Komfort cieplny w mieszkaniu - jaka temperatura jest dla nas najlepsza?

Komfort cieplny w mieszkaniu - jaka temperatura jest dla nas najlepsza?

Chłodne, jesienne dni sprawiają, że cieplej myślimy o naszych mieszkaniach, w których grzeją kaloryfery. Jednak istotne jest by grzały tak, aby w pomieszczeniach panowała temperatura korzystnie wpływająca na nasz organizm i samopoczucie. Eksperci kampanii Warszawskie Ciepło wyjaśniają jaka temperatura jest dla nas najlepsza. Czytaj dalej

 

Sprawnie działające termostaty przy kaloryferach pozwalają na racjonalne gospodarowanie ciepłem w mieszkaniu i ustawienie takiej temperatury, która sprawi, że będziemy odczuwali tzw. komfort cieplny. Gdy jest nam za gorąco czujemy się przemęczeni, ospali i odczuwamy ogólny spadek formy. Z kolei gdy temperatura jest zbyt niska czujemy się przemarznięci.
- Zalecana temperatura dla pokoi dziennych to 20°C, dla sypialni, podczas gdy śpimy, 18°C, dla łazienki 24°C. Gdy w domu jest małe dziecko możemy ustawić temperaturę w pokoju dziennym na 22°C. – wyjaśnia Marcin Pałczyński, ekspert Warszawskiego Ciepła, Dyrektor Biura Rozwoju Rynku, SPEC.

 

Istotne jest też to, że każda osoba indywidualnie odczuwa temperaturę, więc warto wziąć to pod uwagę przy ustawianiu jej we własnym mieszkaniu:


- W mniej uczęszczanych pokojach, czy pomieszczeniach możemy również ustawić temperaturę na 18°C. Z kolei gdy wyjeżdżamy na kilka dni nie wyłączajmy ogrzewania całkowicie, a jedynie zmniejszmy je o kilka stopni. Przy takim rozwiązaniu mieszkanie nie wychłodzi się całkowicie, a jego ponowne nagrzanie nie potrwa długo – dodaje Marcin Pałczyński, ekspert Warszawskiego Ciepła, Dyrektor Biura Rozwoju Rynku, SPEC.
Podziałki zastosowane w termostatach, w nowych typach kaloryferów, obecnie instalowanych w mieszkaniach, mają najczęściej podziałkę od 1 do 5. Standardowo ustawiając wskaźnik na 3 powinniśmy uzyskać temperaturę ok. 20°C.

 

- Warto też pamiętać, że posiadając sprawnie działające termostaty przy kaloryferach możemy racjonalnie gospodarować ciepłem. Obniżenie temperatury o 1°c pozwala zaoszczędzić ok. 5% ciepła. – mówi Marta Gorczyca, ekspert Warszawskiego Ciepła, Specjalista ds. Rozwoju Rynku w Wydziale Rozwoju Rynku Vattenfall Heat Poland.
Poza ustawieniem odpowiedniej temperatury w mieszkaniu, powinniśmy także zadbać o to, by było w nim świeże powietrze. Nie powinniśmy rezygnować z wietrzenia w obawie o utratę ciepła w pomieszczeniach.

 

- Zamiast pozostawiania uchylonych okien przez cały dzień, najlepiej jest wietrzyć krótko, ale intensywnie, otwierając na krótko okna na oścież. Dzięki temu nie stracimy ciepła i nie wychłodzimy pomieszczenia. W momencie, gdy poczujemy powiew świeżego powietrza w pokoju, możemy być pewni, że nastąpiła jego wymiana. – wyjaśnia Marta Gorczyca, ekspert Warszawskiego Ciepła, Specjalista ds. Rozwoju Rynku w Wydziale Rozwoju Rynku Vattenfall Heat Poland.

Zastosowanie tych kilku prostych zasad sprawi, że w naszym mieszkaniu będzie ciepło i przyjemnie, a ponadto może przyczynić się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.

 

 

Czytaj również: Ciepło w sypialni

 


Źródło: budnet.pl
Autor: Multi Communications/ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Konferencja "Buduj z Drewna" Liczba postów: 5 Grupa: Konferencje... W dużej mierze sam udział w konferencjach jest jak najbardziej ważny i ja jestem zdania, że także fajnie jest wiedzieć kto tak naprawdę buduje stoiska konferenc...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 186 Grupa: Nowości ara... Warto wybrać odpowiednie doniczki do pokoju dziecka.
  • Jaka będzie łazienka przyszłości? Liczba postów: 8 Grupa: Wnętrza Szukając wysokiej jakości baterii i kranów do swojej łazienki to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej marki Sotbe https://sklep.sotbe.com/ w....
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 87 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Ogrody Liczba postów: 374 Grupa: Ogrody To co mogę doradzić odwiedzającym to zakup roślin w szkółce drzewek i krzewów ozdobnych Bór. A dlaczego tam? Bo oni mają duży asortyment, atrakcyjne ceny i dbaj...
  • Odgrzybianie murów i konstrukcji drewnianych budyn... Liczba postów: 38 Grupa: Stawiamy śc... Pleśń i grzyb to poważny problem, który nie tworzy się na ścianie w jedną noc. Czasem jednak łatwo przeoczyć jego pierwsze symptomy. Gdy zaczyna się on pojawiać...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18199 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 88

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >