnie inna kwestia.

 

Źródło: 36 i 6PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 237

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >