Odpowiedni system wentylacji domu

Odpowiedni system wentylacji domu

Kiedy oceniamy atmosferę czyjegoś domu, jednym z pierwszych kryteriów jest jego zapach. Nie chodzi tu jednak o kosmetyki czy odświeżacze, ale o prawidłowy system wentylacji. Komfort czystego i świeżego powietrza w naszym domu nie jest już dziś luksusem ale warunkiem stawianym jako standard nowoczesnego budownictwa. Czytaj dalej

 

Powszechne mniemanie, że dobra wentylacja pomieszczeń polega na regularnym otwieraniu okien świadczy o naszej niewiedzy w zakresie współczesnych rozwiązań wentylacyjnych/systemowych. Jakkolwiek wietrzenie pomieszczeń jest ważne, zapewnia nam efekt chwilowy. Skuteczna wentylacja to dobrze zaprojektowany system oparty na właściwie dobranych produktach. 

 

 

Dwa sposoby na świeżość

Co zatem warto wiedzieć, zanim zdecydujemy o wyborze instalacji wentylacyjnej? W budownictwie stosowane są dwie metody wentylacji: grawitacyjna – oparta na naturalnej wymianie powietrza, oraz mechaniczna, pracująca z wykorzystaniem centrali wentylacyjnej. W przypadku wentylacji naturalnej obieg powietrza możliwy jest wyłącznie dzięki różnicy temperatur pomiędzy powietrzem znajdującym się w budynku i na zewnątrz. Wentylacja grawitacyjna działa poprzez właściwy przepływ powietrza przez wszystkie pomieszczenia w domu. Skuteczność i poprawność działania tego systemu zależy w głównej mierze od dobrze wykonanego projektu kanałów oraz zastosowania odpowiednich produktów. Niewłaściwa długość przewodów wentylacyjnych czy też ich słaba termoizolacja przyczynia się do spadku jej wydajności.  

 

Czytaj również: Designerskie wentylatory LED

 

Często popełnianym błędem w przypadku tej metody jest montaż tanich kominków nieizolowanych (przeznaczonych wyłącznie do wentylacji instalacji kanalizacyjnej). Jest to zabieg dający pozorne oszczędności. Ciepłe, wilgotne powietrze wędrując do góry dociera do nieizolowanego kominka, gdzie napotyka na niską temperaturę w wyniku czego skrapla się i osadza na przewodach wentylacyjnych ściekając po nich z powrotem do mieszkania. Dodatkowo, przy ujemnych temperaturach powoduje to zamarzanie zawilgoconych przewodów. Kominki nieizolowane i zbyt niskie oprócz zagrożenia zimą na zamarzanie, narażone są także na zasypanie śniegiem, co w efekcie powoduje zablokowanie całej wentylacji.  

 

Czytaj również: Ogrzewanie i chłodzenie jednocześnie

 

Posiadając system wentylacji grawitacyjnej warto zatem zwrócić uwagę przede wszystkim na właściwy wybór kominka i zastosować zalecane w tym przypadku kominki izolowane o odpowiednio dobranych średnicach (fi 125mm; fi 160 mm) i wysokości (min. 500-700 mm) ze szczelnymi przejściami dachowymi.  Inwestycja w sprawdzone, rekomendowane przez fachowców rozwiązanie (koszt kompletu: kominek + przejście, waha się od 300 do 500 zł), eliminuje zagrożenie nieuchronnego remontu, którego wartość może w efekcie sięgnąć nawet kilku tysięcy zł.  

 

 

System mechaniczny

Obecnie preferuje się rozwiązania oparte na systemach wentylacji mechanicznej. Właściwy obieg powietrza, uzyskujemy w tym przypadku dzięki wykorzystaniu odpowiednich urządzeń takich jak elektryczne wentylatory wywiewne lub rekuperatory. Wentylacja mechaniczna pozwala na ukierunkowanie w domu strumieni powietrznych w taki sposób, aby powietrze z pokoi mieszkalnych i sypialni przemieszczało się do pomieszczeń z zanieczyszczonym i wilgotnym powietrzem, a stamtąd było wyprowadzane na zewnątrz. Przy takiej organizacji powietrze z toalety czy kuchni nie rozprzestrzenia się w pozostałych częściach mieszkania.

 

Czytaj również: Ciche wentylatory dobrej jakości

 

Ten sposób wentylowania pomieszczeń zapewnia właściwą cyrkulację niezależnie od warunków atmosferycznych i temperatury na zewnątrz. Jest również bardziej efektywny w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej. Ma także zalety ważne z punktu widzenia projektowania wnętrz. Wyprowadzenie przewodów wentylacyjnych w połączeniu z kominkami lub wentylatorami jest znakomitą alternatywą dla murowanych, zespolonych duktów wentylacyjnych (wymuszających stosowanie zasad dotyczących rozplanowania pomieszczeń w budynku) i daje dużą większą swobodę pozwalając na projektowanie ich dowolny sposób. 

 

 

Zamiast rekuperatora

Dość popularne są systemy wentylacji z zastosowaniem rekuperatorów, które umożliwiają odzyskanie do 90% energii z powietrza wywiewanego, co przyczynia się do znacznego ograniczenia kosztów ogrzewania.  Minusem jednak w przypadku tego rozwiązania są wysokie koszty inwestycji sięgające nawet kilkunastu tys. zł. Polecaną alternatywą w przypadku wentylacji mechanicznej jest zastosowanie specjalnych wentylatorów dachowych.

 

Czytaj również: Ogrzewanie promiennikami sufitowymi

 

Ich koszt jest znacznie niższy. Średnio dla domu jednorodzinnego o powierzchni ok. 100 m2 wystarczy zastosowanie dwóch takich kominków wentylacyjnych (cena za szt./kpl. to ok. 1500 zł). Gwarantują one skuteczną wentylację niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz (co, jak pamiętamy jest warunkiem w przypadku metody grawitacyjnej). Skuteczna wentylacja pomieszczeń mieszkalnych to taka, która spełni wymagane normy i zapewnia wymianę całkowitą powietrza w pomieszczeniach w ciągu dwóch godzin.  

 

 

Kuchnia wentylowana - cicha kuchnia Vilpe

Jednym z ważniejszych obok łazienki i toalet pomieszczeń w wentylacji domu jest kuchnia. Vilpe jest autorem bardzo ciekawego rozwiązania z zastosowaniem ww. wentylatorów polegającego na ich połączeniu z okapem kuchennym. W tym rozwiązaniu funkcję silnika pracującego w okapie przejmuje silnik zamontowany w wentylatorze dachowym podłączonym do okapu w kuchni. W ten prosty sposób powstała coraz popularniejsza w wielu krajach cicha kuchnia VILPE®. Cicha kuchnia, ponieważ system ten, poza swoją wysoką efektywnością, pozwala niemal całkowicie zminimalizować poziom hałasu, jaki powstaje przy pracy okapu tradycyjnego. 

 

 

Wentylacja na miarę, wentylacja na lata

Na rynku są obecnie dostępne różne produkty do wentylacji, trudno jednak znaleźć wśród nich ofertę zapewniającą prawidłową wentylację całego domu, od „stóp do głów”. Warto zatem sięgnąć po rozwiązania komplementarne, bezpieczne i trwałe, nie pomijając walorów estetycznych. Znajdziemy je w ofercie VILPE, fińskiego producenta, znanego w Europie pod tą właśnie marką. Skandynawski lider rynku europejskiego dysponuje kompletnymi  zaawansowanymi rozwiązaniami wentylacyjnymi - począwszy od powierzchni dachowej, poprzez wentylację pomieszczeń i instalacji sanitarnej aż po najniższą kondygnację budynków – podpiwniczenia i piwnice. To rozwiązania dopasowane do wszystkich typów dachów i pokryć dachowych; wszelkiego typu kominki sanitarne i wentylacyjne, wentylatory dachowe, przejścia do paneli słonecznych, wyłazy, uszczelnienia i akcesoria dachowe, a także elementy do wentylacji piwnic i podpiwniczeń.

 

Czytaj również: W jaki sposób zaizolować instalację klimatyzacji

 

Rozwiązania marki VILPE są od kilku lat dostępne również w Polsce. Ta renomowana marka od ponad 35 lat wciąż rozwija technologię i udoskonala swoje produkty oferując 10-cioletni - bezkonkurencyjny na naszym rynku okres gwarancji na elementy nie mechaniczne. Produkty marki Vilpe dostępne są w dobrych składach dekarskich, hurtowniach ogólnobudowlanych i instalacyjnych.

Źródło: Proteina / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17642 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 293

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >