Okna spełniające wszystkie wymagania

Okna spełniające wszystkie wymagania

Eksperci sieci Polskieokna.pl na co dzień pomagają klientom w całej Polsce dobrać okna odpowiednie do ich potrzeb. Doradzają z jakich materiałów powinny być wykonane, jakie funkcje powinny spełniać, które ich parametry są najistotniejsze. Czytaj dalej

 

Podejmując świadomą decyzję o wyborze elementów składowych okien – takich jak profile, uszczelki, czy szyby, Konsument ma szansę uzyskać satysfakcjonujący efekt końcowy – okno, które spełnia jego potrzeby.

 

Najważniejsze: profile

 

Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów profili. Wyróżniają je – kształt, grubości ścianek, rodzaj uszczelnienia oraz szerokość konstrukcji. Za profile wąskie przyjęło się uznawać te o szerokości zabudowy od 58 mm do 63 mm, natomiast szerokie występują w rozmiarach od 70 mm do 76mm. Szerokość profili wpływa na istotne parametry okna – sztywność oraz izolacyjność cieplną i akustyczną.

 

 

Im profile są szersze, tym okna odznaczają się większą sztywnością (możliwość zastosowania większego zbrojenia stalowego), są cieplejsze i lepiej wygłuszają pomieszczenie. Dodatkowo, doradcy sieci sprzedaży Polskieokna.pl zwracają uwagę na to, iż szerokie profile pozwalają na instalację szerszych, a co za tym idzie, nowocześniejszych i bardziej specjalistycznych szyb.

 

Odpowiednie: uszczelki

 

Uszczelki są elementem, na który warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru okien PCW. Ekspert sieci sprzedaży Polskieokna.pl Karol Mosakowski wylicza: „Podstawową funkcją uszczelek jest zabezpieczenie wnętrza domu, czy mieszkania przed dostaniem się wody. Są one najczęściej wykonywane ze specjalnie przetworzonego kauczuku (tzw. EPDM) lub też z odpowiedniej mieszanki kauczuku i PCW (tzw. TPE). Ich wielkość, grubość oraz konstrukcja przyczynia się w znaczący sposób do poprawy parametrów użytkowych całych okien”. K. Mosakowski dodaje również: „Odpowiednio dobrane uszczelki podnoszą wodoszczelność, izolacyjność termiczną i akustyczną”.

 

Czytaj również: Ile procent światła powinny udostępniać okna?

 

W konstrukcji okna stosuje się dwa rodzaje uszczelek - oporowe, które montuje się pomiędzy ramą i skrzydłem, oraz przy-szybowe, które jak sama nazwa wskazuje, uszczelniają połączenie szyby zespolonej z profilem PCW. Parametry okna są lepsze przy zastosowaniu trzeciej, dodatkowej uszczelki. Systemy profili z uszczelnieniem środkowym oraz uszczelkami oporowymi o budowie komorowej (zwykle 2 komorowej) w efekcie lepiej tłumią hałas i są cieplejsze. Konsument ma możliwość wyboru koloru uszczelki - może ona być czarna lub szara (nieliczni producenci mają w swojej ofercie także inne kolory).

 

Funkcjonalne: szyby

Szyby montowane w oknach mogą charakteryzować się różnorodnymi parametrami, dlatego decydując się na okna warto szczegółowo przeanalizować wszystkie możliwości. Producenci zrzeszeni w sieci sprzedaży Polskieonkna.pl mają w swojej ofercie szyby spełniające różne funkcje. Dźwiękochłonne charakteryzują się wysokim współczynnikiem izolacyjności akustycznej.

 

Tę właściwość uzyskuje się dzięki grubości oraz masie szyby, która pozwala skuteczniej tłumić dźwięki dochodzące z zewnątrz. By uzyskać pożądany efekt w zestawach okiennych stosuje się tzw. szyby zespolone, czyli połączenie dwóch lub trzech szyb. W tym przypadku montowane są tafle szkła o różnej grubości, co daje pewność wyciszania dźwięków o różnych częstotliwościach, natomiast przestrzeń pomiędzy szybami wypełniana jest ciężkim gazem.

 

 

Aby wyeliminować niebezpieczeństwo zranienia na skutek rozbicia szkła warto zastosować tzw. szyby bezpieczne. Odpowiednie wymogi w tym zakresie spełniają szyby ochronne dostępne w klasie 01 i 02 – gwarantują one ochronę przed rozbiciem i zranieniem lub P1 i P2, które dodatkowo opóźniają czas dostania się do pomieszczenia przypadkowym złodziejom, czyli takim, którzy nie są wyposażeni w odpowiedni zestaw narzędzi.

 

Do ich produkcji wykorzystywane jest szkło, które pod wpływem silnego uderzenia rozpada się na bardzo drobne kawałki o tępych krawędziach lub pęka lecz nie rozsypuje się. W miejscach, gdzie występuje podwyższone ryzyko włamania, dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie szyb potocznie zwanych antywłamaniowymi.

 

W nomenklaturze fachowej mówi się w tym przypadku o zwiększonej odporności na włamanie. Na ogół są one produkowane ze szkła laminowanego lub żywicowego. Ich konstrukcja zabezpiecza przed ewentualnym włamaniem i utrudnia dostanie się do wnętrza domu niepowołanym osobom.

 

Czytaj również: Czy okna o trzyszybowym oszkleniu są akustyczne?

 

Oznaczenia tego rodzaju szyb to literka P z sygnaturą cyfrową od 3 do 8. Co ważne, ich wykorzystanie pozwala uniknąć montażu innych mechanicznych zabezpieczeń „antywłamaniowych” takich jak okiennice, kraty, czy rolety zewnętrzne. W przypadku kiedy okna wystawione są na duże nasłonecznienie, kluczowym czynnikiem jest możliwość zredukowania niepożądanego nagrzewania się pomieszczeń.

 

 

Taką funkcję pełnią tzw. szyby przeciwsłoneczne. Mogą one być wytwarzane ze szkła absorpcyjnego, które częściowo pochłania promienie słoneczne i jest zabarwione w swojej masie na jeden z czterech kolorów - niebieski, szary, zielony lub brązowy. W sieci sprzedaży Polskieokna.pl dostępne są także szyby refleksyjne lub selektywne, które występują również w wersji bezbarwnej i są pokryte warstwą tlenków metalu odbijającą promienie słoneczne.

 

Szyby montowane w oknach mają duży wpływ na ostateczną termoizolacyjność całego okna. Szyby zespolone niskoemisyjne pozwalają na uzyskanie znakomitej izolacyjności termicznej, co w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła w budynku i pozwala na oszczędności w wydatkach na ogrzanie pomieszczeń.

 

Czytaj również: Jak zwiększyć zabezpieczenia okien?

 

Wybierając części składowe okien warto pamiętać o funkcjach jakie mają one pełnić, należy zwrócić uwagę na jakość produktów oraz renomę ich producenta. Podczas rozmów z doradcami zadawać jak najwięcej pytań, by poszerzyć swoją wiedzę na temat możliwości technologicznych uszczelek, szyb oraz profili. Mają one istotny wpływ na nie tylko na wygląd, ale i jakość życia w każdym domu.

Źródło: Pegasus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18322 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 88

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >