Jak obniżyć koszty za ogrzewanie w bloku?

Jak obniżyć koszty za ogrzewanie w bloku?

Jak obniżyć koszty ogrzewania w bloku i jednocześnie nie stracić ani odrobiny z dotychczasowego komfortu? Kiedy warto zdecydować się na remont i docieplenie bloku? Jaki wpływ na wysokość rachunków posiadają sami mieszkańcy, a ile zależy od stanu technicznego budynku?

Czytaj również: Koszty domów energooszczędnych

 

Koszty mogą obniżać również sami mieszkańcy

Oprócz prac, które w celu oszczędzania energii cieplnej może przeprowadzić właściciel nieruchomości, także poszczególni lokatorzy budynku mogą przyczynić się do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Nie wymaga to wyrzeczeń czy skomplikowanych procesów. Wystarczy przekonać się do kilku zasad, a efekty mogą być bardzo konkretne i widoczne na rachunku za centralne ogrzewanie.

 

Odpowiednia temperatura w różnych pomieszczeniach

Komfort termiczny jest sprawą indywidualną, ale istnieją pewne zalecenia co do temperatury, która powinna panować w pomieszczeniach mieszkalnych. Lekarze podkreślają od lat, że w większości przypadków idealną temperaturą dla człowieka w pomieszczeniach dziennych w mieszkaniu jest 20 stopni Celsjusza. Z kolei w łazience powinno się utrzymywać temperaturę na poziomie 22 stopni. W przypadku sypialni optymalna wartość to 17 stopni. - Wynika to między innymi ze specyfiki zachowania i funkcjonowania organizmu ludzkiego w czasie snu, kiedy to jak wiadomo nasze ciało zwalnia i osiąga komfort w innych warunkach niż wtedy, gdy jesteśmy aktywni – dodaje dr n. med. Barbara Jasiówka-Konik.

 

Czytaj również: Grzejnik o niezwykłym designie

 

Przyjrzyj się grzejnikowi

Jeśli chcielibyśmy zrobić coś, aby obniżyć koszty ogrzewania w naszym mieszkaniu to warto sprawdzić jakie mamy zainstalowane kaloryfery oraz czy są one wyposażone w termostat. Obniżając temperaturę zmniejszamy przepływ wody, a tym samym zużywamy mniej ciepła, co wpłynie na wysokość rachunków. Statystycznie można przyjąć, że regulacja temperatury w mieszkaniu oraz obniżenie jej chociażby o jeden stopień może przynieść realne oszczędności w skali roku.

 

Jak zwiększyć efektywność kaloryferów?

Nawet na nieco przestarzałe grzejniki jest rada. Na ścianie za kaloryferem można zainstalować specjalny ekran zagrzejnikowy. Wyróżniamy dwa rodzaje takich ekranów: absorpcyjne i refleksyjne. Ekrany absorpcyjne dzięki swojej budowie zwiększają powierzchnię odpowiadającą za wymianę ciepła oraz jednocześnie powodują, że mniej energii przedostaje się poprzez ścianę na zewnątrz budynku. Z kolei ekrany refleksyjne jedynie odbijają promieniowanie cieplne i zapobiegają jego nadmiernemu przedostawaniu się na zewnątrz budynku. Nie możemy również zapominać, że w żadnym wypadku nie powinniśmy zabudowywać czy zasłaniać kaloryferów. Jedna z sosnowieckich spółdzielni mieszkaniowych oceniła, że zabudowanie kaloryferów może zwiększać starty energii cieplnej nawet o jedną piątą w porównaniu z grzejnikami nie osłoniętymi.

 

Czytaj również: Dopasowanie grzejnika do pomieszczenia

 

Nowe pomysły na obniżenie kosztów ogrzewania

Coraz popularniejsze staje się montowanie, również w blokach, zewnętrznych żaluzji naokiennych. Jak podkreślają specjaliści, stanowią one nie tylko doskonałe zabezpieczenie przed włamywaczami, a w nocy dobre wyciszenie mieszkania, lecz również pomagają w obniżaniu kosztów ogrzewania lokalu. Nawet jeśli okna w naszym mieszkaniu nie są najnowsze, to dzięki temu, że na noc spuścimy żaluzje na oknach, ciepłe powietrze będzie miało utrudnioną drogę, aby wydostać się na zewnątrz budynku. Z kolei, aby zapobiegać nadmiernej utracie ciepła w ciągu dnia, zwłaszcza jeśli na zewnątrz mamy pochmurną pogodę, możemy stosować tradycyjne żaluzje okienne czy rolety materiałowe. Zakrywany w ten sposób szyby w oknach, przez które ciepło „ucieka” najszybciej.

 

Aby obniżyć koszty ogrzewania powinniśmy również zwracać uwagę na efektywne wietrzenie pomieszczeń. Jeśli zamierzamy otworzyć okno w pokoju, najpierw przykręćmy kaloryfer, a następnie otwórzmy szeroko okno na kilka minut. Nastąpi wtedy szybka wymiana powietrza w pomieszczeniu, a sam pokój nie wychłodzi się zbytnio. Następnie po zamknięciu okna ustawiamy termostat w poprzedniej pozycji. Te proste sposoby na pewno przyczynią się do zmniejszenia naszych rachunków.

 

1 2

Źródło: Fresh PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Monitoring mojego domu Liczba postów: 63 Grupa: Moja budowa Zbliża się okres wakacyjny także jak często nie będzie Was w domu to warto pomyśleć nad zestawem kamer obrotowych Orllo Z20 https://orllo.pl/zestaw-kamery-wifi-...
  • ŁÓŻKO LOFT Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Tak naprawdę to wiele osób powinno skorzystać z łóżko loft 160x200 . To jest po prostu bardzo dobra oferta.
  • hydraulik warszawa Liczba postów: 54 Grupa: Firmy budow... Niezależnie od tego, czy jest to naprawa drobnej awarii w domu jednorodzinnym czy też kompleksowa modernizacja instalacji w biurowcu, Sebastian Kopaczuk i jego....
  • Większość Polaków wymieniających okna nie wie o rz... Liczba postów: 6 Grupa: Budowa i re... https://mojdomzogrodem.pl https://zyciep odroznika.pl
  • Co z windą w budynku? Liczba postów: 66 Grupa: Budowa i re... Bezpieczeństwo użytkowników jest priorytetem podczas projektowania krzesełka schodowe. Dlatego większość z nich jest wyposażona w pasy bezpieczeństwa oraz inne....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19165 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 283

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >