Okna energooszczędne

Okna energooszczędne

Koszty ogrzewania pochłaniają dziś znaczną część budżetów gospodarstw domowych w całej Europie. Zgodnie z unijną dyrektywą EPDB od 2021 r. wszystkie nowe budynki będą musiały być wznoszone zgodnie ze standardami obiektów o niemal zerowym zużyciu energii. Czytaj dalej

 

 Jeśli planujemy budowę domu warto już dziś pomyśleć o rozwiązaniach energooszczędnych.  W znacznym stopniu obniżą one koszty jego eksploatacji. Dodatkową zachętą jest uruchomiony program dopłat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  Na ogrzewanie domów przypada ok. 70 % energii zużywanej przez budynki w Polsce. Nieszczelne okna, nieodpowiednio izolowane ściany czy dachy to tylko niektóre drogi ucieczki ciepła z naszych domów. Utrata energii powoduje, że aby osiągnąć we wnętrzu komfort cieplny musimy jeszcze bardziej je ogrzewać. To natomiast podnosi nasze rachunki za ogrzewanie. Możemy je jednak obniżyć. Jak? Wystarczy zastosować przy budowie domu rozwiązania energooszczędne m.in. grubszą warstwę izolacyjną, wentylację z odzyskiem ciepła i nowoczesną stolarkę. Decyzję o zastosowaniu materiałów energooszczędnych warto podjąć już na etapie projektu. Wówczas wprowadzenie wszelkich zmian nie nastręczy nam wielu trudności.

 

 

 

Dom z dopłatą

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił program dopłat do kredytów na domy energooszczędne. Powstał on by zachęcić do budowy domów o wyższych standardach energetycznych: energooszczędnych i pasywnych. Wysokość jednorazowego dofinansowania może wynieść nawet 50 000 zł brutto w przypadku budynków pasywnych i 30 000 zł brutto dla obiektów energooszczędnych. Budynki oszczędne rozróżniane są za pomocą standardów energetycznych, które obrazują roczne zużycie energii. Domy pasywne spełniają standard NF15 – EUco ≤15 kWh/(m²rok), energooszczędne natomiast NF40 – EUco ≤40 kWh/(m²rok). Oznacza to, że zużywają one maksymalnie 15 lub 40 kWh/(m²rok) – tłumaczy Grzegorz Bułat, Kierownik Działu Technologii z OKNOPLAST.

 

Czytaj również: Bardzo wytrzymałe szyby 

 

Program NFOŚiGW skierowany jest do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub kupujących mieszkanie od dewelopera. Jego celem jest zwrócenie uwagi inwestorów na korzyści płynące z zastosowania rozwiązań energooszczędnych. Budowa domu w technologii energooszczędnej lub pasywnej wiąże się wyższymi kosztami, warto jednak podkreślić, że są one generowane i ponoszone tylko na tym początkowym etapie. Zastosowane rozwiązania pozwalają na oszczędności rzędu 80% na energii potrzebnej do ogrzania budynku, co sprawia, że inwestycja zwraca się w okresie około 10 lat użytkowania obiektu – mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

 

 

 

Jak przyznawane są dopłaty?

Przy decyzji o dofinansowaniu jako pierwszy oceniany jest projekt domu. Musi on spełnić określone w programie wymagania techniczne. Jego akceptacji może dokonać tylko autoryzowany przez NFOŚiGW weryfikator. Listę osób uprawnionych do oceny projektu znajdziemy na stronie funduszu, pod adresem www.nfosigw.gov.pl.

 

Zatwierdzony projekt uprawnia do złożenia wniosku do banku o kredyt z dopłatą. Udzielane są one obecnie przez siedem banków, które również znajdziemy na stronie Funduszu.  Po zakończeniu budowy i weryfikacji budynku pod względem założonego standardu energetycznego. Dofinansowanie zostanie przekazane do banku, z którym podpisaliśmy umowę na poczet spłaty kredytu.

 

 

 

Oszczędność energii –  jak to osiągnąć?

Na to czy nasz przyszły dom spełni odpowiedni standard energetyczny wpływa wiele czynników. Bardzo ważny jest m.in. sam projekt budynku, jego orientacja względem stron świata i układ okien. Warto także zatrudnić ekipę mającą doświadczenie we wznoszeniu obiektów w technologiach energooszczędnych i pasywnych. Pamiętajmy, że to także od jakości wykonania i rzetelności przygotowanej dokumentacji zależy otrzymanie dofinansowania.

 

Czytaj również: Wysokoosiowe okno dachowe Designo R7 

 

Jak wynika z analiz bilansów energetycznych domów jednorodzinnych, obecnie do największych strat ciepła przyczyniają się nieszczelne okna, wentylacja oraz ściany zewnętrzne. Na te właśnie elementy należy zatem zwrócić szczególną uwagę przy budowie domu energooszczędnego. Okna są bardzo istotnym elementem wpływającym na bilans energetyczny całego budynku. Dlatego warto wybrać te o niskim współczynniku przenikania ciepła Uw. Parametr ten informuje nas  o poziomie ucieczki ciepła przez okno po jego zamontowaniu. Im jest on niższy tym więcej energii zostanie w naszym domu.

 

W budynkach energooszczędnych i pasywnych warto odpowiednio rozplanować przeszklenia. Od strony południowej możemy zamontować okna o dużych rozmiarach. Od północy powinniśmy jednak zminimalizować ich ilość i rozmiar. Wówczas zyskamy darmowe ciepło słoneczne
i ograniczymy starty ciepła – radzi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

 

 

 

OKNOPLAST ma w swojej ofercie okna dedykowane budynkom pasywnym i energooszczędnym, są to modele: Winergetic Premium Passive, w którym zastosowano najlepszy obecnie izolator aerożel oraz Winergetic Premium, nagrodzone godłem Teraz Polska.

 

Okna energooszczędne charakteryzują się grubszą ramą ponieważ posiadają aż siedem komór, stanowiących lepszą izolacje. Taka konstrukcja umożliwia głębsze osadzenie ościeża w otworze okiennym. Pamiętajmy, że tylko prawidłowo zamontowane okno – według zasad tzw. ciepłego montażu spełni swoje zadanie. W przypadku okien pasywnych ich montaż powinien zostać wykonany w warstwie ocieplenia, przy użyciu specjalnych kotew, przeznaczonych do tego typu montażu  – mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

 

Czytaj również: Popularność okien PCV 


Okno Winergetic Premium Passive wyposażone jest w barierę termiczną SpaceBlock. Składa się ona z aerożelu, zastosowanego w ramie i warstwy pianki poliuretanowej zamontowanej w skrzydle. Linia okien Winergetic Premium może być także wyposażona w pakiety trzykomorowe wypełnione argonem lub kryptonem, które jeszcze bardziej podnoszą ich właściwości izolacyjne. Szyby pokrywa warstwa tlenków metali szlachetnych sprzyjająca lepszemu wykorzystaniu energii słonecznej.

 

Budownictwo energooszczędne i pasywne stanie się niebawem standardem. Warto pamiętać, że mieszkanie w takim domu niesie wiele korzyści m.in.: obniżenie kosztów eksploatacji,  podwyższenie wartości nieruchomości, a także mniejsze obciążenie dla naszego środowiska naturalnego. 

 

Źródło: Partnersi.com.pl / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Wymiana okien Liczba postów: 11 Grupa: Moja budowa Sama zanim jeszcze zdecyduję się na zakup jakichś konkretnych produktów, staram się możliwie jak najwięcej do wiedzieć na ich temat. Masa cennych informacji na....
  • Budowa domu energooszczędnego Liczba postów: 44 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Gość: RoboRobbo napisał: Ja właśnie mam panele fotowoltaiczne i powiem szczerze, że jestem bardzo zadowolony. Rachunki prawie zerowe, tylko opłaty st...
  • Zagrożenia związane z wadliwymi instalacjami gazow... Liczba postów: 18 Grupa: Budowa i re... nasz dostawca gazu Amerigas przeprowadza kontrole przy każdym tankowaniu (około 2 razy w roku), jak coś to serwis też mamy w pakiecie, ale do tej pory nie było....
  • Na jakim etapie prac budowlanych można montować br... Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re... Witam Wszystkich Użytkowników na forum. To o czym pisze Przedmówca jak najbardziej się zgadza, aczkolwiek jeżeli mowa o bramie garażowej do domu, wówczas można....
  • Jak zdobyć maszyny budowlane? Liczba postów: 431 Grupa: Budowa i re... Ja ze strony mogę polecić super firmę, która oferuję na przykład usługi koparką. Firma https://www.intrasprzet.pl/ INTRA-SPRZĘT oferuję swoje usługi dla osób....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17214 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 365

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >