Inteligentne sterowanie ogrzewaniem

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem

Sterowanie ogrzewaniem w systemie inteligentnego domu, jakim jest system SNG firmy Synergia Tech, ma zapewnić maksymalny komfort odczuwalnego ciepła, przy jednoczesnych zminimalizowaniu kosztów ponoszonych na energię. Czytaj dalej

 

System SNG steruje temperaturą w całym domu. Umożliwia tworzenie stref grzewczych, ma ustawienia czasowe funkcji w różnych trybach, a całym systemem możesz sterować zdalnie.

 

Strefy grzewcze

System SNG umożliwia ustawienie różnych poziomów temperatury w każdym pomieszczeniu niezależnie, tzn. że w każdym pokoju może być inna temperatura. Przykładowo, w kuchni można ustawić temperaturę 20 stopni, a w pokoju dziecięcym 22 stopnie. Żądaną temperaturę możemy zdefiniować za pomocą panelu Touch:me 5,7'' lub przez aplikację na iPada.

 

Czytaj również: Inteligentne rozwiązania w domu

 

Tryby temperatury

Tryby temperatury to opcje ustawiające temperaturę w pomieszczeniach na ustalonych parametrach w zależności od upodobań mieszkańców.

 

System SNG ma 4 tryby temperaturowe:

 

1. Tryb „comfort” – to ulubiona temperatura mieszkańców, kiedy przebywają w domu (przykładowo 21 stopni),

 

2. Tryb „stand by” – używany, gdy nie ma nikogo w domu. Ma obniżyć temperaturę o kilka stopni, np. do 17 stopni, by generować oszczędności.

 

3. Tryb „night” – uruchamiany na czas odpoczynku nocnego. Gdy udajemy się spać, system SNG ustawia temperaturę na najbardziej komfortową do snu, np. 19 stopni.

 

4. Tryb „party” -  dowolnie definiowany, według upodobań użytkownika.

 

Każdy z tych trybów można zaprogramować, by uruchamiał się za pomocą przycisku - wyłącznik światła. Przy wychodzeniu z domu, gdy naciśniesz  jeden przycisk gaśnie oświetlenie w całym domu, załącza się alarm oraz uruchamia tryb ogrzewania „stand by”. Z kolei po powrocie do domu, uruchamiamy scenę „wejście” - zapala się światło w holu i automatycznie zostaje załączony tryb „comfort”.

 

Czytaj również: Promocyjne ceny sterowników

 

Dopasowanie ogrzewania do rytmu dnia

System SNG umożliwia zastosowanie funkcji czasowych do sterowania ogrzewaniem. Przykładowo, w czasie pracy, w godzinach 8:00-18:00 uruchomiony jest tryb „stand by”, po powrocie do domu w godzinach 18:00-22:00 tryb „comfort”, a w godzinach nocnych tryb „night”. Funkcje czasowe można zróżnicować np. na tydzień roboczy i weekend, kiedy mamy inne potrzeby w zakresie temperatury.

 

 

Wykorzystanie czujników alarmowych

System SNG integruje się z systemem alarmowym firmy Satel. Dzięki temu, można wykorzystać czujniki alarmowe okienne i drzwiowe (kontaktrony) do sterowania ogrzewaniem. System reaguje na otwieranie okien i drzwi balkonowych. Przy otwarciu okien lub drzwi balkonowych ogrzewanie zostaje wyłączone. Przy zamknięciu drzwi i okien uruchomione ponownie. Można to ustawić niezależnie dla każdego z pomieszczeń.

 

Czytaj również: Promocyjne ceny sterowników

 

Czasowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Funkcje czasowe, o których pisaliśmy w poprzednim artykule,  można doskonale wykorzystać do sterowania ogrzewaniem podłogowym w łazienkach. Przykładowo, system włącza ogrzewanie o godzinie 6:30, kiedy domownicy się budzą i biorą prysznic. System wyłącza grzanie o 8:00, kiedy już nie jest potrzebne. Analogicznie możemy zrobić wieczorem. Można ustawić system na tzw. efekt ciepłej podłogi, kiedy podłoga nie pełni funkcji grzewczej, tylko ma być przyjemna w dotyku.

 

Alarmy temperaturowe

System SNG posiada funkcjonalność alarmów temperaturowych. Stosuje się je w sytuacji, gdy np.: temperatura spadnie poniżej 15 stopni, system poda informację o problemie w systemie grzewczym.  Alarmy temperaturowe oraz tryby można z powodzeniem wykorzystać w domkach letniskowych. System będzie pilnował, żeby temperatura nie spadła poniżej 10 stopni. Dane dotyczące temperatury (poziom w poszczególnych pomieszczeniach, działanie systemu, alarmy itp.) są gromadzone w systemie i można je wyświetlać na wykresach.

 

Współpraca z pompami ciepła

System SNG jest systemem otwartym. Można go zintegrować z pompami ciepła marki Nibe -  szwedzkiej firmy, która jest liderem w produkcji i sprzedaży pomp ciepła. Umożliwia to wdrożenie rozwiązań proekologicznych, które pozwalają na ogrzanie domu przy bardzo niskich kosztach eksploatacji.

 

Źródło: MANAGERKA / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18199 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 147

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >