Wymiennik ciepła o małej pojemności wodnej - ekologiczne grzejniki Jaga

Wymiennik ciepła o małej pojemności wodnej - ekologiczne grzejniki Jaga

Firma Jaga rozumie ekologię poprzez konkretne działania, takie jak wytwarzanie oszczędnych grzejników, konstruowanie efektywnych systemów grzewczych, stosowanie przetwarzalnych materiałów.

Inicjatorem proekologicznej postawy Jaga jest właściciel firmy – Jan Kriekels, wielu osobom zapewne lepiej znany z tak innowacyjnych projektów jak Uchronia Community czy Burning Man. Zgodnie z jego credo świat w którym żyjemy pożyczamy od naszych dzieci, więc powinniśmy go oddać w stanie nie gorszym niż otrzymaliśmy. Okazuje się, że nawet w tak wymagającej ekologicznie działalności jak produkcja grzejników można przyczyniać się do oszczędności energii czy zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery.

Drugie życie materiału
Jednym z problemów współczesnego świata są odpady, także śmieci przemysłowe, którymi są  substancje i materiały powstające podczas procesu produkcji. Sposobem rozwiązania problemu odpadów jest między innymi ponowne przetwarzanie surowców, czyli ich recykling. Drugie życie mogą jednak dostać tylko te materiały, które nadają się do przetworzenia. Od początku swej działalności Jaga dokłada starań, aby materiały, które używane są do produkcji grzejników mogły zostać powtórnie wykorzystane. Nowoczesne wymienniki ciepła o małej pojemności wodnej stosowane w grzejnikach ściennych i kanałowych wykonywane są z miedzi i aluminium. Surowcem wtórnym jest też stal, z której produkowane są obudowy grzejników takich jak Strada, Tempo czy Mini. Proekologiczne działania  firmy Jaga w zakresie produkcji  grzejników wkrótce mają zostać potwierdzone ekologicznym certyfikatem C2C (Cradle to Cradle) zaświadczającym m.in. o całkowitej przetwarzalności materiałów stosowanych przez firmę. Kolejnym ważnym krokiem Jaga w stronę ekologii będzie też nowy produkt nad którym obecnie pracują belgijscy inżynierowie. Prace nad  grzejnikiem wykonanym z odpadów są bardzo zaawansowane i niewykluczone, że już w przyszłym roku trafi on na rynek.

Naturalność w modzie

Naturalność to pojęcie w prosty sposób kojarzące się z ekologią. Na rynku mamy coraz więcej naturalnej żywności i kosmetyków produkowanych z naturalnych składników. Naturalne  - jak się okazuje – mogą być także grzejniki. Grzejnik Geo marki Jaga przygotowany został z granulatu naturalnego kamienia, natomiast obudowę grzejnika Knockonwood wykonano z naturalnego drewna posiadającego certyfikat FSC. Certyfikat jest potwierdzeniem, iż drewno pochodzi z lasu, który zarządzany jest zgodnie z dobrem przyrody. Z certyfikowanego drewna wykonywane są także kratki do grzejników kanałowych Jaga.

Mniej czyli więcej
Istotnym krokiem Jaga w kierunku oszczędności ciepła było skonstruowanie wymiennika o małej pojemności wodnej (Low H2O), dzięki któremu ogrzewanie zużywa mniej energii, daje więcej ciepła oraz zwiększa komfort cieplny. Specjalna konstrukcja wymiennika usprawniła pracę elementów grzejnych, które nagrzewają się błyskawicznie, ale też szybko stygną, jeśli w pomieszczeniu zaczyna być zbyt ciepło. Tajemnicą grzejników opartych na technologii Low H2O okazała się też  mała bezwładność i szybka reakcja na zmiany temperatury w pomieszczeniu, która sprawia, że grzejniki wykorzystują wszystkie inne dodatkowe źródła ciepła. Z badań przeprowadzonych przez firmę Jaga wynika, że oszczędności generowane przez grzejniki Low H2O w porównaniu do tradycyjnych grzejników płytowych wynoszą w skali roku min.12 %. Okazuje się jednak, że ten wynik można nawet dwukrotnie poprawić zwiększając moc grzejników Jaga przy pomocy systemu Dynamic Boost Effect (DBE). Jednostka DBE składa się z wysokiej klasy wentylatorów sterowanych mikroprocesorem, które montowane są na wymienniku ciepła. Gdy czujnik wykryje, że temperatura w pomieszczeniu różni się od zaprogramowanej w systemie uruchamiane są wentylatory, które nadmuchując ciepłe powietrze zwiększają wydajność grzejnika. System DBE można zastosować praktycznie do każdego grzejnika Jaga z grupy Energy Savers. Oprócz tworzenia nowych grzejników Jaga nieustannie pracuje nad udoskonalaniem produktów obecnych w ofercie. Jeszcze w tym roku na rynek trafi grzejnik Iguana Plus, którego znakiem szczególnym jest zwiększona o blisko 40 %  moc w stosunku do wersji obecnej na rynku. Nie bez znaczenia dla ekologii jest to, że tak wysoki wzrost wydajności cieplnej producentowi udało się uzyskać przy minimalnym 5 %  zwiększeniu ilość materiału użytego do produkcji grzejnika.

Połączenie funkcji

Pisząc o ekologii Jaga nie można zapomnieć o systemie Oxygen – nowatorskim grzejniku łączącym funkcję grzewczą i wentylacyjną.  Pod obudową grzejnika znajduje się nie tylko element grzejny (wymiennik ciepła Low H2O), ale także system wymiany powietrza. Jednostka Oxygen pobiera świeże powietrze z zewnątrz budynku, oczyszcza je i wprowadza do pomieszczenia. W  przypadku zastosowania systemu Oxygen oszczędności energii generowane są głównie przez automatyczną wymianę powietrza. Oczywiście w tym przypadku znaczenie mają także opisane wcześniej oszczędności uzyskane przy pomocy systemu Low H2O. Ponadto wentylacja z zastosowaniem systemu Oxygen jest niezwykle komfortowa, ponieważ eliminuje straty ciepła, nieprzyjemne przeciągi oraz uczucie chłodu powstające zwykle podczas otwierania okien.
Źródło: Synergia PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18529 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 89

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >