Ogrzewanie i chłodzenie jednocześnie

Ogrzewanie i chłodzenie jednocześnie

Ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja oraz podgrzewanie wody użytkowej to procesy, które bezpośrednio przekładają się na komfort funkcjonowania w naszym domu. Zaprojektowano jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie central energetycznych, urządzenie z pompą ciepła i centralą wentylacyjną w jednym. Czytaj dalej

 

Centrala zapewnia adekwatne do potrzeb ogrzewanie, chłodzenie oraz optymalną ilość świeżego powietrza. Co istotne, Zehnder ComfoBox wyposażony został również w funkcję chłodzenia. Idealnie dopasowane do siebie komponenty gwarantują jednocześnie efektywną pracę urządzenia i bezawaryjność, przy jednoczesnym minimalnym nakładzie prac konserwacyjnych.

 

Czytaj również: Ciche wentylatory dobrej jakości

 

Multitalent

Aby Zehnder ComfoBox mógł spełniać zarówno funkcję grzewczą , jak i chłodzącą, zastosowano w nim  solankowo-wodną pompę ciepła wraz z automatyką sterującą, pozwalającą wykorzystywać energię geotermalną do ogrzewania w zimie, jak również chłodzenia pasywnego w lecie.

 

Czytaj również: Ogrzewanie promiennikami sufitowymi

 

- W trybie pracy  „ogrzewanie” - pompa ciepła w urządzeniu ComfoBox wykorzystuje energię geotermalną, w celu podniesienia temperatury czynnika chłodniczego w zamkniętym układzie  termodynamicznym. Wytworzone ciepło przekazywane jest poprzez wymiennik ciepła do układu CO. W trybie pracy „chłodzenie pasywne” – centrala Comfobox wykorzystuje relatywnie niską  temperaturę gruntu (dolnego źródła), uruchamia tylko energooszczędne pompy obiegowe oraz wymiennik ciepła dla układu solanki i CO w celu powierzchniowego schładzania budynku. Zastosowanie (opcjonalnie) wymiennika ciepła ComfoFond L w centrali Comfobox umożliwia również podniesienie lub obniżenie temperatury powietrza czerpanego  z zewnątrz do budynku w systemie wentylacji mechanicznej zrównoważonej, co zabezpiecza rekuperator przed zamarzaniem w okresie zimy, natomiast latem wspomaga chłodzenie budynku poprzez nawiewanie chłodniejszego powietrza oraz wspomaga samoregenerację dolnego źródła dla pompy ciepła przed następnym okresem grzewczym – wyjaśnia Sławomir Duda Koordynator Serwisu Pomp ciepła i Wentylacji w firmie Zehnder Polska.

 

Czytaj również: W jaki sposób zaizolować instalację klimatyzacji

 


 

Z reguły temperatura gruntu utrzymuje się na względnie stałym poziomie, dlatego gruntowa pompa ciepła utrzymuje stały współczynnik sprawności COP, pozwalając tym samym na obniżenie zużycia energii. Poprzez wykorzystanie  odnawialnych źródeł  energii, przyczynia się ona do redukcji emisji CO2. Warto wspomnieć, iż centrala Zehnder ComfoBox dostępna jest obecnie na rynku w pięciu mocach – od 5 do 13 kW.

 

Czytaj również: Ogrzewanie i chłodzenie podłogowe

 

Zehnder ComfoBox został zaprojektowany do użytkowania w różnych konfiguracjach hydraulicznych. Współpracuje z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej o pojemności 400 litrów  firmy Zehnder  oraz ze  zintegrowaną  grzałką elektryczną  o mocy 2 kW, pozwalającą dogrzać wodę  do temp. 60°C (zapobiega to m.in. rozmnażaniu się bakterii Legionella) . Centrala może współpracować z buforem ciepła, kolektorami słonecznymi, kominkiem z płaszczem wodnym, dogrzewać wodę w przydomowych basenach. Istnieje również możliwość zastosowania większego zasobnika ciepłej wody.

 

Czytaj również: Klimatyzacje w polskich mieszkaniach

 

Świeże powietrze non-stop 

Centrala energetyczna Zehnder  to również gwarancja stałego dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń. Jest to szalenie istotne dla utrzymania optymalnego klimatu pomieszczeń, w których przebywamy. Będzie to bez wątpienia doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących na alergię. W urządzeniu ComfoBox za dopływ świeżego powietrza odpowiedzialna jest zintegrowana z nim jednostka wentylacyjna Zehnder ComfoAir 550.

 

Czytaj również: Optymalna pompa ciepła i wentylacja w jednym

 

- Zehnder ComfoAir 550  została wyposażona  w krzyżowo - przeciwprądowy wymiennik ciepła o sprawności przekraczającej  90% oraz w energooszczędne wentylatory na prąd stały. Urządzenie osiąga wydajność 550 m3/h przy 200 Pa. Wentylatory nawiewny oraz wywiewny posiadają samodzielne sterowanie, dające możliwość precyzyjnej regulacji centrali w zależności od potrzeb. Ponadto centrala może być wyposażona  w entalpiczny wymiennik ciepła, który odzyskuje wilgoć z powietrza wywiewanego i nawilża suche powietrze nawiewane do pomieszczeń w zimie. Dzięki temu otrzymujemy komfortowy klimat  powietrza zimą. Praca jednostki wentylacyjnej jest możliwa nawet przy temperaturze zewnętrznej  do -8°C bez konieczności uruchamiania układu ochrony przeciwzmrożeniowej – dodaje Sławomir Duda

 

Czytaj również: Interfejsy łączące urządzenia klimatyzacyjne z systemami zarządzania

 


 

Zaawansowanie technologiczne urządzenia pozwala na prostą obsługę 

- Zehnder ComfoBox to urządzenie w pełni komfortowe. Dlatego kiedy zostanie dostarczone do naszego domu, wystarczy je jedynie podłączyć. Transportujemy je do klientów w kilku modułach, z tego też względu daje się je prosto zainstalować także w niewielkich gabarytowo pomieszczeniach. Co chyba najistotniejsze w takim przypadku, powierzchnia samej podstawy naszej centrali to jedynie 0,5 m2 – podsumowuje Sławomir Duda. Wszelkie niezbędne elementy, takie jak: ciśnieniowe naczynia zbiorcze dla obiegu CO i solanki, energooszczędne, elektronicznie sterowane pompy, zawory trójdrogowe, czujniki temperatur, automatyka i sterownie, zostały wcześniej zintegrowane z centralą, więc nie wymaga ona żadnych dodatkowych prac związanych z montażem. Co także istotne, urządzenie pracuje prawie bezgłośnie, dlatego nie musimy znajdować dla niego miejsca na peryferiach domu. Dodatkowo jest kompaktowe i niezmiernie estetyczne.

 

Czytaj również: Rozszczelnianie okinen najepszym sposobem wietrzenia

 

Sama konserwacja urządzenia ComfoBox ogranicza się jedynie do wymiany filtrów centrali wentylacyjnej minimalnie co pół roku. Jest to uzależnione od obciążenia centrali zanieczyszczeniami. Dodatkowo należy pamiętać tylko o corocznej kontroli parametrów pompy ciepła. Planując zakup domu warto przemyśleć również umiejscowienie w nim tego kompaktowego, wielofunkcyjnego urządzenia. Zehnder ComfoBox bowiem to niezwykle wydajna centrala energetyczna, skupiająca w jednym urządzeniu całą technikę niezbędną dla jednego domu. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, iż możemy również znacząco zmniejszyć zużycie energii, co generuje oszczędności w naszym domowym budżecie, a także przyczynia się do funkcjonowania w sposób ekologiczny i przyjazny środowisku!

 

Źródło: 36i6 PR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17884 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 128

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >