Klasyczna elektronika o energooszczędnych właściwościach

Klasyczna elektronika o energooszczędnych właściwościach

Automatyka coraz śmielej wchodzi w nasze codzienne życie. Nie zawsze jednak mamy ochotę i pieniądze, by inwestować w zintegrowane systemy sterowania. Czytaj dalej

Indywidualnie lub wszytko na raz

Dokładnie tego samego pilota możemy również wykorzystać do regulacji ustawienia żaluzji. Sprawę - podobnie jak w przypadku ściemniaczy - rozwiązuje klawisz z odbiornikiem podczerwieni. Mało tego, za obsługę rolet odpowiada ten sam klawisz/ element sterujący, który również w tym przypadku pozwala na stworzenie wielu niezwykle wygodnych funkcji.

 

 

Na przykład żaluzjami można sterować w sposób tradycyjny - góra-dół - wyłącznikiem umieszczony obok okna. To jednak żadna rewelacja, bo na to pozwala zwykły przełącznik klawiszowy. Elektronika umożliwia jednak budowanie prostych układów obsługujących wiele rolet jednocześnie, co oznacza, że każda z żaluzji może być sterowana indywidualnie, a dodatkowy centralny układ pozwala opuścić lub podnieść na raz wszystkie rolety w pomieszczeniu jednym przyciskiem. Mało tego, taki centralny przycisk można zainstalować dla całego domu i będzie on działał niezależnie od sterownia indywidualnego przy każdym oknie.

 

Czytaj również: Markiza z czujnikiem wiatru i słońca

 

 

Mechanizm elektroniczny ma w tym przypadku - zresztą podobnie jak dla oświetlenia pomieszczeń - pewną bezcenną wartość dodaną, pozwala bowiem na współpracę z zegarem, który w dowolnej konfiguracji potrafi obsługiwać zarówno ruch żaluzji jak i włączanie czy przyciemnianie światła. Zegar sterujący ma kalendarz tygodniowy, umożliwiający wprowadzenie ustawień dla każdego dnia indywidualnie. Poza tym, oferuje funkcje "urlop", która powoduje, iż zarówno żaluzje jak i światło sterowane są całkowicie losowo, tak że nawet najbardziej spostrzegawczy włamywacz nie zauważy żadnej prawidłowości, a więc nigdy nie będzie pewien, że dom pozostał pusty, a światłem steruje automatyka.

 

 

Dodatkowym elementem zabezpieczającym, który osiągnąć można tylko elektronicznie, jest możliwość montażu czujników nasłonecznienia, które w zależności od siły słońca przymkną lub szerzej otworzą żaluzje lub czujnika stłuczenia szyby, jakie może być skutkiem chuligańskiego wybryku albo uderzenia konarem drzewa w czasie silnego wiatru. W tym przypadku czujnik automatycznie zasunie rolety zabezpieczając dom czy mieszkanie.

 

Czytaj również: Pilot modułu zdalnego sterowania rolet

 

 

Nikt i nic się nie przemknie

Poczucie bezpieczeństwa jest bez wątpienia elementem naszego komfortu na co dzień. Zostawiając dom zabezpieczony przed skutkami załamania pogody czy włamywacza jesteśmy spokojniejsi o majątek. Ale spokój ten ważny jest także w chwili, gdy jesteśmy w domu. Zdarza się niestety, że przed wizytą nieproszonego i wręcz niechcianego gościa, nie zdoła nas uchronić nawet pies, na którego rabusie mają swoje sposoby. Ale na szczęście dobrze i dyskretnie zainstalowanej elektroniki ustrzec się nie zdołają. Do tego rodzaju zabezpieczeń należą przede wszystkim zewnętrzne czujki ruchu.

 

 

Sprzężone z oświetleniem "nie przegapią" żadnego intruza. Potrafią w całkowitej ciemności zauważyć nawet przemykającego kota, więc człowiek nie ma z nimi szans. Czujniki ruchu są bardzo różne i ich budowa oraz zakres działania zależy od zastosowania. Firma ABB oferuje niemal cały przekrój tych urządzeń. Stosowane na zewnątrz mają doskonałe zabezpieczenie przeciw najgorszym nawet warunkom atmosferycznym. Nie szkodzi im deszcz i wiatr. Ich zasięg to 16 metrów w przód i do metra w tył, co powoduje, że człowiek jest doskonale widoczny skradając się nawet wzdłuż ściany pod czujnikiem.

 

Czytaj również: Jak można posiadać inteligentny dom za niski koszt

 

 

Czujniki różnią się również szerokością pola detekcji i nie zawsze te najrozleglej „widzące” są najbardziej pożądane. Ograniczone pole reakcji, na przykład obejmujące zaledwie 90 stopni jest idealne do szeregowej zabudowy, gdzie są zazwyczaj wąskie działki, więc szeroko działająca czujka, będzie ogarniała nie tylko nasz ogródek, ale także podwórko sąsiada. Ich swoistym przeciwieństwem są urządzenia o polu detekcji 220 - 280 stopni, co pozwala zawiesić je na rogu budynku i "obserwować" obie ściany i ich otoczenie.

 

 

Na niewielkim domu, gdzie ściany boczne nie przekraczają 10 metrów, dwie takie czujki obejmą cały teren. Firma ABB oferuje także dość nowatorskie rozwiązanie, polecane osobom, które nie zdołały z różnych przyczyn położyć instalacji przez wykończeniem elewacji. W takiej sytuacji idealnym urządzeniem jest bezprzewodowa czujka ruchu, zasilana baterią 9 V i sterowaną modułem ukrytym w klasycznej puszce elektrycznej. Zasięg takiego zestawu w terenie otwartym sięga 100 metrów. Zewnętrzne czujniki ruchu mogą być sterowane pilotem. 


Czytaj również: Jak przygotować nawierzchnię do zimy? 


 

Światło na żądanie

Oczywiście takie czujniki same w sobie nie stanowią zabezpieczenia, ale sprzężone z oświetleniem zewnętrznym natychmiast po wykryciu ruchu w polu obserwacji zapalają światło. Jednak są one przydatne nie tylko jako "strażnicy". Doskonale sprawdzają się także w roli automatycznych włączników światła wewnątrz pomieszczeń. Stosuje się je najczęściej w korytarzach, przy schodach, w toaletach, w miejscach gdzie pojawiamy się na chwilę i przechodzimy dalej. Uruchamiają światło i gaszą po określonym, ustawionym ręcznie czasie.

 

 

 

Integrując je (w prosty sposób) ze ściemniaczem uzyskujemy estetyczny efekt rozpalania się, co łagodnie przyzwyczaja oczy do światła, doprowadzając w ciągu kilkunastu czy kilkudziesięciu sekund do pełnego rozświetlenia pomieszczenia. Podobnie można ustawić wyłączenie oświetlenia, wówczas żarówki po prostu płynnie przygaszają się do całkowitej ciemności. Wewnętrzne detektory ruchu "patrzą" płasko na wprost do 12 metrów, a ich kąt detekcji to 180º, lub w wersji oznaczonej literą "M" około 25-30 º w dół, co wykorzystuje się na przykład na schodach.

 

Czytaj również: Automatyka do bram z górnym zasilaniem

 

 

 

1 2 3

Źródło: Cormedia / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Nowy wózek widłowy Liczba postów: 93 Grupa: Budowa i re... Wózki widłowe są nieodłącznym elementem sprawnej pracy na magazynie w transporcie, ale również rozładunku i załadunku towarów. Dlatego też jeśli zależy Wam na d...
  • Jak estetycznie pomalować elewację domu? Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re... Warto co jakiś czas odnowić wygląd budynku, nie tylko dla estetyki, ale także dla zdrowia. O połączeniu malowania elewacji z jej myciem więcej przeczytasz tutaj...
  • Czy ciepło sieciowe jest bezpieczne dla środowiska... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli są tutaj osoby zainteresowane tematem doradztwa środowiskowego lub szkolenia ochro...
  • Firma Budowlana Warszawa Woj. Mazowieckie Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Jeśli szukacie sprawdzonej firmy która kompleksowo wybuduje wam dom pod klucz w Warszawie i okolicy bez zbędnego stresu polecam firmę: budivia.com.pl
  • Księgowa Liczba postów: 50 Grupa: Firmy budow... Wybór odpowiedniej księgowej jest bardzo ważną kwestią. Dlatego warto zapoznać się bliżej z ofertą tej firmy: https://twojaksiegowa.warszawa.pl/pelna- ksiegowosc...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 306

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >