Jakie grzejniki wybrać? Czy warto zainteresować się grzejnikami pionowymi?

Jakie grzejniki wybrać? Czy warto zainteresować się grzejnikami pionowymi?

Efektem prac nad grzejnikiem, który zaspokoi potrzeby zarówno nowoczesnej architektury jak i dobrego stylu i elegancji jest pionowy grzejnik. Pionowe elementy są przez stylistów wnętrz stosowane od dawna ze względu na… magiczne właściwości. Potrafią dodać pomieszczeniu wysokości, poprawić jego proporcje, uszlachetnić. Pionowe linie pojawiają się także na dekoracjach – tapetach, meblach. Nawet urządzenia grzewcze od niedawna dopasowują się do tej mody. Czytaj dalej

 

Grzejnik to w każdym domu urządzenie absolutnie konieczne. Planując aranżacje wnętrza, o ile nie montujemy ogrzewania podłogowego, zawsze trzeba znaleźć na niego miejsce. Tradycyjne urządzenia wymagają odpowiednio szerokiej powierzchni pod oknami – grzejnik powinien bowiem być umieszczony tam, gdzie są największe straty ciepła. W nowoczesnych wnętrzach, w których okna często sięgają podłogi albo zajmują większą część ściany, stanowi to problem. Z kolei w niewielkich mieszkaniach zwykle liczy się każdy centymetr powierzchni, a wolną przestrzeń pod oknem można wykorzystać choćby na zamontowanie półek na książki. Jeśli więc nie chcemy kompromisowych rozwiązań w swoich domach, warto przyjrzeć się grzejnikom pionowym. Stanowią one ostatnio silny trend we wzornictwie urządzeń użytkowych ze względu na trudną do przecenienia możliwość wykorzystania każdej dostępnej przestrzeni.

 jaki grzejnik wybrać - może pionowy?

 Pomyśl pionowo

Grzejniki pionowe są rozwiązaniem dla osób, które chcą, aby meble w pomieszczeniach ich domu czy mieszkania stały w miejscu, które im odpowiada, a nie w miejscu, w którym akurat nie ma grzejnika. Z pewnością każdy z nas znajdzie w salonie ściany, które są za wąskie, aby postawić szafki przy nich albo kanapy. Z kolei w kuchni czy przedpokoju zwykle liczy się każdy centymetr powierzchni. „Warto dokładnie przyjrzeć się dostępnej przestrzeni. Może się okazać, że na wąskiej ścianie obok drzwi czy okna zmieści się pionowy grzejnik i zyskamy sporo miejsca wzdłuż wszystkich pozostałych ścian. Zwróćmy na to szczególną uwagę w przypadku pomieszczeń które nie są zaprojektowane na planie kwadratu czy prostokąta, ale mają bardziej nietypowe kształty” – radzi Robert Skomorowski z firmy Rettig Heating, ekspert ds. grzejników specjalnych Purmo.


Możliwości aranżacyjne, jakie dają grzejniki pionowe, są ogromne. Na przykład w ofercie marki Purmo znajdują się modele o szerokości już od 30 cm i o wysokości aż do 230 cm. Szerokości grzejników nie zwiększa żaden dodatkowy element (np. głowica termostatyczna), ponieważ nawet armatura regulacyjna jest umieszczona centralnie, od dołu grzejnika. Takie gabaryty pozwalają na swobodne żonglowanie wymiarami tak, aby grzejnik zmieścił się na powierzchni, jaką mamy do dyspozycji i jednocześnie miał odpowiednią moc. Im węższą ścianą dysponujemy, tym wyższy wybierzemy grzejnik. Grzejnik pionowy o szerokości 30 cm można zamontować nawet na słupie konstrukcyjnym. Pionowe urządzenia mają także inną przydatną w każdym domu zaletę - dzięki wyposażeniu dodatkowemu w postaci relingów czy wieszaków, stają się jeszcze bardzo funkcjonalne i oszczędzają miejsce chociażby w kuchni. Do wyboru są modele zarówno dekoracyjne, jak i tradycyjne płytowe. Nie ma więc problemu z dostosowaniem rozwiązania do dostępnego budżetu.


Wertykalne aranżacje

Grzejniki pionowe zwykle są nie tylko funkcjonalne, ale także zaprojektowane z myślą o wyjątkowej estetyce wnętrza. Wybór konkretnego modelu zależy oczywiście od gustu właściciela, ale powinno się brać pod uwagę także miejsce montażu grzejnika oraz planowane wydatki. Jeżeli grzejnik pionowy będzie znajdował się w eksponowanym miejscu - na przykład w salonie - warto wybrać model dekoracyjny, jak na przykład Purmo Kos V i Purmo Faro V.

Dostępne w ponad 220 kolorach z palety RAl i niestandardowych wykończeniach, pozwolą nie tylko wykorzystać każdą przestrzeń, ale też uzyskać niezwykłe efekty aranżacyjne. Grzejnik ozdobny Kos charakteryzuje się minimalistycznym designem, który tworzą idealnie płaska płyta czołowa, łagodnie zaokrąglone krawędzie oraz czyste, proste linie. Wyróżnia go wersja wykończenia „inox”, która świetnie komponuje się z industrialnymi elementami wystroju i szczególnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, np. stylizowanych na modne lofty.

Pionowy grzejnik Faro uzupełni bardziej klasyczne wnętrze, wybiorą go osoby decydujące się na wysmakowany styl pałacowy czy francuskiego apartamentu. Płyta czołowa tego grzejnika ozdobiona jest delikatnym profilowaniem, które dodaje całej konstrukcji lekkości i elegancji. Ten grzejnik świetnie wygląda w intensywnych barwach, skontrastowanych z kolorem ścian. Z kolei w wersji „inox” model Faro unowocześni każdy styl.


Gama grzejników pionowych obejmuje oczywiście nie tylko ozdobne, wysmakowane urządzenia. Osoby nie potrzebujące tak wyrafinowanych modeli nie są skazane na poziome modele płytowe. W miejscach mniej eksponowanych można zastosować tradycyjny pionowy model płytowy, taki jak Purmo Vertical. To idealne rozwiązanie także dla osób bardziej oszczędnych – tańsze od opisywanych poprzedników, ale wciąż eleganckie. Profilowana płyta pasuje do każdego stylu wnętrza. Model Vertical także można wyposażyć w dodatkowe akcesoria, takie jak montowany z przodu uchwyt, który bardzo dobrze sprawdzi się w roli wieszaka.
Warto zatem przyjrzeć się uważnie naszym „czterem ścianom” i pomyśleć o ogrzewaniu mniej stereotypowo. Być może dzięki chwili namysłu i pionowym grzejnikom uda nam się zyskać cenną przestrzeń i komfort, którego w domu nigdy nie powinno nam brakować.

 

Czytaj również: Zdalne zarządzanie pracą grzejnika

 

jaki grzejnik wybrać?

Pionowe rozwiązania dla każdego radzi Robert Skomorowski, ekspert Purmo:


1. Podczas budowy domu lub aranżacji nowego lub remontowanego mieszkania (w którym nie ma jeszcze zamontowanych grzejników lub w którym grzejniki będą wymieniane), zastanów się, gdzie chcesz ustawić meble. Spróbuj najpierw w ogóle nie myśleć o grzejnikach. Dopasujesz je do swojej koncepcji w kolejnym etapie planowania.

2. Rozejrzyj się i spróbuj pomyśleć „pionowo” – jeżeli znajdziesz nawet niezbyt szeroką ścianę, możesz ją wykorzystać jako przestrzeń na pionowy grzejnik. Ze względu na efektywność najlepiej, aby była to ściana obok okna. Przez nie ucieka najwięcej ciepła.
   W naszych domach i mieszkaniach jest naprawdę wiele takich miejsc.

3. Pamiętajmy, że w przypadku  modeli pionowych dolna krawędź grzejnika powinna znajdować się w odległości pomiędzy 110 -  300mm ponad podłogą. Armatura regulacyjna znajduje się w tym przypadku poniżej grzejnika dlatego stosowanie się do zalecanych odległości jest bardzo istotne.

 

Czytaj również: Stylowe grzejniki we wnętrzach retroWięcej o grzejnikach pionowych można dowiedzieć się ze strony www.purmo.pl:Dane techniczne:

Kos i Faro w wersji V (pionowej)
Wysokość (mm): 1800, 1950, 2100
Szerokość (mm): 300, 450; 600; 750
Moc (W): 886 - 2903

Purmo Vertical:
Wysokość (mm): 1500; 1800; 1950; 2100; 2300
Szerokość (mm): 300,450; 600; 750
Moc (W): 650 - 3329

Źródło: Base Communication / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Budownictwo Drogowe Jarpol S. A. Liczba postów: 2 Grupa: Firmy budow... Oczywiście takie działania są dość ważne, ale ja chcę jeszcze dodać, że całkiem istotnym jest to aby wiedzieć kto może postawić znak zakazu parkowania. Od siebi...
  • magazyn Liczba postów: 518 Grupa: Firmy budow... Kiedy zakładasz swój magazyn, przyda Ci się wyposażenie takie jak półelektryczny wózek paletowy. W MDE-Lifts znajdziesz szeroką ofertę tego typu pojazdów, warto...
  • Jak zmieniała się moda na schody wewnętrzne w osta... Liczba postów: 30 Grupa: Budowa i re... Mam do Was wszystkich pytanie. Czy posiadacie swoje ulubione portale tematyczne? Bardzo interesuje się tematyką mody i lifestylu, dlatego mogę Wam wszystkim pol...
  • Barierki zabezpieczające schody i balustrady Liczba postów: 17 Grupa: Budowa i re... Urządzając wnętrze warto zwracać uwagę na względy estetyczne czyli na przykład materiały. Teraz modne jest szkło czy metal, więc jeślibyście decydowali się np.....
  • Remont mieszkania Liczba postów: 14 Grupa: Firmy budow... Dla udanego projektu remontowego, kluczowe jest, aby zaangażować się w firmy, które zapewniają najwyższej klasy profesjonalne usługi. Jest to szczególnie prawdz...

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18344 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 197

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >