Inteligentna instalacja elektryczna - sterowanie oświetleniem

Inteligentna instalacja elektryczna - sterowanie oświetleniem

W poprzednim artykule rozpoczęliśmy cykl artykułów poświęconych technologii magistralnej w standardzie KNX. Zostały w nim zostały przedstawione kulisy narodzin technologii KNX/EIB będącej europejskim standardem w dziedzinie inteligentnych instalacji elektrycznych; podkreślono, że jest to standard otwarty oraz że wykorzystywane są w nim urządzenia blisko dwustu producentów, których liczba stale rośnie. W dalszej części artykułu podano obszar zastosowania instalacji z podziałem na obiekty budowlane oraz omówiono funkcjonalność z przykładami realizowanych zadań. Niniejszy artykuł omówi wykorzystanie technologii KNX/EIB do sterowania oświetleniem, gdzie dla zobrazowania i opisania różnych funkcji instalacji jako przykład przyjęto dom mieszkalny jednopiętrowy. Czytaj dalej

Załóżmy, że dom ten na poziomie parteru posiada hol wejściowy, salon, gabinet, kuchnię połączoną z jadalnią, pomieszczenie gospodarcze (w którym umieszczona jest elektryczna skrzynka rozdzielcza), łazienkę oraz toaletę. Na piętrze, na które prowadzą schody, znajdują się trzy pokoje mieszkalne, sypialnia z garderobą, łazienka oraz toaleta.

Hol wejściowy

Omówienie instalacji oświetleniowej zacznijmy od holu wejściowego. W celu uniknięcia efektu wejścia do ciemnego domu można w obszarze holu zainstalować ścienną czujkę ruchu o kącie widzenia np. 180º, która po wykryciu ruchu zapali oświetlenie holu na nastawiony wcześniej czas. Czujka ta reaguje tylko wtedy, gdy w obszarze swojej detekcji wykryje ruch i kiedy poziom natężenia oświetlenia naturalnego obniży się do nastawionego poziomu zadziałania czujki. Każdy ruch w obszarze działania czujki będzie powodował przedłużenie czasu oświetlenia holu. Gdy ustanie ruch i upłynie określony na czujce czas oświetlenie zostanie wyłączone. Dodatkowo czujkę tę można z dowolnego klawisza przycisku KNX/EIB zablokować tak, aby mimo ruchu i ciemnego wnętrza światło się nie zapalało np. aby po nocy będąc zaspanym nie zostać oślepionym nagłym strumieniem światła. Czujkę tę można również z innego klawisza nastawić na funkcję oświetlenia ciągłego z możliwością wyłączenia ręcznego. Funkcja ta może być szczególnie pomocna podczas sprzątania. Dobrym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie przy drzwiach wejściowych dodatkowego przycisku do realizacji funkcji centralnego wyłączenia oświetlenia przed wyjściem z domu.

Salon

Przechodząc do omówienia salonu przyjmijmy, że posiada on cztery obwody oświetleniowe – oświetlenie sufitowe ściemniane, oświetlenie nad stołem, kinkiety ścienne oraz lampę stojącą ściemnianą podłączoną do gniazdka elektrycznego 230V. W salonie zainstalowany jest przycisk 8-klawiszowy wielofunkcyjny z regulatorem temperatury i wyświetlaczem (jego zastosowanie i funkcje dla systemu będą omawiane w kolejnych artykułach), z którego można sterować każdym obwodem oddzielnie. Funkcję realizowaną przez każdy klawisz określa użytkownik. Klawisze mogą pracować pojedynczo lub parami i zależy to tylko od życzeń inwestora. Oznacza to, że jeden klawisz może załączać i wyłączać oświetlenie dla obwodu załącz/wyłącz bądź rozjaśniać i ściemniać dla obwodu ściemnianego. W przypadku pracy w parach w zależności od typu obwodu klawisz lewy mógłby załączać oświetlenie i dodatkowo je rozjaśniać a klawisz prawy ściemniać je oraz wyłączać. Pozostałe klawisze przycisku mogą być zaprogramowane do realizacji tzw. scen świetlnych, czyli różnych ustawień obwodów oświetleniowych wywoływanych poprzez naciśnięcie jednego z nich. Naciśnięcie przycisku z funkcją sceny świetlnej o przykładowej nazwie Telewizja może spowodować, że oświetlenie sufitowe oraz oświetlenie nad stołem zostanie całkowicie wyłączone, kinkiety na ścianie zostaną załączone a oświetlenie od lampy stojącej ściemnione do wartości 50%. Inny klawisz zaprogramowany na scenę świetlną o nazwie Party może realizować funkcję całkowicie odwrotną np. oświetlenie sufitowe może zostać ściemnione do wartości 40%, oświetlenie nad stołem zostanie załączone, kinkiety na ścianie oraz lampa stojąca zostaną wyłączone. Jedno naciśnięcie klawisza może więc spowodować wykonanie funkcji całkowicie odmiennych od poprzednio wywołanych. Warto wspomnieć, że jeden z klawiszy tego przycisku może realizować funkcję całkowitego wyłączenia oświetlenia w salonie. Przycisk ten może również być obsługiwany przez praktycznie każdy pilot na podczerwień, co daje użytkownikowi dodatkowy komfort obsługi.

1 2 3

Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 228

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >