Klasyczna elektronika o energooszczędnych właściwościach

Klasyczna elektronika o energooszczędnych właściwościach

Automatyka coraz śmielej wchodzi w nasze codzienne życie. Nie zawsze jednak mamy ochotę i pieniądze, by inwestować w zintegrowane systemy sterowania. Czytaj dalej

Ciekawym połączeniem wyłącznika z detektorem ruchu jest wyłącznik komfortowy. Rozwiązanie to pozwala na ustawienie kilku kombinacji działania:


- załączenie automatyczne i wyłączenie po nastawionym czasie,

 

- załączenie ręczne, a wyłączenie automatyczne, również po nastawionym czasie,

 

- załączenie automatyczne, a wyłączenie ręczne,

 

- można także korzystać z niego jak z najzwyklejszego mechanicznego wyłącznika.

 

Wzornictwo czujników podtynkowych, stosowanych w pomieszczeniach można dostosować do pozostałego osprzętu elektroinstalacyjnego ABB, ponieważ instaluje się je w tradycyjnych puszkach elektrycznych, w miejsce zwykłego wyłącznika. Odpowiednie ramki i klawisze dostępne są niemal we wszystkich seriach. 


 

To jeszcze nie wszystko

To tylko trzy wybrane przykłady z wielu możliwości wykorzystania prostej konwencjonalnej elektroniki w domu lub mieszkaniu. Ściemniacze oświetlenia, sterowanie żaluzjami czy detektory ruchu ułatwiają i umilają nam codzienne życie, a także przyczyniają się do oszczędzania energii, bowiem prąd zużywany jest tylko wtedy, kiedy jest na prawdę potrzebny, a żarówki świecą z siłą odpowiednią do sytuacji, a nie pełną mocą. To jednak nie wszystko co konwencjonalna elektronika może nam dać. Niemal do wszystkich opisanych powyżej funkcji możemy założyć sterowanie zdalne. Wystarczy założyć klawisz z portem podczerwieni, by do woli korzystać z wielofunkcyjnego pilota, obsługującego do dziesięciu punktów, na przykład ściemniaczy czy sterowników żaluzji.

 

Czytaj również: Czy można zarządzać domem za pomocą telefonu komórkowego?

 

 

Modułowa budowa całej linii produktów wraz z ich mechanizmami podtynkowymi i elementami zewnętrznymi umożliwia tworzenie kombinacji rozmaitych urządzeń z dowolnymi programatorami czasowymi. Na tej zasadzie możliwe jest nie tylko sterowanie żaluzjami. Ściemniacz w połączeniu z programatorem czasowym zadba o to, aby o konkretnych porach zapaliły się lampy. Istotną korzyścią wynikającą z nowej koncepcji i unifikacji elementów jest to, że klawisz można w każdym momencie, bez problemu wymienić na programator czasowy - bez konieczności wymiany mechanizmu podtynkowego. W taki sposób można krok po kroku modyfikować instalację.

 

 

I wreszcie rzecz ostatnia, choć może się okazać, że najważniejsza. Mimo iż jest to stosunkowo prosta elektronika konwencjonalna, to mnogość rozwiązań, kombinacji, stosowanych źródeł oświetlenia, napędów silnikowych żaluzji, detektorów ruchu, rodzajów obwodów elektrycznych, podłączonych mocy czy zastosowanych programatorów powoduje, iż dość łatwo popełnić błąd podczas wyboru odpowiedniego rozwiązania. Dlatego zawsze warto zlecić to doświadczonemu elektro instalatorowi, który nie tylko wykona wszystkie podłączenia prawidłowo, ale również doradzi, jakie moduły i programatory będą najlepsze. Zaoszczędzi nam to niepotrzebnych nerwów i kosztów, co może zniechęcić do najbardziej nawet funkcjonalnych rozwiązań. 


 

Samodzielne cyfrowe radio

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem, również bazującym na elektronice konwencjonalnej, jest mały, niezależny odbiornik radiowy, instalowany w ramkach osprzętu elektroinstalacyjnego. Zarówno sam odtwarzacz, jak i głośnik (lub dwa głośniki, jeśli dźwięk ma być stereofoniczny) instaluje się w typowej puszce podtynkowej 60 mm, a do zasilania potrzebne jest standardowe 230 V. Antena radiowa wbudowana jest w urządzenie. Cyfrowe radio pozwala słuchać stacji radiowych na falach FM oraz wyświetla informacje RDS.

 

 

Jednocześnie daje możliwość zapamiętania do ośmiu wybranych stacji. Z dodatkowych i dość przydatnych funkcji trzeba wymienić jeszcze budzik i doskonale widoczny zegar ścienny. Urządzenie można także zaprogramować na wyłączenie po określonym czasie (od 5 do 60 minut). Radio jest dostępne w każdej serii wzorniczej ABB i można je montować w ramkach pojedynczych i wielokrotnych. Zestaw taki można uzupełnić o Busch-iDock czyli stację dokująco-ładująco do iPoda/iPhona.

1 2 3

Źródło: Cormedia / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Fotowoltaika – zielona energia. Na czym polega? Liczba postów: 25 Grupa: Budowa i re... Bruk-Bet Fotowoltaika pomaga swoim klientom w przejściu na zieloną energię, oferując pełną obsługę od projektu po montaż instalacji słonecznych. Odkryj korzyści...
  • 100 procent ekologii Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re... Very nice post, I am very impressed, please keep updating these, I love to read them, when you choose SexDollTech, you will find the whole world will be bright,...
  • Monitoring mojego domu Liczba postów: 63 Grupa: Moja budowa Zbliża się okres wakacyjny także jak często nie będzie Was w domu to warto pomyśleć nad zestawem kamer obrotowych Orllo Z20 https://orllo.pl/zestaw-kamery-wifi-...
  • ŁÓŻKO LOFT Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Tak naprawdę to wiele osób powinno skorzystać z łóżko loft 160x200 . To jest po prostu bardzo dobra oferta.
  • hydraulik warszawa Liczba postów: 54 Grupa: Firmy budow... Niezależnie od tego, czy jest to naprawa drobnej awarii w domu jednorodzinnym czy też kompleksowa modernizacja instalacji w biurowcu, Sebastian Kopaczuk i jego....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19167 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 189

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >