Osprzęt elektroinstalacyjny. Gniazda, łączniki, puszki podłogowe oraz ściemniacze neonowe.

Osprzęt elektroinstalacyjny. Gniazda, łączniki, puszki podłogowe oraz ściemniacze neonowe.

Mijają powoli czasy, kiedy prym wiodły produkty typu „3 w 1”. O ile można umyć włosy uniwersalnym szamponem z odżywką, o tyle od przedmiotów, których właściwe działanie stanowi gwarancję komfortowego i bezpiecznego życia, oczekuje się czegoś więcej. Czytaj dalej

Rynek wchodzi w fazę specjalizacji. Trend ten można dostrzec wśród producentów wyposażenia mieszkań, w tym także osprzętu elektroinstalacyjnego.

Każde pomieszczenie kieruje się własnymi prawami. Nie wynika to tylko i wyłącznie z jego uwarunkowań technicznych, lecz często także z gustów i wymagań samych mieszkańców. Należy to uwzględnić przy wyborze gniazd i kontaktów.

W ofercie producentów osprzętu elektroinstalacyjnego znalazła się bardzo szeroka gama produktów, które śmiało określić można mianem rozwiązań systemowych – mówi Mirosław Mazur Domosławski, specjalista ds. ofertowania i importu z firmy Kontakt Simon. – Zróżnicowane funkcjonalnie produkty mają zastosowanie w przestrzeniach mieszkalnych i biurowych, hotelach, salach konferencyjnych czy nawet w szpitalach. Ich oferta umożliwia wykonanie dowolnego rodzaju instalacji – od innowacyjnego osprzętu, w tym szeroko pojętej elektroniki, po puszki podłogowe. Wybór nie ogranicza się tylko do funkcjonalności poszczególnych systemów. W ramach każdego z nich możemy sięgnąć po różne serie produktów w wielu wariantach wzorniczych i kolorystycznych. Umożliwia to znakomite dopasowanie pomieszczeń do funkcji, jaką maja pełnić, co wydatnie podnosi nie tylko ich komfort i bezpieczeństwo, lecz także zaspokaja indywidualne potrzeby użytkowników.

Sypialnia

W sypialni warto zainstalować programator scen świetlnych, za pomocą którego ustalamy kilka kombinacji natężenia źródeł światła oraz pozycji żaluzji. Dzięki temu za sprawą jednego naciśnięcia klawisza domownicy budzą się lub kładą spać w najbardziej sprzyjających, wybranych przez siebie warunkach. W sypialni przydają się także budzik i radio, które można wkomponować w ścianę lub obudowę łóżka. Mało tego, urządzenia tego typu dostępne są w ramkach zgodnych ze wzornictwem włączników światła i kontaktów, co pozwala stworzyć spójną wizualnie całość.

 

Kuchnia i łazienka

W kuchni i łazience od osprzętu elektroinstalacyjnego oczekuje się wysokiej bryzgoszczelności i odporności na zalanie, których miarą jest minimalny stopień ochrony IP44. Coraz więcej nabywców zdaje sobie sprawę, że spełnienie tego wymogu wcale nie musi pociągać za sobą  obniżenia estetyki gniazd czy łączników. Wybór w tym zakresie już dawno przestał się ograniczać wyłącznie do klapki białej lub przydymionej. Na rynku dostępnych jest wiele barwnych ramek, w których umieszcza się wodoodporne mechanizmy w zgodnym bądź kontrastowym odcieniu.

Aby zagwarantować bezpieczeństwo, stworzono osprzęt elektroinstalacyjny z czujnikami, które sygnalizują ulatnianie się gazu i automatycznie poprzez zawór wykonawczy zamykają główny zawór gazowy. Dostępne są także urządzenia z czujnikami wilgotności (sygnalizator wraz z sondą w podłodze) zapobiegające zalaniu pomieszczeń wodą. W ścianę łazienki wmontować można też termostat cyfrowy, który umożliwia sterowanie ogrzewaniem podłogowym i klimatyzacją według indywidualnie wprowadzonych programów.

Kuchnie, szczególnie te w blokach, nie zawsze okazują się wystarczająco przestrzenne – często każdy centymetr kwadratowy blatu jest na wagę złota. Mnogość używanych w tych pomieszczeniach urządzeń elektrycznych nie musi jednak oznaczać zalegających na blatach listew czy kabli. Wystarczy zainstalować wysuwany z blatu kuchennego lub z wiszącej szafki teleblok z wmontowanym zespołem gniazd. Jest to rozwiązanie wyjątkowo estetyczne: wszystkie kable i wtyczki kryją się wewnątrz mebla, a widoczna pokrywa ma kolor zbliżony do blatu (producenci zapewniają możliwość wykończenia pokrywy według życzenia klienta).

Salon

W pokoju, który pełni funkcje reprezentacyjne, domownicy przyjmują gości lub spędzają miłe chwile we własnym gronie. Warto dołożyć wszelkich starań, aby każdy detal tego pomieszczenia był przemyślany. Tu właśnie można popuścić wodzy fantazji, instalując kolorowy osprzęt z pasującym do wyposażenia deseniem bądź o fakturze nawiązującej do wyglądu szkła, drewna, metalu czy kamienia. Wyjątkowo eleganckie ramki wielokrotne skupią w swoim wnętrzu zespół gniazd zasilających telewizor, radio, gniazdo internetowe itp., dzięki czemu unikniemy wątpliwej ozdoby w postaci gąszczu przewodów wystających z kilku punktów na ścianie.

Osobom, które często przebywają poza domem, do zabezpieczenia dobytku można polecić zainstalowanie ściemniacza z symulatorem obecności. Taki łącznik na co dzień służy jako regulator oświetlenia obsługiwany manualnie lub zdalnie dowolnym pilotem RTV. Uruchomienie trybu symulatora sprawia, że urządzenie odtwarza sekwencję włączania i wyłączania światła zarejestrowaną w ciągu kilku ostatnich dni, co pod nieobecność mieszkańców skutecznie zniechęci potencjalnych włamywaczy.

 

Pokój dziecka


Ciemność wzbudza u małych dzieci niepokój, światło daje im poczucie bezpieczeństwa. Z myślą o pokoju dziecięcym stworzono włączniki z podświetlonymi klawiszami wyposażonymi w filtry obrazkowe. Dzięki temu np. w ciągu dnia z włącznika uśmiecha się do malucha słoneczko, w nocy zaś, gdy światło jest wyłączone, klawisz zamienia się w delikatnie rozpraszający mrok księżyc. Podobnie działają lampki umieszczane bezpośrednio w kontakcie. Mogą one jednak wzbudzić w dziecku zainteresowanie gniazdami elektrycznymi jako przedmiotem zabawy. Aby zabezpieczyć się przed taką ewentualnością, warto zainstalować kontakty wyposażone w przesłony torów prądowych, nie tylko zresztą w pokoju dziecięcym.

Starsze dzieci uwielbiają metamorfozy – większość z nich chętnie zmieniałaby wystrój pokoju równie często, co własny wizerunek. Młodym (choć nie tylko) osobom pełnym kreatywnego zapału z pewnością spodobają się łączniki i gniazda modułowe, których elementy można dowolnie łączyć, zmieniając np. kolor samej ramki lub klawisza. Niewątpliwie istotny jest tu aspekt ekonomiczny – modyfikacje nie wymagają zakupu całego osprzętu, lecz tylko jego wybranego elementu. Jeszcze ciekawszym pomysłem są gniazda i łączniki, na które nałożyć można kolorowe bądź wzorzyste nakładki (dostępna gama 16 kolorów i 8 wzorów). Dzięki temu osprzęt podlega wizualnym przemianom wraz z dorastaniem dziecka, które np. z czasem nakładkę z nadrukiem komiksu zamieni na „poważniejszą”, o jednolitym kolorze. Seria Simon 27 Play daje również możliwość zakupu przezroczystych nakładek, pod które wsuniemy dowolne zdjęcie lub rysunek.

 

Przedpokój


Przedpokój to dość często pomieszczenie pozbawione okien, dlatego wyjątkowo istotne jest jego właściwe doświetlenie. W tym celu zastosować można żarówki LED-owe, które wskazywać będą ciąg komunikacyjny. Praktycznym rozwiązaniem stworzonym z myślą o korytarzach jest również włącznik z czujnikiem ruchu, który wyłącza oświetlenie po upływie zaprogramowanego czasu.

Ogród

Trudno nazwać ogród pomieszczeniem, ale przecież także tutaj domownicy spędzają sporo czasu i niejednokrotnie potrzebują przy tym dostępu do prądu. Na zewnątrz budynku zastosowanie znajdują montowane w ścianach gniazda natynkowe o wysokiej bryzgoszczelności. Kontakty mogą też zostać umieszczone w puszce podłogowej osadzonej w wylewce betonowej, a także w kamiennych, ceramicznych lub drewnianych podłogach ogrodowych. Stopień ochrony IP66 sprawia, że puszce niestraszny jest ani pył, ani deszcz i może ona zostać zainstalowana nawet w bezpośrednim sąsiedztwie basenu czy fontanny.

Biuro


Osprzęt biurowy musi zapewniać ochronę przed przepięciami, dane z podłączonych do niego komputerów są bowiem niezwykle cenne. Warto zastosować gniazda dedykowane, do których wpiąć można jedynie wtyczki z odpowiednim kluczem. Dzięki temu do gniazda nie zostaną podłączone urządzenia, które mogłyby na przykład nadmiernie szybko wyczerpać energię zgromadzoną w systemach zasilania awaryjnego UPS w razie przerwy w dostawie prądu. W biurach świetnie sprawdzają się także wszelkie programatory scen świetlnych i łączniki żaluzjowe. Do zastosowania w miejscu pracy przeznaczone są również specjalne systemy dystrybucji energii elektrycznej, wśród których znaleźć można modułowe obudowy p/t i n/t, puszki podłogowe, kolumny i minikolumny biurkowe, bloki zasilające oraz telebloki.

 

Hotel


W hotelach klucze do drzwi coraz częściej zastępuje się kartami hotelowymi, których wykorzystaniu sprzyja instalacja specjalnych łączników. Po umieszczeniu w nich karty można kontrolować oświetlenie i inne urządzenia elektryczne znajdujące się w pokoju. Opuszczając pomieszczenie, gość wyjmuje kartę z łącznika. W tym momencie automatycznie rozłączają się wszystkie obwody, co eliminuje na przykład ryzyko pozostawienia włączonego żelazka. Łącznik sprzężony z systemem recepcyjnym pozwala także obsłudze hotelu zorientować się, czy goście opuścili pokój i można już zarządzić wymianę ręczników.

Ze względu na rozległość budynków oraz dużą liczbę pomieszczeń w hotelach warto zastosować system oznaczeń, który podpowie gościom, gdzie znajdą windę czy toalety, a także wskaże kierunek drogi ewakuacyjnej. Estetyczne piktogramy można zamontować w modułach świecących LED, które sprawią, że informacje będą dostępne o każdej porze dnia i nocy. W hotelowych holach przydatne mogą się także okazać łączniki z czujnikiem ruchu oraz włączniki czasowe.

Obserwujmy oferty producentów i wczytujmy się w ich sugestie. Świadomość własnych potrzeb pozwoli nam dokonać właściwych wyborów, zagwarantuje komfort mieszkania, a w przyszłości być może sprawi, że unikniemy niejednego problemu.

Źródło: Niedzielski / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Remont mieszkania Liczba postów: 62 Grupa: Firmy budow... Remont mieszkania to przedsięwzięcie, które może przynieść wiele korzyści, ale jednocześnie wymaga starannego planowania i przygotowania. Przede wszystkim należ...
 • Budowa domu Liczba postów: 58 Grupa: Firmy budow... Jeżeli budujesz dom to warto inwestować w nowoczesne rozwiązania tym bardziej że wymagają tego nowe przepisy. Jeżeli szukasz pomp ciepła to wybierz produkt mark...
 • recykling Liczba postów: 82 Grupa: Firmy budow... Jeśli potrzebujesz wywieźć gruz lub potrzebne są kruszywa budowlane to wystarczy taka witryna https://schuettflix.com/pl/pl/o-uslugach /grys-do-betonu/ Tam wskaż...
 • Architektoniczne wyzwanie: magazyn na miarę nowo... Liczba postów: 7 Grupa: Budowa i re... Natomiast przy doborze odpowiedniego osprzętu do wózków widłowych, jak uchwyty, trawersy, przedłużki do wideł, łańcuchy itd. to polecam sprawdzić ofertę https:/...
 • magazyn Liczba postów: 533 Grupa: Firmy budow... Szukając porządnego wyposażenia do magazynu to na pewno warto sprawdzić ofertę Mipromet https://mipromet.pl/pl/23-osprzet-do-woz kow-widlowych gdzie bez problemó...

Ostatnio na forum

 • Piece wolnostojace, kozy Liczba postów: 65 Grupa: Kominki od... duzy wybor tych piecow typu Koza ma firma Kratki. kupilismy taki dla babci bo poprzedni piec byl bardzo obciazajacy
 • Płoty ogrodowe Liczba postów: 1047 Grupa: Ogrodzenia... A jeśli chcesz kupić wszystko w jednym miejscu, to doskonałym miejscem będzie https://posesjaplus.pl Tutaj poza ogrodzeniem panelowym czy siatkowym kupisz też o...
 • Pokój dla dziecka Liczba postów: 198 Grupa: Nowości ara... W poszukiwaniu produktów dla dzieci jak wózki, krzesełka do karmienia, łóżeczka, kojce i wiele więcej polecam zajrzeć do ofert sklepu https://caretero.pl/katego...
 • Podłogi Liczba postów: 234 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
 • Samemu czy z firmą Liczba postów: 5 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
 • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 374 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19216 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 105

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >