Porady na temat budowania domu

Porady na temat budowania domu

Przymierzając się do budowy domu, rozglądamy się w możliwościach projektowych i bogatej ofercie materiałów budowlanych. Poszukiwania zwykle rozpoczyna wybór projektu, najczęściej gotowego, który pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Czytaj dalej

 

Kolejny etap dotyczy namysłu nad elementami, których w  nowym budynku  nie będzie można wymienić bez naruszania jego konstrukcji lub konieczności rozbiórki całej bryły – fundamentami, ścianami, czy stropami. Inwestorów, którym zależy na optymalizacji – czasu i kosztów budowy  oraz na wysokiej jakości materiałach o sprawdzonych wskaźnikach energetycznych, powinny zainteresować rozwiązania systemowe.

 

Fundamenty i ściany

Fundamenty i ściany zewnętrzne to główne elementy, stanowiące podstawę konstrukcji wznoszonego budynku, które choć na co dzień niewidoczne, mocno wpływają na komfort użytkowy domowników. Dobór odpowiednich materiałów oddziałuje nie tylko na wskaźniki energetyczne domu, ale również na mikroklimat wnętrz i ich akustykę oraz na czas potrzebny na realizację inwestycji. Szybka w montażu i oszczędna w dalszej perspektywie czasowej technologia systemowa, sprawdza się szczególnie w wypadku  stawiania ścian i kładzenia fundamentów budynku, elementów niezbędnych i niewymienialnych w budowanym domu.

 

Systemowe rozwiązania konstrukcyjne przy wznoszeniu ścian dają wiele korzyści. Na etapie budowy pozwalają na znaczne oszczędności czasu. Dobra współpraca wbudowanych elementów zapewnia zarówno lepsze parametry cieplne jak i trwałość budynku. Elementy wykonane z tego samego materiału tak samo rozszerzają się oraz przewodzą ciepło. Te same współczynniki przewodzenia ciepła ograniczają występowanie mostków termicznych, co wpływa na koszty późniejszej eksploatacji budynku. Podobna praca elementów ogranicza ryzyko zarysowań spowodowanych różną rozszerzalnością termiczną materiałów. Systemowe rozwiązania i narzędzia ograniczają także ryzyko ewentualnych błędów wykonawczych.

 

Czytaj również: Wszystko o domu drewnianym

 

Systemowe nadproża montuje się zaledwie w klika minut, zaprawa zapewnia dobre połączenie bloczków, kształtki EDW umożliwiają uzyskanie jednorodnej powierzchni ściany, a kształtki U ułatwiają wykonanie żelbetowych elementów.  Koszt ścian stanowi zaledwie ok. 5 – 10% kosztów wykonania całego budynku. Należy pamiętać, że to jeden z niewielu elementów, których nie da się wymienić – tłumaczy Wojciech Rogala, Junior Product Manager Xella Polska Sp. z o.o.

 

Jak wynika z tych uwag, stosowanie jednorodnych materiałów podczas budowania domu, pozwala uzyskać korzystne parametry cieplne, co jest niezmiernie istotne w sytuacji, kiedy zależy nam na wzniesieniu budynku energooszczędnego, który będzie kompleksowo reagował na wpływ czynników zewnętrznych.

 

Oprócz posiadania dobrych parametrów cieplnych, ściany wykonane z materiałów systemowych wykazują większą odporność na uszkodzenia czy mikropęknięcia. Niwelowanie mostków termicznych, osiągniemy dzięki postawieniu budynku o zwartej bryle, wzniesionego z materiałów, które dobrze ze sobą współpracują, co gwarantuje niskie straty ciepła i niższe rachunki za ogrzewanie.

 

Czytaj również: Zbuduj dom z profesjonalistami

 

W przypadku fundamentów sprawa doboru materiałów jest równie istotna. Jak przekonuje mgr Agnieszka Głowacka-Mattsson, Prokurent w firmie Legalett - Aby podnieść efektywność energetyczną budynku należy zastosować wydajne i  bezawaryjne technologie, które przyniosą zwrot kosztów wydanych na inwestycję w jak najkrótszym czasie. Gwarancją osiągnięcia maksymalnych oszczędności, a co za tym idzie zysków ekonomicznych jest kompleksowe rozwiązanie danego problemu. W przypadku fundamentów przykładem  takiego rozwiązania jest płytowy fundament grzewczy Legalett,  jedyna tego typu technologia na rynku  kompleksowo zajmująca się wszystkimi aspektami fundamentowania w różnych warunkach gruntowych, zaprojektowana  indywidualnie dla danego budynku, gruntu, materiałów z których jest wykonany dom. Ten fundament jest idealnie dopasowany do wymarzonego domu klienta, a nie odwrotnie. Dodatkowo potraktowanie fundamentu jako części budynku, a nie tylko ławy fundamentowej wymaga kompleksowego spojrzenia na całą budowę i wymusza dodatkowe rozwiązania. I tak w przypadku  Legalett-u za jednym zamachem rozwiązujemy różne kwestie: fundamentowania, krótkiego czasu budowy, ogrzewania, źródła ciepła, odpowiedniego doboru materiałów budowlanych, energooszczędności, pozyskiwania ciepła, izolacji budynku, przemarzania od gruntu, sterowania ogrzewaniem itd.


W tym przypadku rozwiązania systemowe zastosowane podczas wznoszenia domu, choć wymagają od inwestorów nieco wyższych nakładów inwestycyjnych, w dłuższej perspektywie są bardziej opłacalne, gdyż pozwalają na bardziej ekonomiczne użytkowanie domu i niższe rachunki za jego eksploatację.

 

Czytaj również: Jak pozbyć się odpadków budowlanych

 

Systemy stropowe

Strop - jako poziomy element konstrukcyjny, oddzielający każdą kondygnacje w nieruchomości, mający za zadanie rozkładać ciężar budynku na pionowe elementy, (jak ściany nośne czy kolumny) - stanowi istotny element stały, którego ewentualna wymiana będzie trudna i kosztowna. Jednak dobrze dobrany strop ograniczy przenikanie wilgoci, ciepła i hałasu oraz usztywni całą konstrukcję.

 

Dobrą alternatywę dla powszechnie stosowanych rozwiązań, stanowią coraz popularniejsze stropy systemowe. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie elementów prefabrykowanych zapewnia znaczne oszczędności czasu i pieniędzy.

 

Dobrym przykładem są: systemy SMART, produkowane przez firmę Konbet oraz stropy systemowe YTONG firmy Xella. Zostały one stworzone w oparciu o podobny zamysł – udostępnić inwestorom lekkie, trwałe i pasujące do siebie płyty modułowe, układane wprost na ścianach. Różnią się one szczegółami konstrukcyjnymi oraz zastosowanym materiałem.

 

Czytaj również: Konstrukcja Domu Zeroenergetycznego

 

Strop systemowy to korzystne rozwiązanie dla wszystkich, którzy poszukują stropu wytrzymałego, nowoczesnego i ekonomicznego. Wybierając stropy z prefabrykatów (np. strop panelowy SMART) możemy naprawdę sporo zaoszczędzić, ponieważ eliminuje on kosztowne prace budowlane: deskowanie, wylewanie nadbetonu, wynajem dźwigu – zachwala Łukasz Haremza Koordynator ds. planowania i realizacji produkcji wyrobów strunobetonowych z Konbet Poznań.

 

Eliminowane są wydatki na wynajęcie ciężkiego sprzętu, wielotygodniowe roboty oraz transport materiałów. Niższe są także koszty wykończenia stropu - wystarczy paroizolacja oraz panele lub płytki. Podsumowując – koszt wykonania jest w bilansie końcowym zbliżony do innych technologii stosowanych w budownictwie. Z tym, że strop systemowy powstaje w ciągu kilku dni, a nie tygodni.


Znaczne oszczędności mają swe źródło zwłaszcza w czasie potrzebnym na zbudowanie stropu systemowego.

 

O ile standardowe wykonanie 100 m2 stropów w technice gęstożebrowej trwa ok. trzech tygodni, to w konstrukcji systemowej czas ten został skrócony do kilku dni. Co ważne, technologia ta jest na tyle nieskomplikowana, że jej wykonaniem mogą zająć się nawet małe ekipy wykonawcze – dopowiada Piotr Harassek, Junior Product Manager z Xella Polska.

 

Stropy systemowe pozwalają na szybszy, łatwy i precyzyjny montaż dzięki modułowej budowie płyt. Nie potrzebują one stemplowania ani szalowania. Nie występuje także przerwa w pracach na związanie betonu. Jeszcze w ten sam dzień możliwe jest budowanie kolejnej kondygnacji oraz kontynuowanie robót budowlanych na niższym poziomie. Płyty budujące stropy systemowe mają gładką, równomierną powierzchnię, co minimalizuje ilość wylewek betonowych, a dolna warstwa teoretycznie nie wymaga tynkowania.

 

Stropy systemowe to również oszczędność czasu - dla przykładu jedną kondygnację stropu SMART, dwóch pracowników może ułożyć nawet w dwie godziny, a do jego przeniesienia na teren budowy wystarczy lekki dźwig typu HDS. Ponadto strop ten należy do najlżejszych tego typu rozwiązań na rynku – zachwala Łukasz Haremza z Konbet Poznań. Specjaliści firmy Konbet nazwali ten proces „systemem 2+2” (dwóch pracowników wystarczy, aby precyzyjnie ułożyć 100 m2 stropu SMART w dwie godziny). Akustyka prezentowanego rozwiązania jest dużo wyższa niż np. w przypadku stropów gęstożebrowych. Poziom izolacyjności akustycznej dla stropu SMART wynosi bowiem 54 dB. Różnica 3 dB to już dwukrotnie większy komfort akustyczny dla przebywającego w pomieszczeniu człowieka.

 

Czytaj również: Małe, piękne domy

 

System wykonany z betonu komórkowego zapewnia współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,14 W/(mK), a więc lepszą izolację ciepła niż gęstożebrowe czy żelbetowe odpowiedniki. Dodatkowo, system YTONG umożliwia wysunięcie płyty stropowej na odległość 150 centymetrów, dzięki czemu uzyskać można spory balkon bez mostków termicznych.

 

Nowoczesne technologie i innowacyjne materiały mają dziesięciokrotnie lepsze parametry termoizolacyjności jak materiały tradycyjne. Aby uzyskać lepszą izolacyjność termiczną należy wykonać nadproża i stropy z tego samego materiału. Minimalizuje to ryzyko wystąpienia mostków termicznych i ogranicza straty ciepła. Gotowe stropy systemowe charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi i ogniowymi. Dobrze dobrane materiały budowlane tworzą energooszczędny dom, który konsumuje na potrzeby ogrzewania kilkukrotnie mniejszą wartość energii. Istotny jest tu czynnik akumulacji energii cieplnej, gromadzonej w ciągu dnia z nasłonecznienia. Płyty SMART akumulują 11 razy więcej energii niż sufity gipsowo-kartonowe z wełną mineralną. Stropy systemowe są rozwiązaniem ekonomicznym, energooszczędnym i efektywnym, które nie tylko zapewnia duże korzyści na etapie budowania domu, ale również gwarantuje ciepło, bezpieczeństwo, izolacyjność akustyczną i komfort mieszkania na długie lata.

 

Gotowe projekty

Zmiany, zachodzące aktualnie na rynku budowlanym, zmierzają w kierunku usprawniania procesu budowy i w konsekwencji ułatwiania inwestorom realizacji ich planów. Rozwiązania gotowe są tańsze, szybsze w realizacji oraz – co niezwykle istotne i pomocne – sprawdzone i zweryfikowane w praktyce. Od dawna w Polsce większość domów jednorodzinnych powstaje na podstawie projektów katalogowych, które odpowiadają na bieżące potrzeby budujących - dostosowując m.in. styl architektury, wielkość domu , liczbę kondygnacji i rozwiązania techniczne do zmieniających się przepisów i nowych wymogów energetycznych stawianych budynkom jednorodzinnym. Bogata oferta gotowych projektów architektonicznych dostępna u Doradców Domowy.pl w całej Polsce pozwala dopasować projekt do indywidualnych potrzeb każdej rodziny. Jak zauważa arch. Tomasz Pawlikowicz, Doradca Domowy pl. z Brzeska – Klientów cieszy możliwość porównania wielu dostępnych w zasięgu jego ręki projektów gotowych, które dają mu jednakże możliwość zindywidualizowania rozwiązań powszechnych – sprawdzonych i wypróbowanych. Stanowi to dla niego sygnaturę bezpieczeństwa. Doradcy Domowy.pl pomagają, bowiem nie tylko wybrać projekt, ale również zorganizować cały proces budowy – od projektu po dom.

 

Źródło: Domowy / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Czas na remont Liczba postów: 108 Grupa: Budowa i re... Jak zabierasz się za generalny remont to przyda się dostawca klejów wysokiej jakości do różnych prac. Odwiedź witrynę Bostik a znajdziesz tam nie tylko masę por...
  • Malowanie Liczba postów: 51 Grupa: Moja budowa Nie lepiej spróbować samodzielnie? Z tego co wiem to obecnie takie malowanie przez fachowców to nie jest tania usługa. Do tego trzeba często czekać na wolny ter...
  • Automatyczna brama garażowa Liczba postów: 70 Grupa: Budowa i re... Jak najbardziej warto zainwestować w porządną bramę garażową. Dlatego warto sprawdzić dostępne możliwości, tym bardziej że opcji nie brakuje. Zarówno w zakresie...
  • Bramy garażowe – rodzaje i zastosowanie Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Jeżeli szukacie producenta wysokiej jakości w zakresie bram garażowych, ale również samych garaży wolnostojących to możesz zapoznać się z ofertą przygotowaną pr...
  • O ile można zmniejszyć zużycie energii dzięki smar... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Chcąc u siebie wykonać smart home trzeba będzie mieć świadomość jakie istnieją wymogi co do takiej instalacji, by wiedzieć jakie rozwiązania będą najodpowiednie...

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18315 użytkowników

Użytkownicy online (6)

gości: 84

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >