Specjalista radzi jak wybrać odpowiedni system kominowy

Specjalista radzi jak wybrać odpowiedni system kominowy

O kondycji dzisiejszej branży instalacyjnej, przewidywaniach na przyszłość, trendach na rynku systemów kominowych oraz najlepszej recepcie na sukces w niepewnych gospodarczo czasach. Rozmawiamy z Anną Rotkis-Dziadul, Dyrektor Biura Sprzedaży i Marketingu firmy MK Systemy Kominowe. Czytaj dalej

 

Mówi się, że sytuacja na rynku instalacyjno-grzewczym jest w dużej mierze uzależniona od wyników w budownictwie mieszkaniowym. Czy spadek liczby wydawanych pozwoleń na budowę domów daje się we znaki branży kominowej?

Branża instalacyjno-grzewcza jest elementem sektora budowlanego, dlatego trudno nie zauważyć miedzy nimi pewnych zależności. Mniejsza liczba wydawanych pozwoleń na budowę jest złą wiadomością, ale nie tylko dla nas. Prawdopodobnie ucierpią na tym także firmy wykończeniowe, deweloperzy i konsumenci końcowi.  Sądzę jednak, że na efekty tego spadku będziemy czekać mniej więcej 2-3 lata.

Muszę także przyznać, że jak dotąd nie odczuliśmy tego na własnej skórze. Firma MK Systemy Kominowe zbudowana jest na solidnych fundamentach, dzięki którym potrafimy przetrwać każdy kryzys.

 

Czytaj również: Nowoczesne promienniki gazowe

 

Z jakimi problemami głównie zmaga się branża instalacyjna w Polsce?

Trudno mi wypowiadać się za całą branżę instalacyjną. Wydaje mi się jednak, że firmy kominowe zmagają się często z brakiem gruntownej wiedzy na temat prawidłowej eksploatacji i konserwacji kominów oraz wymogów bezpieczeństwa, które powinny spełniać. Niestety dosyć często spotykamy się z sytuacją, gdy ktoś powodowany nadmierną oszczędnością naraża życie swoje i swoich bliskich wybierając produkty nieatestowane, wytwarzane gdzieś w garażowych warunkach. W najlepszym wypadku wyrzucimy pieniądze w błoto. Stawką jednak nie są finanse, lecz życie. Brzmi to bardzo poważnie, ale nie oszukujmy się - kupując komin z nieznanego źródła nie mamy żadnej gwarancji bezpieczeństwa. 

Z drugiej strony pewien problem stanowią same firmy. Warto wiedzieć, że w świetle obowiązujących przepisów systemy kominowe objęte są normą o numerze PN-EN 1856-1, która określa ogólne wymagania wobec kominów metalowych. Do wybranych systemów kominowych są normy szczegółowe. W przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania jest to norma PN-EN 14989-2:2009P, opisująca metody badań systemów kominowych podłączanych do tego typu kotłów. Choć oba dokumenty obowiązują od dawna, to nawet wśród wiodących producentów systemów kominowych można znaleźć przedsiębiorstwa, które ich nie spełniają. Dlatego należy ostrożnie podchodzić do tzw. „okazji”.

 

Czytaj również: Przygotowanie instalacji cieplnej na przyjście mrozów

 

Na co powinniśmy zatem zwracać uwagę wybierając system kominowy?

Gdy staniemy przed wyborem odpowiedniego systemu kominowego, a sami nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie – warto zasięgnąć opinii u np. kominiarza, instalatora czy wyspecjalizowanego dystrybutora kominów. Osoba obracająca się na co dzień w środowisku firm instalacyjnych z pewnością będzie umiała dobrze doradzić. Co więcej, kominiarze i wyspecjalizowani  dystrybutorzy dobrze orientują się także w obowiązujących przepisach.

Dobrym pomysłem jest także przejrzenie historii potencjalnego producenta systemów kominowych. Najbardziej wiarygodne, moim zdaniem, są firmy, które często poszerzają ofertę o nowe produkty oraz eksportują je za granicę. Jest to dowód, że spełnienie obowiązujących wymogów prawnych i budowlanych nie stanowi dla nich kłopotu.

 

Czytaj również: Izolacja wysokiej jakości

 

Czy mogłaby nam Pani powiedzieć, czy w branży kominowej dostrzegalne są jakieś trendy?

Trudno mówić o trendach w branży kominowej, ponieważ wybór odpowiedniego systemu kominowego to tak ważna decyzja, że nie powinniśmy się w tym przypadku kierować modą.

Coraz popularniejsze na rynku polskim stają się zewnętrzne systemy kominowe. Na przykład znajdujący się w naszej ofercie designerski system ZEN. Jest to komin dwuścienny, który może być montowany w dowolnym miejscu na zewnątrz budynku. To świetne rozwiązanie dla osób, które zmagają się z brakiem odpowiedniego szachtu kominowego i związanymi z tym faktem problemami z umiejscowieniem kominka. Co więcej, został on zaprojektowany z wyjątkową dbałością o nowoczesny wygląd, dzięki czemu pasuje zarówno do nowych, jak i starszych elewacji. Coraz więcej osób decyduje się na kominy zewnętrzne również ze względu na chęć uniknięcia generalnego remontu domu. Jeżeli mamy niesprawny szacht – dużo wygodniej jest postawić komin na zewnątrz niż przebudowywać dom.

 

Czytaj również: Bezpieczne ogrzewanie

 


 

Firma MK Systemy Kominowe  znalazła się w poprzednim roku w zacnym gronie laureatów Gazeli Biznesu i została nagrodzona Skrzydłami Biznesu. Czy może nam Pani zdradzić jaka jest Państwa recepta na sukces?

Nie jest tajemnicą, że naszym kluczem do realizacji celów biznesowych oraz motywacją do ciągłego udoskonalania oferty jest postrzeganie satysfakcji klienta oraz dbałości o środowisko naturalne jako najważniejsze zadania. Uważam, że wszelkie wyróżnienia i nagrody, które otrzymujemy są naturalną konsekwencją skupienia się na dostarczaniu wyrobów i usług na najwyższym poziomie.

 

Czytaj również: Mniejsze rachunki za ogrzewanie dzięki nowym regulatorom temperatury

Obchodzą Państwo w tym roku 20-lecie istnienia firmy. Czy przygotowaliście Państwo specjalną ofertę z okazji jubileuszu?

Tak, przygotowaliśmy wiele niespodzianek dla naszych klientów. Jesteśmy dumni z tego, że nasze produkty obecne są na rynku od 1993 r. i do dzisiaj działają bez zarzutu. Z tego powodu pod hasłem „20 lat gwarancji na 20 lat MK Systemy Kominowe” postanowiliśmy udzielić 20-letniej gwarancji na wszystkie systemy kominowe do urządzeń grzewczych opalanych każdym paliwem z wyjątkiem ekogroszku (gwarancja 5-letnia).

Oprócz tego ufundowaliśmy profil tematyczny „Mówimy o Kominach” na portalu Facebook. Adresowany on jest zarówno do osób związanych zawodowo z branżą kominową (kominiarzy, adeptów szkół budowlanych), jak i inwestorów oraz laików. Jest to nasz prezent dla branży oraz osób zainteresowanych tą tematyką. Chcielibyśmy, aby stał się platformą do wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy oraz nowoczesnego dialogu wokół tematyki systemów odprowadzania spalin.

 

Czytaj również: Modernizacja windy w starym budynku

 

Na koniec chciałabym jeszcze Panią prosić o kilka wskazówek dla naszych czytelników. Wielkimi krokami zbliża się kolejny sezon grzewczy. Jak powinniśmy przygotować nasze kominy do niego?

Bardzo ważne są regularne przeglądy ciągów powietrzno-spalinowych dokonywane przez kominiarzy. Przed sezonem grzewczym należy także przeprowadzić czyszczenie komina, najlepiej zlecić tę czynność kominiarzowi. Choć można czyścić kominy samodzielnie, specjalista zrobi to sprawniej i zgodnie z przepisami. Przy okazji także zbada komin pod względem szczelności.

Źródło: Niebieski Ocean / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Elewacja domu Liczba postów: 87 Grupa: Budowa i re... Szukam firmy, która wykona docieplenie elewacji we Wrocławiu. Możecie kogoś polecić? Znalazłam już firmę ale szukam jeszcze innych, porównać ceny i zakres usług...
 • Drzwi zewnętrzne z motywem naturalnego kamienia Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Sprawdź ofertę krakowskiego Kenbudu. Sprzedają i montują bramy garażowe, okna i drzwi najlepszych producentów.
 • Budowa domu energooszczędnego Liczba postów: 43 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Gość: RoboRobbo napisał: Ja właśnie mam panele fotowoltaiczne i powiem szczerze, że jestem bardzo zadowolony. Rachunki prawie zerowe, tylko opłaty st...
 • Schody z kamienia Liczba postów: 19 Grupa: Firmy budow... Ja mam schody z granitu. Mega fajnie się sprawdzają. Do tego jest zrobione delikatne podświetlenie LED. Uważam, że granit na schody to idealny materiał. Jak szu...
 • Jakie efekty daje ozonowanie pomieszczeń? Liczba postów: 15 Grupa: Budowa i re... Ozonowaniem pomieszczeń różnego typu jak magazyny, hale, biura zajmuje się firma Efekt DDD https://efektddd.pl/ozonowanie_pomieszcz en__andrychow Mi oni cyklicz...

Ostatnio na forum

 • Płoty ogrodowe Liczba postów: 777 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
 • blacha trapezowa Liczba postów: 126 Grupa: Robimy dach Użytkownik Alina11789 napisał: Witam,bedziemy pokrywac dach na oborze i stodole około 700 metrów.Chcemy pokryć blachą trapezową,ocynkowaną kolorową.popytal ismy....
 • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 202 Grupa: Firmy budow... Ale przecież w tym zakresie powinniście zawsze stawiać na takie rozwiązania, które realnie mogłyby się u Was sprawdzić. Moim zdaniem ciekawym pomysłem mogłoby b...
 • Pokój dla dziecka Liczba postów: 170 Grupa: Nowości ara... Literki fajny pomysł:)
 • Co sądzicie o domach szeregowych Liczba postów: 174 Grupa: Domy szereg... Mi osobiście bardzo podobają się domki w zabudowie szeregowej. Ostatnio nawet znalazłam takie http://osiedlezielonezacisze.pl/oferta/ i rozważam inwestycje.
 • Podłogi Liczba postów: 224 Grupa: Robimy stro... Może dla kogoś z was przydatny będzie namiar na firmę DREW-MIŚ we Wrocławiu i Żarach https://drewmis.pl/kontakt/ . Ja kupiłem od nich ostatnio dużą dostawę dre...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17192 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 172

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >