Niecodzienna metoda termomodernizacji

Niecodzienna metoda termomodernizacji

Europejskie standardy energooszczędności w budownictwie narzucają potrzebę gruntownej modernizacji nieefektywnych energetycznie budynków użyteczności publicznej do 2019 roku, co w przypadku wielu z nich będzie oznaczało wyłączenie z użytku i straty dla właścicieli.

 

Fasada modernizacyjna Schüco ERC 50 pozwala na poprawienie bilansu energetycznego obiektu w trakcie jego normalnego funkcjonowania, bez potrzeby przenoszenia użytkowników i najemców. Budynki o zapotrzebowaniu nawet 50 kWh/m2rok to standard, który narzucają postanowienia Dyrektywy 2010/31/UE. Obecnie budynki użyteczności publicznej zużywają nawet do sześciu razy więcej energii. Alternatywnym wyjściem do klasycznej termomodernizacji polegającej na dociepleniu ścian zewnętrznych, wymianie okien i instalacji, jest bezinwazyjna metoda „drugiej skóry”, polegająca na montażu do istniejącej elewacji prefabrykowanej fasady Schüco ERC 50, skupiającej w sobie termoizolację, system zacienienia, a także wysokoefektywne instalacje. Zracjonalizowana logistyka remontu oznacza dla wykonawcy błyskawiczną realizację projektu, zaś dla inwestora eliminację dodatkowych kosztów, związanych z przestojami w użytkowaniu budynku, o czym przekonał się właściciel biurowca zmodernizowanego w 2010 roku w Dortmundzie.

 

Czytaj również: Termoizolacja podłoża

 

Bezinwazyjna przemiana

Przy zastosowaniu systemu Schüco ERC 50 prace modernizacyjne ograniczają się do realizacji kilku prostych kroków montażowych, które zasadniczo nie wpływają na komfort przebywania w budynku. Większa część prac jest realizowana na zewnątrz, przy użyciu prefabrykowanej konstrukcji aluminiowej, mocowanej do stropów. Nowe okna aluminiowe montowane są w sposób szczelny za pomocą specjalnych profili montażowych. Następnie w przestrzeń pomiędzy starą elewacją a konstrukcją nośną mocowana jest termoizolacja a na końcu panele fasadowe. Różne grubości izolacji, montowanej w strefach nieizolowanych cieplnie, wentylowanych od tyłu, pozwalają osiągnąć pożądany standard termoizolacyjności, włącznie z pasywnym. Demontaż starej stolarki okiennej następuje dopiero po zakończeniu prac na zewnątrz i może być z powodzeniem realizowany poza godzinami pracy. Za przykład ekspresowej modernizacji może posłużyć wyremontowana w ciągu zaledwie 5 miesięcy powłoka biurowca Hans Böckler Haus w Dortmundzie.

 

Do konstrukcji bazowej mocowane są okna a następnie termoizolacja

Fot. Schüco

 

Błyskawiczna transformacja

Budynek wzniesiony w 1968 roku z prefabrykowanych płyt betonowych nie zapewniał komfortowych warunków przebywania, ze względu na liczne defekty konstrukcyjne i duże, przeszklone powierzchnie, które doprowadzały do przegrzewania budynku latem oraz wychładzania zimą. Dzięki metodzie „drugiej skóry” udało się podnieść funkcjonalność i wartość obiektu o łącznej powierzchni elewacji 5 000 m2 bez zakłócania pracy 250 zatrudnionych tam osób. Wymiana okien w 10 – kondygnacyjnym budynku zajęła tylko dwa dni. Zintegrowane z fasadą Schüco ERC 50 ukryte żaluzje zewnętrzne zapewniły ochronę przed oślepianiem i nagrzewaniem wnętrz. Elastyczne rozwiązanie umożliwiło dodatkowe oszczędności na materiałach wykończeniowych. Zamiast nowych okładzin elewacyjnych użyto oryginalnych kamiennych płyt, które pozwoliły zachować ponadczasowy wygląd architektoniczny budynku.

 

Fasada Schüco ERC 50. Konstrukcja zewnętrzna.

Fot. Schüco

 

Jutro termodernizacji

Uzyskanie zapotrzebowania na energię na minimalnym poziomie nie będzie możliwe bez rozwiązań umożliwiających pozyskiwanie darmowej energii ze źródeł odnawialnych. Z konstrukcją Schüco ERC 50 mogą być zintegrowane nie tylko tradycyjne elementy stolarki, ochrony przeciwsłonecznej czy indywidualnie dobrane okładziny elewacyjne, lecz również aktywne elementy, pozwalające na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię pierwotną bez całościowej modernizacji istniejących instalacji wewnętrznych. Zamiast tradycyjnych paneli elewacyjnych można zastosować panele fotowoltaiczne Schüco ProSol TF/TF+, dzięki którym fasada przetwarza promieniowanie słoneczne na darmową energię elektryczną do zasilania urządzeń w budynku.

 

Czytaj również: Rolki wełny mineralnej


Fasada modernizacyjna Schüco ERC 50 może również zostać wzbogacona o wydajne i energooszczędne systemy zdecentralizowanej wentylacji z odzyskiem ciepła. Stolarka opcjonalnie wyposażona w mechatroniczne okucia Schüco TipTronic w połączeniu z czujnikami CO2 będzie realizować zadania automatycznego wietrzenia pomieszczeń. Bezprzewodowa technologia pozwala bez trudu zintegrować z automatyką budynku wszystkie aktywne elementy. W ten sposób otrzymujemy inteligentny budynek przyszłości, który sam nie tylko oszczędza, lecz również pozyskuje energię z otoczenia.

 

Zmodernizowana fasada biurowca w Dortmundzie

Fot. Schüco

 

 

Źródło: E.C.H.O. Communications / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17563 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 186

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >