Modernizacja windy w starym budynku

Modernizacja windy w starym budynku

Rokrocznie prace związane z termomodernizacją prowadzone są na coraz większą skalę. Substancja wielu budynków z lat 60., 70. i 80. ubiegłego wieku wymaga natychmiastowej interwencji. Zakończenie robót termomodernizacyjnych nie oznacza jednak zamknięcia tematu remontu. Czytaj dalej

 

Termomodernizacja ma na celu zmniejszenie zużycia energii cieplnej w budynku. Podczas tego typu prac najczęściej wykonuje się ocieplanie ścian zewnętrznych i stropów budynku, wymianę okien oraz wymianę lub modernizację systemów grzewczych. Dzięki temu możliwe jest obniżenie kosztów energii cieplnej nawet o połowę. Jak wyjaśnia Lidia Czołczyńska, wiceprezes warszawskiej Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „Boya 2”, termomodernizację poprzedza audyt energetyczny budynku. - Podczas ekspertyzy określone zostaje wszystko to, co wymaga docieplenia, co - uszczelnienia, a co – wymiany – dodaje. Audyt można uzupełnić o badanie termowizyjne.

 

Czytaj również: Ulepszenie kominów przystowanych do kotłów kondensacyjnych

 

Ciepło w budynkach najczęściej ucieka przez ściany zewnętrzne, fundamenty i dach. Równie nieszczelne mogą okazać się stare okna, drzwi czy okna balkonowe. Aby uniknąć strat energetycznych, z roku na rok coraz więcej spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych decyduje się na przeprowadzenie termomodernizacji. Prace najlepiej zacząć od docieplania i wymiany starych okien. Modernizację instalacji grzewczej można przeprowadzić w dalszej kolejności.

 

Czytaj również: Złączki w technologii zaprasowywania

 

 

W trakcie planowania prac termomodernizacyjnych dobrze się zastanowić, czy nie warto rozszerzyć zakresu prac o wymianę zużytych urządzeń czy instalacji. Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów pozwala bowiem na ubieganie się o 20% premię remontową od państwa, jeśli budynek mieszkalny użytkowany jest co najmniej od 14 sierpnia 1961 r. W zakres prac może wchodzić nie tylko termomodernizacja, ale też remont generalny, w tym wyposażenie budynku w instalacje i urządzenia wymagane w budynkach obecnie oddawanych do użytkowania zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi. W wielu przypadkach jest to np. wymiana dachu czy montaż nowych wind, ew. modernizacja obecnie używanych.

 

Czytaj również: Nowa generacja pomp ciepła powietrze/woda

 

Najczęściej modernizacja windy obejmuje wymianę napędów czy modyfikację systemów sterowania. Jednakże, jak podkreśla Adrian Breś, doradca techniczny z Schindler Polska, coraz częściej montowane są także systemy alarmowe, zasilanie awaryjne czy zabezpieczenia przed niekontrolowanym ruchem kabiny. To jednak nie wszystkie możliwości, jakie pojawiają się podczas modernizacji. Aby winda była nie tylko bezpieczna, ale także energooszczędna, warto rozważyć dodatkowe rozwiązania. Jednym z nich jest wymiana oświetlenia w oparciu o technologię LED. Zapewniamy tym samym wysoką żywotność, a jednocześnie niskie zużycie energii.

 

Czytaj również: Solankowe pompy ciepła

 

Innym rozwiązaniem wartym rozpatrzenia podczas modernizacji dźwigów jest montaż telealarmu. W przypadku uwięzienia pasażerów w windzie nie tylko wytwarza on sygnał alarmowy, ale także umożliwia połączenie głosowe ze służbami ratunkowymi. Dodatkową zaletą systemu jest możliwość montażu nawet w starszych dźwigach.

 

Czytaj również: Podłogówka a grzejniki kanałowe

 

Modernizacja to jednak nie tylko systemy usprawniające działanie dźwigu, ale także poprawa wyglądu kabiny. - Także w tym przypadku oferujemy szereg rozwiązań poprawiających estetykę kabiny, dzięki czemu podniesiony zostaje komfort jazdy – zaznacza Adrian Breś. Modernizacja dźwigu to nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale także gwarancja, że urządzenie spełnia wszelkie normy i wymogi bezpieczeństwa.

Źródło: Core PR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18327 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 81

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >