Wszystko o odpowiedniej wentylacji pomieszczeń

Wszystko o odpowiedniej wentylacji pomieszczeń

Twoje rachunki za ogrzewanie domu są znacznie wyższe od rachunków twoich sąsiadów? Zauważyłeś pleśń w pobliżu okna? W pokojach, w których przebywa twoja rodzina jest duszno? Wszystko to może być spowodowane kiepską wentylacją pomieszczeń. Niezależnie od tego czy masz już swoje własne cztery kąty, czy dopiero myślisz o budowie domu, podpowiemy Ci jak poradzić sobie z tymi problemami. Czytaj dalej

 

Do najważniejszych elementów wpływających na mikroklimat w twoim domu należą: temperatura, stężenie dwutlenku węgla w powietrzu oraz jego wilgotność. Istotne znaczenie ma również częstotliwość wymiany powietrza w pomieszczeniu oraz zawartość pyłów, rodników i innych składników. Przemyślany wybór odpowiednich systemów wentylacyjnych zapewni stworzenie przyjaznych dla Ciebie i Twojej rodziny warunków domowych.

 

Możesz zatroszczyć się o właściwy mikroklimat w swoim domu decydując się na montaż odpowiedniego systemu wentylacyjnego lub klimatyzatora.

 

Czytaj również: Czy ciepły dom może być niebezpieczny

 

Jaki system wybrać?

Kilka słów o wentylacji

 

Wentylację dzielimy na dwa rodzaje: grawitacyjną oraz mechaniczną.

 

 

Powszechnie stosowanym rodzajem wentylacji w Polsce jest wentylacja grawitacyjna, gdzie różnice w temperaturze i grawitacja powodują ruch powietrza. Jeśli jednak mieszkasz w nowym domu, wyposażonym w nieprzepuszczalne okna oraz doskonałą izolację, ten rodzaj wentylacji może być niewystarczająco efektywny. Nowe budynki mają tendencje do utrzymywania nadmiernej wilgotności i niedostatecznej krotności wymiany powietrza. Rozwiązaniem takich problemów jest wentylacja mechaniczna – wymuszona poprzez urządzenia takie jak: wentylatory czy centrale. Wydajność sprzętu regulowana jest mechanicznie w zależności od czynników zewnętrznych. Jednym z jej walorów wentylacji mechanicznej jest możliwość kontroli prędkości strumienia powietrza wywiewanego i nawiewanego. Dodatkowo w przypadku grawitacji mechanicznej możliwa jest manualna kontrola temperatury oraz wilgotności powietrza.

 

Czytaj również: Agregaty chłodnicze i pompy ciepła


Rekuperacja, co to takiego?

 

W przypadku nowych domów, w których odpowiednia izolacja zredukowała straty ciepła do minimum, największym źródłem jego utraty stała się właśnie wentylacja. Do odzyskania traconej energii służą m.in. rekuperatory.

 

 

Centrale rekuperacyjne to mechaniczne elementy instalacji wentylacyjnej, pozwalające odzyskać część ciepła z powietrza wyciąganego z pomieszczenia i wykorzystać go ponownie do zwiększenia temperatury chłodnego powietrza pobieranego z zewnątrz.

 

Rekuperator składa się z: wymiennika ciepła, pary wentylatorów (nawiewnego i wywiewnego), filtrów oraz automatyki wraz ze sterownikiem. W domach jednorodzinnych najlepiej sprawdzą się wymienniki przeciwprądowe, gwarantujące nawet 92% odzysku ciepła (dane podawane przez brytyjskiego producenta – firmę Vent-Axia). Przy wyborze rekuperatora należy zwrócić szczególną uwagę na klasę filtra w urządzeniu. To właśnie od tych elementów zależy skuteczność oczyszczania powietrza.

 

Czytaj również: Co należy wiedzieć o klimatyzacji?

 

Nie taki klimatyzator straszny

 

Powszechne przekonanie, że jedyną możliwością klimatyzatora jest regulowanie temperatury w pomieszczeniu (może ją zarówno obniżyć, jak i podwyższyć) jest mylne. Wysokiej klasy klimatyzator może zarówno oczyszczać, jonizować oraz regulować wilgotność przepływającego przez niego powietrza. Przy zakupie klimatyzatora warto więc zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje urządzenia.

 

Działanie klimatyzacji stosowanej w pomieszczeniach mieszkalnych, czyli tak zwanej klimatyzacji komfortowej, można przyrównać do działania lodówki lub chłodziarki, gdzie "czynnik chłodzący", odparowując, schładza powietrze. Równie ważną funkcję klimatyzatora stanowi utrzymywanie optymalnej dla człowieka wilgotności.

 

 

Podczas montażu należy pamiętać, że niezależnie od rodzaju klimatyzatory muszą one być tak umieszczone w pomieszczeniu, aby nie wiały na nas bezpośrednio zimnym powietrzem oraz aby jak najskuteczniej je chłodziły.

 

Zakup central wentylacyjnych oraz klimatyzatorów może wydawać się sporym wydatkiem, jednak koszty tej inwestycji zwracają się już po kilku latach użytkowania. Aby system na który się Państwo zdecydują spełniał swoje funkcje i nie generował niepotrzebnych kosztów, przed wyborem jego poszczególnych elementów warto skorzystać z pomocy specjalisty. Odpowiednio dobrany do naszych potrzeb system zapewni nam nie tylko stały dopływ świeżego powietrza czy likwidację nadmiernej wilgoci z pomieszczeń, ale również brak przeciągów i hałasu ulicznego.

 

Źródło: Genesis PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • magazyn Liczba postów: 518 Grupa: Firmy budow... Kiedy zakładasz swój magazyn, przyda Ci się wyposażenie takie jak półelektryczny wózek paletowy. W MDE-Lifts znajdziesz szeroką ofertę tego typu pojazdów, warto...
  • Jak zmieniała się moda na schody wewnętrzne w osta... Liczba postów: 30 Grupa: Budowa i re... Mam do Was wszystkich pytanie. Czy posiadacie swoje ulubione portale tematyczne? Bardzo interesuje się tematyką mody i lifestylu, dlatego mogę Wam wszystkim pol...
  • Barierki zabezpieczające schody i balustrady Liczba postów: 17 Grupa: Budowa i re... Urządzając wnętrze warto zwracać uwagę na względy estetyczne czyli na przykład materiały. Teraz modne jest szkło czy metal, więc jeślibyście decydowali się np.....
  • Remont mieszkania Liczba postów: 14 Grupa: Firmy budow... Dla udanego projektu remontowego, kluczowe jest, aby zaangażować się w firmy, które zapewniają najwyższej klasy profesjonalne usługi. Jest to szczególnie prawdz...
  • Własna firma Liczba postów: 124 Grupa: Firmy budow... Jeżeli chcesz rozwinąć własną firmę to zadbaj o odpowiednią reklamę zwłaszcza w sieci bo tam jest największa sprzedaż. Na pewno agencja https://www.webrange.pl/...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18344 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 89

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >