Wszystko o powietrznych pompach ciepła

Wszystko o powietrznych pompach ciepła

Wielu inwestorów rezygnuje lub nawet nie rozważa inwestycji w powietrzne pompy ciepła z powodów, które nie zawsze są zgodne z prawdą, a utarły się już na polskim rynku. Firma Danfoss odpiera powszechnie panujące mity, opierając się na faktach, czyli technologicznych rozwiązaniach zastosowanych w powietrznej pompie ciepła DHP-AQ. Czytaj dalej

 

Mit 1: Praca wyłącznie w zakresie dodatnich temperatur.

 

Pompa DHP-AQ może pracować w bardzo szerokim zakresie temperatur -20C do + 45C, a dla temperatur referencyjnych A7W35 osiąga współczynnik COP 4,6. Tak dobry wynik, porównywalny do gruntowych pomp ciepła uzyskiwany jest dzięki zmodernizowanej konstrukcji, specjalnie zaprojektowanej do warunków zimowych. Kluczowymi elementami konstrukcji jest zautomatyzowane sterowanie, uwzględniające zmieniające się warunki pogodowe, modulowany wentylator sprzężony ze sterowaniem oraz elektroniczny zawór rozprężny. Ponadto DHP-AQ posiada system automatycznego odszraniania, który pracuje tylko w przypadku faktycznego stanu zaszronienia pompy i odpowiednio niskiej temperatury zewnętrznej, co znacząco przyczynia się do redukcji kosztów odszraniania. Ciepło używane do tego procesu jest wcześniej pobierane z powietrza zewnętrznego i gromadzone np. w zasobniku c.w.u., a więc jest darmowe.

 

Czytaj również: Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł za pomocą pompy ciepła

 

 

Mit 2: Znacznie niższa efektywność powietrznej pompy ciepła w porównaniu do gruntowych pomp ciepła

 

Cały system sterowania pompą DHP-AQ jest przystosowany by pracować w szerokim zakresie temperatur. Sterownik uwzględnia warunki pogodowe, dzięki czemu praca wentylatora dostosowana jest do rzeczywistych potrzeb, a odszranianie jest załączane tylko w przypadku gdy zajdzie taka konieczność. Kolejnym elementem podwyższającym efektywność powietrznej pompy ciepła DHP-AQ jest modulowany wentylator, o specjalnej konstrukcji łopat (technologia HyBlade i winglety - takie rozwiązanie stosowane jest w silnikach samolotów), który wraz z obniżeniem się temperatury powietrza zwiększa obroty i przetłacza większą ilość powietrza, kompensując spadającą ilość ciepła zawartego w powietrzu. Zamiast czujników zostały użyte przetworniki ciśnienia, które w sposób bezpośredni przetwarzają informacje o zmieniającym się ciśnieniu w obiegu, co pozwala na płynne dostosowanie się do panujących warunków na zewnątrz.

 

Czytaj również: Czas na jesienną wymianę kotłów kondensacyjnych

 

Mit 3: Głośna praca powietrznych pomp ciepła

 

Żaden mieszkaniec UE nie powinien być narażony na hałas o poziomie zagrażającym zdrowiu lub jakości życia. Maksymalnym poziomem, powyżej którego nie powinno być ekspozycji na hałas to 65dB, a całkowicie nie wolno dopuścić do przebywania w hałasie o poziomie powyżej 85dB wg Dyrektywy 2002/49/WE.

 

Wielu inwestorów intuicyjnie obawia się tego, że zewnętrzny moduł powietrznej pompy ciepła, ustawiony przy domu swoją głośną pracą będzie szkodził i zakłócał spokój mieszkańców.

 

 

Danfoss stosując się do normy ISO EN 3741, określającej najdokładniejszy sposób mierzenia hałasu zbadał i porównał głośność swoich i konkurencyjnych pomp ciepła. Przy pompach do mocy 16kW (jest to moc potrzebna do ogrzania i zapewnienia ciepłej wody użytkowej budynku o powierzchni nawet do 300 m²) pompy ciepła DHP-AQ nie przekraczają wyznaczonej granicy 65dB(A), a najcichsze rozwiązanie ma głośność na poziomie 57dB(A), co plasuje DHP-AQ jako najciszej pracującą pompę ciepła z oferty dostępnej na rynku.

 

Mit 4: Powietrzna pompa ciepła to zmodyfikowany klimatyzator

 

Konstrukcja powietrznej pompy ciepła wywodzi się ze Szwecji, gdzie pompy ciepła służą przede wszystkim do ogrzewania. Od samego początku była przygotowywana na potrzeby grzewcze. Elementy takie jak dedykowana powietrznej pompie ciepła sprężarka spiralna, komutowany elektronicznie  wentylator o specjalnej konstrukcji łopat są wykonane z bardzo trwałych, jakościowo najwyższej klasy materiałów. Dzieje się tak dlatego, że powietrzna pompa ciepła DHP-AQ ma służyć nieprzerwane przez kilkanaście lat, a nie jak klimatyzator – kilka czy kilkanaście dni w roku. Ze względu na łatwość dodania do pompy funkcji chłodzenia taka funkcja została również wprowadzona, na korzyść dla użytkowników.

 

Czytaj również: Czy jest możliwość posiadania domowej elektrociepłowni?

 

 

Mit 5: Wymaga okresowych przeglądów i kontroli

 

Dotychczasowa konserwacja powietrznych pomp ciepła wynikała z konstrukcji obiegów chłodniczych. W przypadku DHP-AQ obieg chłodniczy został przygotowywany z zastosowaniem dokładnie tak samo rygorystycznych warunków kontroli jakości jak dla pomp gruntowych. W trakcie produkcji następuje kontrola szczelności w komorze helowej, kontrola stanu połączeń, fabrycznie powtarzalne przygotowanie modułu chłodniczego, a tu między innymi maszynowe opróżnienie modułu z powietrza i napełnienie jednakową, wymaganą ilością czynnika chłodniczego. Pompa powietrzna DHP-AQ nie wymaga napełniania na miejscu montażu, co zapewnia najwyższą sprawność urządzenia i eliminuje ryzyko popełnienia błędów przy napełnianiu czynnikiem chłodniczym.

 

Źródło: Danfoss Poland / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19214 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 160

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >