Automatyka domowa

Automatyka domowa

Ekologiczne budownictwo coraz śmielej wkracza na polski rynek. Jego myślą przewodnią jest oszczędność energii, której zużycie w domach pasywnych, w porównaniu do budynków tradycyjnych, jest wielokrotnie mniejsze.

 

Stosowana inteligentna, programowalna automatyka, przyczynia się znacznie do zredukowania zapotrzebowania domu na energię, zarówno grzewczą w trakcie zimy, jak i chłodniczą w trakcie lata. W modelu tradycyjnym ogrzewanie domu pochłania znaczną część energii, nie wspominając już o ogrzaniu wody, gotowaniu oraz pracy urządzeń elektrycznych. Dlatego też redukcja zużycia energii potrzebnej do zapewnienia komfortowych warunków przebywania dla mieszkańców, przyczynia się do znacznego zredukowania emisji dwutlenku węgla, co pozwala zmniejszyć niekorzystny wpływ na klimat globalny.

 

Dom pasywny jest tak skonstruowany by miał jak najniższe zapotrzebowanie na energię. Temperatura w takim budynku jest utrzymywana na komfortowym poziomie dzięki pasywnym źródłom ciepła. Wykorzystuje się do tego promieniowanie słoneczne, dogrzewanie powietrza wentylacyjnego, odzysk ciepła z wentylacji oraz zyski cieplne czyli  ciepło wytwarzane przez urządzenie elektryczne i mieszkańców domu. Przy czerpaniu energii grzewczej zimą m.in. z zewnątrz, ważne jest  usytuowanie domu i okien. Od strony południowej okna powinny być jak największe, aby światło słoneczne wpadało szerokim strumieniem do środka i ogrzewało dom. Dlatego też domy pasywne buduje się pod odpowiednim kierunkiem. Ważne by dom od strony południowej nie był zasłonięty innymi budynkami, czy drzewami. 

 

Czytaj również: Nowatorski systemem LMS

 

Warto jednak pamiętać, że taki dom będzie zachowywał się zupełnie inaczej latem. Przyjemne ciepło zimą, latem zamieni się w nieznośny żar, dlatego też istotną kwestią będzie odpowiednie schłodzenie budynku. Często o tym zapominamy, dlatego w Polsce przegrzewanie domów, zwłaszcza tych o dobrej izolacyjności,  jest nadal problemem. Wysoka izolacyjność przegród (ściany, okna, podłogi, dach) sprawia, że wewnętrzne zyski ciepła od osób i urządzeń domowych oraz zyski słoneczne, kumulują się i mogą znacznie podwyższyć temperaturę wewnątrz domu latem.  Z jednej strony oszczędzamy energię zimą, ale z drugiej strony musimy zapewnić energię na pracę wentylatora, który umożliwia wymianę powietrza oraz klimatyzacji, by utrzymać optymalną temperaturę. Dlatego niezmiernie ważne jest odpowiednie przygotowanie systemu wentylacji lub klimatyzacji i ograniczenie zysków słonecznych np. przez stosowanie inteligentnie sterowanych, zautomatyzowanych osłon przeciwsłonecznych.

 

 

Regulowanie natężenia światła jest możliwe dzięki specjalnie zaprojektowanemu systemowi automatyki domowej obejmującego zarządzanie światłem naturalnym i sztucznym. Automatyka domow, a dzięki systemowi sterowników podłączonych do jednostki centralnej lub centralnego komputera, ogranicza zużycie energii w domu. Zaprogramowane urządzenia komunikują się między sobą, co powoduje, że konieczność ingerencji człowieka zostaje zredukowana do minimum. Jeśli decydujemy się na sterowanie radiowe, nie wymaga ono okablowania. Polecenia pomiędzy odbiornikiem i nadajnikiem, przekazywane są bezprzewodowo, dzięki czemu nie są konieczne żadne przewody sterujące. W konsekwencji wydatki instalacyjne zostają mocno zredukowane. Rozszerzenie konfiguracji lub jej zmiana są możliwe w każdym momencie eksploatacji.

 

Czytaj również: Zaawansowany napęd do bram przydomowych

 

W dobie rosnących cen energii, wzrostu świadomości ochrony środowiska, rozwiązania energooszczędne są odpowiedzią na wymagania dotyczące oszczędności energii. Dzięki technologii radiowej, oświetlenie, ogrzewanie, wentylacja, osłony przeciwsłoneczne są zaprogramowane tak, aby w sposób optymalny zaspokajać potrzeby użytkownika. Sterowniki m.in. domykają okna, utrzymują odpowiednią temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach oraz zarządzają oświetleniem tak, by źródła światła nie świeciły się wtedy, gdy jest to zbędne. Możemy tak zaprogramować rolety, by zamykały się o zachodzie słońca, co zwiększy skuteczność izolacji cieplnej. Według badań dzięki zautomatyzowanym osłonom przeciwsłonecznym możemy zaoszczędzić do 10% ciepła.  

 

 

Przede wszystkim jednak osłony stosujemy po to, żeby pomagały nam latem. Choć w Polsce nie panuje klimat tropikalny, to jednak przez 3-4 miesiące temperatura jest wysoka. Od połowy maja do połowy września, dom potrzebuje chłodzenia. By wykorzystać maksymalnie potencjał tych osłon, warto wyposażyć je w systemy automatyki i czujników pogodowych. Dzięki samoczynnej reakcji na zmieniające się warunki atmosferyczne rolety nie wymagają obsługi i zapewniają pełen komfort. Latem roleta bądź zasłona jest zamykana automatycznie, kiedy słońce zaczyna świecić w okno. Zimą można bardzo łatwo wyłączyć sterowanie przez czujnik, zostawiając okno odsłonięte, dzięki czemu w słoneczny dzień pomieszczenie maksymalnie się nagrzewa.  Rolety zamykają się automatycznie, kiedy zapada zmierzch, by zatrzymać nagromadzone podczas dnia ciepło wewnątrz budynku.

Czytaj również: Instalacja inteligentnego systemu

 

Myśląc o domu energooszczędnym musimy brać pod uwagę cały bilans roczny dla takiego budynku. To rodzi potrzebę planowania rozwiązań już na etapie projektu, które dzięki zmiennym parametrom izolacyjnym, pozwolą wykorzystywać w pełni zmienne warunki pogodowe na zewnątrz. Z pewnością odczujemy rezultaty ekologiczne i ekonomiczne takich rozwiązań, wykorzystując dobrze dobrane komponenty domu pasywnego. Niech świadomość tych korzyści zintensyfikuje nasze myślenie w kierunku szerszego problemu zmian klimatycznych i konieczności oszczędzania energii dla dobra nas wszystkich.

 

Źródło: EGZO GROUP / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Nowoczesna brama garażowa Liczba postów: 144 Grupa: Budowa i re... Rozglądając się za wyborem dobrej jakości bram garażowych w nowoczesnym wydaniu, które będą odpowiednio dopasowane do Waszych potrzeb to tutaj jak najbardziej m...
  • Równe i gładkie ściany Liczba postów: 11 Grupa: Budowa i re... Szanowny Panie, najlepiej kierować się tu zaleceniami producenta gładzi. Generalnie pomiędzy aplikacją kolejnych warstw gładzi nie ma konieczności gruntowania.....
  • Przytulny, nowoczesny dom Liczba postów: 57 Grupa: Budowa i re... Szanowny Panie, Rekomenduję wybór białej farby Śnieżki Eko Plus, która jest odporna na szorowanie na mokro, promieniowanie UV, utratę koloru i żółknięcie. Można...
  • Zagospodarowanie przestrzeni Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re... My z kolei dużo jeździmy na rowerach, więc zakupiłem stojak na rowery z tego sklepu https://www.lawkaogrodowa.pl/stojaki-row erowe. to doskonałe rozwiązanie dla....
  • Budownictwo Drogowe Jarpol S. A. Liczba postów: 7 Grupa: Firmy budow... Ustawienie znaków nakazu w odpowiednich miejscach może skutecznie przyczynić się do zarządzania przepływem ruchu i zmniejszenia ryzyka wypadków. Strona https://...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18816 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 125

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >