Jak zaoszczędzić na rachunkach w domu?  [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Jak zaoszczędzić na rachunkach w domu? [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Szał oszczędzania nie słabnie – zaglądamy sobie do portfeli, robimy miesięczne zestawienia zysków, strat, oszczędności, przeglądamy z pasją gazetki promocyjne, wybieramy tańsze odpowiedniki i produkty z drugiej ręki. Oszczędzić możemy też tam, gdzie przebywamy najczęściej, czyli w domu lub mieszkaniu. Sporą część rachunków pochłaniają te za media – internet, prąd, ogrzewanie, gaz. Jak tutaj znaleźć oszczędności? Czytaj dalej

 

Jak oszczędzić na prądzie?


Oszczędzanie na mediach może wejść nam w nawyk, na prądzie również. Jak zacząć? Najlepiej od siebie, dopiero z czasem decydując się na ewentualną zmianę dostawcy. Rozejrzyj się po mieszkaniu i zobacz, ile urządzeń działa w trybie czuwania (z włączoną diodą), a z których nie korzystasz. Z pewnością jest to telewizor, być może dodatkowy monitor do komputera, konsola do gier, mikrofalówka. Co prawda nie pochłaniają dużej ilości prądu, ale gdyby je wszystkie połączyć i przemnożyć dzienną kwotę zużycia przez 365 dni, to możesz się zdziwić. Staraj się wyłączać urządzenia, z których nie korzystasz oraz odłączać. Mowa tutaj przede wszystkim o ładowarkach do telefonu.

 

Warto również rozsądnie korzystać z urządzeń AGD, tych małych i tych dużych. Lepszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie włączenie prania, kiedy bęben pralki jest pełny, niż, kiedy znajduje się w nim zaledwie kilka ubrań. Podobnie rzecz ma się ze zmywarką. Staraj się też wymienić żarówki w swoim domu na energooszczędne – najlepsze będą LED – są drogie, ale inwestycja ta na pewno Ci się zwróci. Możesz wymieniać żarówki etapami w poszczególnych pomieszczeniach.

 

 
Czytaj również: Termiczna likwidacja odpadów

 

 

 

Czytaj również: Co powinniśmy wiedzieć na temat Dyrektywy Europejskiej ErP?

 

 

Jak oszczędzić na ogrzewaniu?


Coraz popularniejsze staja się domy energooszczędne i pasywne, w których rachunki eksploatacyjne są niższe, niż w przypadku standardowych domów. Jeśli więc planujesz zakup domu, warto rozważyć tę opcję, zwłaszcza, że możesz starać się o dotacje od państwa.

 

Jeśli jednak nie planujesz zakupu, możesz zaoszczędzić w swoim mieszkaniu. Przede wszystkim ogrzewaj mieszkanie rozsądnie. Twoje grzejniki powinny mieć zawory termostatyczne, które kontrolują temperaturę w pomieszczeniu w zależności od tego, na jakim poziomie zostały ustawione. Jeśli wietrzysz mieszkanie, zwłaszcza w zimie, rób to krótko, przy wyłączonych grzejnikach. Kiedy wychodzisz z domu, zmniejszaj temperaturę, ustawiając termostat np. na 1 lub 2 – pozwoli to utrzymanie temperatury. Kontroluj również temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. W kuchni, w której gotujesz i dzięki temu się nagrzewa, nie potrzebujesz grzejników odkręconych na cały regulator, podobnie w przedpokoju. W sypialni, temperatura na poziomie 18-20 stopni powinna wystarczyć, w łazience z kolei, najbardziej optymalnie będzie przy 22-24 stopniach.

 

Jak oszczędzać na gazie?


Na gazie, który wykorzystywany jest w kuchenkach. Okazuje się, że tu też można. Wystarczy gotować pod przykryciem, w dodatku w garnkach, których wielkość i płomień są dostosowane do palnika. Dobrym rozwiązaniem jest też gotowanie na parze, w garnkach wielopoziomowych oraz zmniejszanie gazu po zagotowaniu.

 

Sposobów na oszczędzanie na mediach jest sporo. Czasem wystarczy po prostu zmiana naszych nawyków.

 

 

Justyna Zienkiewicz
 

Opracowano na podstawie działu domy energooszczędne NF 40 w 6-dzielnica.pl

Źródło: domy energooszczędne NF 40 w 6-dzielnica / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19154 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 280

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >