Od czego zależy izolacja cieplna ścian zewnętrznych domu?

Od czego zależy izolacja cieplna ścian zewnętrznych domu?

Projektowanie i budowa ścian (przegród budowlanych) współczesnych budynków musi odpowiadać wielu normowym parametrom - wytrzymałości, izolacji cieplnej, izolacji akustycznej oraz odporności ogniowej. Materiały budowlane stosowane do konstrukcji ścian powinny optymalizować te parametry w zależności od naszych potrzeb. Czytaj dalej


W sam raz
Poprzestańmy na izolacji cieplnej ścian zewnętrznych i problemów z tym związanych. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana ściana gwarantuje optymalną temperaturę wnętrza zarówno w upalne lato, jak podczas trzaskających mrozów. Najczęściej powtarzanym argumentem za stosowaniem dobrej izolacji ścian są wydatne oszczędności kosztów ogrzewania, bez względu na jego rodzaj, co sprawdza się w praktyce.

Nie należy zapominać o konieczności zachowania wentylacji. Nie tylko tej przewidzianej przez projektanta obiektu. Zjawisko tzw. „oddychania ścian” jest konieczne dla zapewnienia zdrowego mikroklimatu pomieszczeń. Mimo sprawnie działającej wentylacji może się zdarzyć, że w pomieszczeniach pojawiają się pleśnie i grzyby, których wpływ na zdrowie domowników może być bardzo szkodliwy.

Oba czynniki składają się na komfort cieplny. Są one opisywane przez temperaturę wnętrza, wilgotność względną powietrza w pomieszczeniu i temperaturę powierzchni przegród. Idealnym rozwiązaniem jest stan, w którym temperatura powietrza i powierzchni ścian jest identyczna.

Ceramika – to jest to
To od rodzaju materiałów użytych przy wznoszeniu ścian zewnętrznych budynku, zależy w zdecydowanej mierze komfort cieplny budynku. Materiałem, który jest w stanie pogodzić wszystkie wymienione wymagania, jest ceramika. Masywne ściany z cegły klinkierowej jako bardzo dobre izolatory znakomicie wyrównują temperaturę przegrody. Ceramiczne pustaki Poroton, dzięki swojej budowie, umożliwiają dyfuzję pary wodnej, a jednocześnie ograniczają emisję ciepła na zewnątrz. Budując ściany nośne z jednorodnego materiału ceramicznego, jak na przykład Poroton, łatwiej uniknąć zagrożenia powstawania mostków termicznych.

Odpowiednio dopasowane warstwy ściany zewnętrznej – klinkierowa warstwa elewacyjna, ocieplenie, ceramiczna ściana nośna - zagwarantują optymalny komfort cieplny wnętrza o każdej porze roku.

fot. Röben

fot. Röben

fot. Röben

fot. Röben

fot. Röben

Źródło: YASNA / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18061 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 889

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >