Centralne odkurzacze: instalacja systemu centralnego odkurzania w domu

Centralne odkurzacze: instalacja systemu centralnego odkurzania w domu

Ten system można zainstalować również w już zamieszkałym domu. Wiąże się to z bałaganem podczas wykonywania instalacji, lecz nie jest to równoznaczne z całkowitą dezorganizacją życia domowników. Podczas jednej z takich instalacji wykonaliśmy kilka zdjęć, by udowodnić że jest to możliwe i dość proste w realizacji. Czytaj dalej

ETAP 1 - plan
Dobry plan to podstawa tego typu instalacji. Chodzi głównie o wytyczenie trasy rurociągu. Aby wykonać to poprawnie należy wyszukać jak najwięcej możliwości jakie oferuje nam konstrukcja budynku. Często wysiłek ten owocuje całkowicie niewidoczną, krótką i sprawną instalacją uruchomioną w krótkim czasie.
Przykładem jest instalacja którą wykonał  mieszkaniec piętrowego, jednorodzinnego budynku z garażem.  Kuchenna boazeria ułożona pionowo była inspiracją do dalszych etapów montażu.


Jedynie dwie deski zakrywają obszar ściany potrzebny  do wbudowania pionowych rur.  
 
 
Wykucie bruzdy o wymiarach 60x60mm nie jest trudne w przeciwieństwie do...
 


...  przekonania innych  domowników o celowości tej "dewastacji" ;-)
 
Kłopotem zwykle jest przebicie stropów. Jeśli nie można wykorzystać innej drogi - kujemy przy pomocy dostępnych w wypożyczalniach narzędzi udarowych.... najpierw w podłodze,


   następnie w suficie:   


Tu będzie gniazdo na tym (1) piętrze.


Miejsce to gwarantuje dotarcie do każdego zakątka tego poziomu mieszkania...
                             

   ... również na samą górę korytarza ze schodami:   

 


Piętro wyżej. Ściana pokryta tapetą. Będzie można łatwo zamaskować miejsce instalacji fragmentem z  rolki, która pozostała po tapetowaniu.


            - tylko do tego miejsca ( około 30 cm od podłogi)  należy  rozkuć i już można zainstalować kolanko...


... doprowadzające do punktu po drugiej stronie ściany  w którym zainstalujemy  płytkę montażową.
 
Już niedługo to :    ... będzie jedynie nie przyjemnym wspomnieniem !!!
 
 
Garaż. W tym miejscu zainstalujemy natynkowe gniazdo garażowe. Instalacja wymaga jedynie wywiercenia otworów na kołki montażowe dla obejmy montażowej utrzymującej rurę przy ścianie.Drugi - gospodarczy odkurzacz również nie będzie potrzebny w tym domu.
 
Rury od tego gniazda będą biegły pod sufitem,               a w tym miejscu zostanie wykonany otwór, którym to gniazdo podłączymy do instalacji biegnącej z piętra na parter do pomieszczeń gospodarczych ...


... gdzie zainstalowane dla wygody  jeszcze jedno gniazdo na tynkowe z pewnością podniesie komfort użytkowania systemu.

Kłopotem zawsze są stropy nad drzwiami i zwykle  "nie tu gdzie trzeba"  biegnące rury.  Możemy to "obejść" dzięki rurze miękkiej - fragmentowi rurociągu, który w takim przypadku :


... pozwala na łatwe i poprawne wykonanie instalacji w tym miejscu.
 
Teraz trzeba pomyśleć gdzie powiesić jednostkę centralną (w tym wypadku QExtraCyklon).- chyba TU będzie najlepiej .
 
W tym pomieszczeniu znajduje się otwór wentylacyjny skierowany na zewnątrz pod schody.


 

To będzie dobre miejsce na gniazdo wydechu.

 

Łatwa instalacja od środka:               ... i zupełnie

 

                         ... niewidoczna  z  zewnątrz.

 

No, i wreszcie nie będą potrzebne te ...małe worki do tradycyjnego odkurzacza.      Już niedługo .... ;-)       To jest To !
 
     
       Instalacja rzeczywiście nie będzie trudna. Jedno gniazdo na każdym piętrze wystarczy by posprzątać, a dzięki temu będzie można bez problemu ukryć każdy fragment rurociągu w części mieszkalnej. Prace ciężkie (kucie i sprzątanie po pracy) zostaną wykonane w ciągu dnia roboczego pod nieobecność domowników. Potrzebne będzie 9 metrów rur z uchwytami, kilka muf, po dwa gniazda: podtynkowe i garażowe, trójniki : 1x45st., 2x90st.,kolanka duże x8, małe x4, klej, przewód, tłumik, gniazdo wydechu... łącznie około 320 zł z Vatem.
W takich przypadkach nie można chyba mówić o kosztach ani o uciążliwym bałaganie w trakcie  montażu. Prawdziwą  barierą dla ludzi  odrzucających ten pomysł na życie w "Czystym DOMu"  wydaje się być zakłócenie "świętego spokoju",  lecz czy to prawda ?   Przecież prawdziwy spokój mają ci , którzy robią coś raz, a dobrze, na przykład definitywnie usuwają kurz poza dom.
 
   Oto osiedle zamieszkałych od dawna domów. Każdy z nich posiada inne wykończenia, różne układy ścian i wielu domowników, ale ..... już niebawem kilkoro z nich będzie żyło w czyściejszych pomieszczeniach, oddychając czystym, niezapylonym powietrzem.  Wymaga to  kilku godzin pracy i oczywiście systemu HUSKY. Nie jest to jednak duża cena za wygodę podczas sprzątania, ciszę i trochę dodatkowego miejsca, bo stare odkurzacze staną się zbędne.

ETAP 2- wykonanie

To oczywiście najbardziej pracochłonny fragment prac. Dobrze zaplanowana instalacja pozwala jednak zaoszczędzić wiele czasu i sił. Nasz przypadek wymagał wykucia ( wywiercenia ! ) otworów w dwóch stropach oraz w jednej ścianie.Najwięcej osób pyta : a jak wyjść z garażu na piętro ?   Należy najpierw poszukać kanału wentylacyjnego. Jego brak (raczej brak możliwości wykorzystania go), oznacza konieczność wykonania otworu. Jest to pracochłonne, lecz daje dużo satysfakcji z precyzyjnie wykonanej instalacji.
 
Wyjście z garażu na pierwsze piętro.....            .....  i z pierwszego piętra na drugie :


W  środku plan zawierał połączenie do gniazda .....

 

co w tym wypadku oznacza użycie trójnika typu "V".

 

W ten sposób zamontowane gniazdo...      pozwala na odkurzenie całego piętra ...


oraz ...

 

  całych schodów.

 
Jesteśmy na II piętrze.

Dzięki pracowicie wykonanemu otworowi w stropie ...... możliwe jest instalacja kolejnego gniazda.
 
 
    Uprzednio wykuta bruzda z przewierconymi na wylot w podłodze i w ścianie otworami posłużyły do instalacji gniazda.  Decyzja o odnowieniu pokoju pomogła te miejsca ukryć pod warstwą gipsu.


Gniazdo w ścianie na II piętrze.


 
Parter.

Tak wygląda gniazdo w garażu :


 

Straszący z góry, dodatkowy odkurzacz nie będzie już potrzebny.

 

Rurociąg do tego gniazda biegnie sufitem.Dwa długie kolanka, dwa 30to stopniowe i trójnik, którymi połączymy część garażową, pomieszczenia mieszkalne (piętro I i II) oraz pomieszczenia gospodarcze...


... znajdujące się za ścianą:


 Tu kolejne, na tynkowe gniazdo w pomieszczeniu gospodarczym :


 
Dalej instalacje przechodzi przez ścianę do kotłowni...... gdzie napotyka przeszkody, ale od czego nasza "miękka rura" ?  


Właśnie dzięki niej łatwo "obejdziemy" konstrukcję instalacji ogrzewania centralnego.
 
 
I teraz już prosta droga do jednostki centralnej :W przypadku  zastosowania jednostki QExtraCyklon rura ssąca "mijają się" z rurą wydmuchu, co zostało wykorzystane do dodatkowego wzmacniającego rury połączenia:


Zapasowe  szczotki :


.... do silnika najlepiej pozostawić przywiązane do przewodu zasilania.  Prawie zawsze, gdy pominięto to zalecenie, okazywało się że nie można ich odszukać ,a  akurat okazały się potrzebne. Po około 4-5 latach no nic dziwnego, ale ... .
 
 
Teraz wydech. Będzie łatwo, bo otwór na zewnątrz budynku już mamy. Wystarczy odpowiednio go dopasować.Pamiętajmy o tłumiku !
 
Kilka ruchów piłką do metalu ( otwór w kratce wentylacyjnej) i gniazdo wydechu jest ......... zamontowane :


W zasadzie TO WSZYSTKO !  Instalacja jest gotowa do pierwszej próby ;-) !!!
 

 
Aaaaa , a co zrobić z zestawem szczotek i tym długim wężem ssącym gdy nie odkurzamy ?.....  powiesić na wieszaku  ( z oferty Husky )  w wygodnym miejscu,  jakim zwykle jest ....
 
pomieszczenie gospodarcze do ... przechowywania tego typu przedmiotów.
 
 
Teraz to naprawdę koniec pracy. Jednak kilkanaście godzin należało temu poświęcić. Ale czy było warto ? To okaże się podczas najbliższego sprzątania ;-)

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Husky / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Meble stylowe,antyki -Nysa Liczba postów: 27 Grupa: Firmy budow... Jeżeli zastanawiacie się nad zakupem nowych mebli do Waszych wnętrz, to polecam Wam sprawdzić ofertę na stronie - https://www.domostudio.pl , gdzie znajdziecie....
  • Pozycjonowanie zwraca się przy pozycjonowaniu firm... Liczba postów: 57 Grupa: Firmy budow... Cześć, prowadzisz biznes w Mielcu i szukasz sposobu na zwiększenie widoczności swojej strony internetowej? Jeśli tak, to znalazłem coś, co może Ci pomóc. Oto li...
  • Systemy magazynowe Liczba postów: 4 Grupa: Firmy budow... Jeśli chodzi o ciekawe rozwiązania to na pewno znajdziesz je w ofercie tej firmy https://www.wlazy.com.pl/ która zapewnia systemy odwodnień i włazów rewizyjnych...
  • Asortyment drogowy Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... Chciałbym podzielić się z wami linkiem do artykułu, który wyjaśnia, jak powinien być oznaczony teren prywatny. Można go znaleźć na stronie https://znakidrogowe2...
  • Uszczelki o doskonałych właściwościach Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Bardzo dobry poradnik. Ja zazwyczaj zamawiam osłony termiczne, uszczelnienia i węże przemysłowe od firmy https://www.sur-flex.net.pl/. Posiadają bardzo dobrą ja...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18515 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 184

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >