Jaką pompę ciepła wybrać do domu jednorodzinnego? Pompy ciepła typu powietrze/woda

Jaką pompę ciepła wybrać do domu jednorodzinnego? Pompy ciepła typu powietrze/woda

Wybór konkretnego systemu grzewczego pociąga za sobą konsekwencje na długie lata użytkowania i utrzymania domu. Obecnie inwestorzy są zdecydowanie bardziej świadomi możliwości jakie niesie postęp technologiczny. Wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii spowodowany jest nie tylko przez zmiany klimatu i malejące zasoby naturalne. Decydujemy się na zakup takich urządzeń także ze względu na oszczędności, które możemy uzyskać na dłuższą metę - mimo, iż ich cena jest wyższa niż tradycyjnych źródeł energii. Dlaczego warto zainwestować w pompy ciepła typu powietrze-woda, które mogą w całości pokryć zapotrzebowanie cieplne budynku? Czytaj dalej

 

Powietrze/woda

Pompy ciepła typu powietrze/woda pobierają energię, która znajduje się w powietrzu atmosferycznym, a następnie oddają ją wodzie grzewczej, która znajduje się w:

- wymienniku ciepła (pompa ciepła)

- lub w zasobniku c.w.u. znajdującym się obok lub bezpośrednio pod pompą ciepła.

Dlatego zarówno ogrzewają pomieszczenia, jak i podgrzewają wodę użytkową.


Jaką pompę ciepła wybrać do domu jednorodzinnego? Pompy ciepła typu powietrze/woda

Aurea

Czytaj również: Porównujemy koszty eksploatacji systemów grzewczych - jakie ogrzewanie jest najlepszym rozwiązaniem?

 

Produkcja ciepła możliwa jest nawet wówczas, gdy temperatura powietrza na zewnątrz spada poniżej -25 st.C. Powietrzne pompy ciepła charakteryzują się stosunkowo wysokim współczynnikiem wydajności cieplnej COP ≥ 4. Oznacza to, że ponad 70% dostarczonego przez pompę ciepła pochodzi z energii odnawialnej, a resztę stanowi koszt zużytej energii elektrycznej.


Jaką pompę ciepła wybrać do domu jednorodzinnego? Pompy ciepła typu powietrze/woda

Excelia Tri Duo

 

Współpraca z innymi urządzeniami

Pompy ciepła typu powietrze/woda:

1. Mogą współpracować z takimi źródłami ciepła jak układy solarne, kotły elektryczne, olejowe czy gazowe.

2. Największą efektywność osiągają we współpracy z niskotemperaturowymi systemami grzewczymi - takimi jak ogrzewanie podłogowe, ścienne czy sufitowe.

3. Mogą współpracować również z systemami grzejników wodnych lub klimakonwektorami (system nie tylko ogrzewa dom, ale także pełni rolę klimatyzatora, który latem chłodzi pomieszczenia).


Jaką pompę ciepła wybrać do domu jednorodzinnego? Pompy ciepła typu powietrze/woda

Excelia Tri 

Pompy ciepła z gamy Alfea to urządzenia, które składają się z 2 modułów:

1. Zewnętrznego

Montowany na zewnątrz budynku. Składa się z: wentylatora, sprężarki (typu Scroll lub Twin Rotary), parownika i zaworu rozprężnego. Automatyka sterująca jego pracą (VPAM) umożliwia płynną pracę sprężarki - z wykorzystaniem 10- lub 30-stopniowego systemu modulacji prędkości sprężarki w zakresie 16-100%. Charakteryzuje się bardzo cichą pracą, gdyż generuje hałas na poziomie ok. 40 dB. Jest to możliwe, dzięki izolowanej akustycznie i termicznie obudowie oraz systemowi tłumienia drgań. Moduł zewnętrzy posiada automatyczny system odszraniania.

 

2. Wewnętrznego

Montowany wewnątrz budynku. Składa się ze zbiornika buforowego, we wnętrzu którego znajduje się opatentowany wymiennik ciepła. Podczas niskich temperatur istnieje możliwość wsparcia, dzięki zestawowi grzałek elektrycznych o łącznej mocy od 6 do 9 kW.


Jaką pompę ciepła wybrać do domu jednorodzinnego? Pompy ciepła typu powietrze/woda

Extensa Duo

Sterowanie

Możemy zarządzać parametrami pracy urządzenia i wieloma obiegami grzewczymi - za pomocą aplikacji mobilnej Cozytouch. Do dyspozycji mamy także dedykowany system sterowania Siemens, który posiada program czasowy ogrzewania i przygotowania ciepłej wody, regulację pogodową, diagnostykę parametrów pracy i usterek. Urządzenia Atlantic są kompatybilne z systemem inteligentnego domu firmy somfy®.

 

Jaką pompę wybrać?

Przy wyborze urządzenia musimy uwzględnić takie parametry jak średnie przedziały temperaturowe, które panują na danym terenie czy zapotrzebowanie budynku na ciepło. Właściwy dobór pompy ciepła podnosi komfort życia codziennego i pozwala ograniczyć zbędne koszty zużycia energii. Dobranie zbyt małej mocy pompy lub jej przewymiarowanie - prowadzić może do zwiększonych poborów energii elektrycznej.

 

Dlatego do dyspozycji mamy oprogramowanie Proji-Pac, które w oparciu o dane, pomaga wybrać najbardziej odpowiednią pompę ciepła do danego projektu. Zarekomenduje optymalne rozwiązanie - zgodne z potrzebami użytkownika. Po zakończeniu symulacji program publikuje szczegółowy raport instalacji z opisem wybranej pompy ciepła i oszacowaniem zużycia kosztów energii (w porównaniu do innych nośników).

 

Seria pomp ciepła Alfea składa się z modeli od 5 do 16 kW. Modele Duo posiadają zasobnik c.w.u. o pojemności 190l. Do dyspozycji mamy takie udogodnienia jak:

- system sterowania z wyświetlaczem LCD

- program do zarządzania 2 obiegami grzewczymi

- automatyczną pracę w trybie lato/zima (przejście z trybu grzania do chłodzenia i odwrotnie)

- automatyczny tryb antyzamarzaniowy

- zarządzanie ciepłą wodą użytkową przy użyciu opcjonalnego zasobnika c.w.u.

- automatyczny system ochrony antybakteryjnej Antilegionellose

- odporność na agresywną wodę

- funkcję autodiagnostyki własnej (informacja na wyświetlaczu w wypadku ew. usterki).


Jaką pompę ciepła wybrać do domu jednorodzinnego? Pompy ciepła typu powietrze/woda

Extensa

Czytaj również: Czy zakup pompy ciepła jest inwestycją opłacalną?

 

Tegoroczna nowość

W tym roku firma Atlantic Polska wprowadziła do oferty Aurea M. To pompa ciepła typu monoblok składająca się z jednej jednostki, w której znajduje się kompletny układ chłodniczy: sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny, parownik oraz wentylator. Całość jest szczelna i hermetyczna, nie wymaga ingerencji instalatora.Źródło: Atlantic / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 340 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Rozbiórki Liczba postów: 94 Grupa: Stawiamy śc... Właśnie, w tym tygodniu zleciliśmy demontaz złomu http://miliomet.pl/rozbiorka-i-demontaz/ . Zostało nam kilka ton, nie sprzedawaliśmy jeszcze do Miliometu. Może...
  • Podłogi Liczba postów: 206 Grupa: Robimy stro... A co z podłogą na poddasze? Mam już wylaną posadzkę, czy teraz mógłbym założyć jeszcze jakość podłogówkę?
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 325 Grupa: Robimy stro... Dokładnie, podłogi drewniane to najlepsze rozwiązanie, trwałe i piękne useful link
  • Osprzęt elektroinstalacyjny. Gniazda, łączniki, pu... Liczba postów: 7 Grupa: Budowa i re... Ja tutaj jak najbardziej mogę polecić Wam, żebyście podczas poszukiwań dobrego osprzętu zwrócili uwagę na https://osprzet-sklep.pl/simon-10-c-174_ 228.html w któ...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 156 Grupa: Firmy budow... Ja korzystałem z usług firmy http://emetal.pl/oferta i bardzo dobrze poradzili sobie z wyburzeniem starego budynku na zakupionej działce. Firma posiada wszystki...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15997 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 135

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >