Jak wyciszyć małe biuro?

Jak wyciszyć małe biuro?

W gospodarce opartej na wiedzy jak grzyby po deszczu wyrastają niewielkie firmy zakładane przez wysoko wykwalifikowanych pracowników pracujących w małych, niezależnych grupach. Dzięki produktom pomieszczenia, w których pracują, mogą być nie tylko piękne, ale i ciche. Czytaj dalej

 

Rosnąca liczba małych przedsiębiorstw, wiele nowych, wolnych zawodów, praca zdalna, wzrost kosztów wynajmu pomieszczeń biurowych, wysokie wydatki na energię – oto główne powody, dla których coraz więcej firm działa w małych biurach. Lokal użytkowy czy  część domu – w zasadzie każde z tych pomieszczeń posiada potencjał do zorganizowania w nim miejsca do pracy.  Te pomieszczenia powinny być alternatywą dla głośnych i zatłoczonych przestrzeni typu open space – zapewniać ciszę i pomagać w skupieniu. Czy jednak łatwo to osiągnąć ? Wbrew pozorom nie. Potrzeba do tego wiedzy i specjalistycznych produktów. 

 

Czytaj również: Akustyczna izolacja rur

 

Pozory mylą

Uciążliwi sąsiedzi, małe dzieci i zwierzęta, ruch uliczny czy inne odgłosy z zewnątrz - praca w lokalach użytkowych przearanżowanych na biura nie zawsze musi oznaczać komfort.

 

Podczas projektowania nowoczesnych biurowców bardzo dużą wagę przywiązuje się do odpowiedniej adaptacji akustycznej. W przypadku małych biur, szczególnie tych przydomowych, często się o tym zapomina. Warto zwrócić uwagę na ten element, zwłaszcza, że odpowiednia adaptacja małych przestrzeni biurowych to kwestia zachowania kilku podstawowych zasad - mówi Michał Czachor, doradca techniczny  w firmie Knauf AMF – producenta systemów sufitów podwieszanych i okładzin ściennych.

 

 

Odizolować i wytłumić

Najważniejsza jest odpowiednia izolacyjność akustyczna pomieszczenia polegająca na odizolowaniu go od sąsiadujących wpływów. Dźwięki zakłócające zazwyczaj docierają poprzez przejście przez strop lub ścianę. Jest to szczególnie odczuwalne w niektórych blokach mieszkalnych, w których na skutek niedostatecznej izolacji akustycznej sąsiedzi „nie mają przed sobą żadnych tajemnic”. Problemu można się pozbyć np. poprzez zastosowanie sufitów podwieszanych lub okładzin ściennych, które współdziałają ze stropem i ścianą oraz stanowią dodatkową warstwę zamykającą – innymi słowy izolują pomieszczenie od dźwięków z zewnątrz poprzez wykreowanie przestrzeni przejściowej, w którą dźwięki "wpadają".

 

Czytaj również: Mata wyciszająca

 

Kolejnym elementem adaptacji akustycznej pomieszczenia jest optymalizacja czasu pogłosu ze względu na komfort pracy.  Każde źródło dźwięku wytwarza fale rozchodzące się podobnie jak woda, do której wpadł kamień. Suma wszystkich absorpcji i odbić dźwięku poszczególnych przedmiotów tworzy akustyczny obraz pomieszczenia. Odpowiedni czas pogłosu zapobiega m.in. nadmiernemu echu – jest to szczególnie ważne w większych przestrzeniach. Odpowiednio "wyregulowane" pomieszczenie, to z jednej strony większa zrozumiałość mowy, a z drugiej brak hałasu dochodzącego do ucha. Optymalny czas pogłosu  można uzyskać poprzez obłożenie ścian, sufitu czy podłogi materiałami o odpowiednim współczynniku pochłaniania dźwięku. Należy jednak pamiętać, że wytłumienie pomieszczenia nie zatamuje dźwięków dochodzących z zewnątrz.

 

 

Dwie pieczenie na jednym ogniu

W jaki sposób zadbać zarówno o izolacyjność, jak i odpowiedni czas pogłosu? Taki efekt można osiągnąć poprzez zastosowanie płyt sufitowych lub okładzin ściennych o zróżnicowanych parametrach akustycznych. Odpowiednie ich zestawienie umożliwi uzyskanie optymalnych wartości zarówno parametru odbicia, jak i pochłaniania dźwięku.

 

Oczywiście odpowiednie dobranie rozwiązań nie jest sprawą łatwą – trzeba odpowiednio zestroić parametry rozwiązań akustycznych z charakterystyką i przeznaczeniem lokalu. Innych produktów będziemy potrzebowali dla małego studia nagrań, a innych dla salki konferencyjnej.

 

Czytaj również: Wyciszanie domu


W takim przypadku najprościej jest oczywiście zasięgnąć języka u specjalisty.  W Knauf AMF pomyśleliśmy o osobach, które zajmują się projektowaniem. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy kalkulator, w którym istnieje możliwość dokładnego określenia specyfiki danego pomieszczenia (m.in. jego funkcji, wymiarów, kształtu, zastosowanych materiałów i wielu innych parametrów), na podstawie której system obliczy czas pogłosu oraz zaproponuje najlepsze rozwiązanie akustyczne. Kalkulator znajduje się na stronie internetowej Knauf AMF  – mówi Michał Czachor.

 

 

Do wyboru, do koloru

A wybierać jest z czego - tradycyjne sufity podwieszane, baffle czy sufity wyspowe, absorbery ścienne, płyty o różnorakich właściwościach akustycznych, niemal nieograniczony wybór koloru, różne wzory powierzchni. Dodatkowo możliwość umieszczenia w jednym systemie sufitowym płyt o różnych parametrach. Knauf AMF daje projektantom niemal nieskończone możliwości aranżacyjne. Do tego dochodzi znakomita relacja jakości do ceny – czynnik szczególnie ważny dla małych przedsiębiorców czy firm jednoosobowych, w więc tych, którzy najczęściej decydują się na pracę w małym biznesie.

 

Nasze produkty bardzo dobrze sprawdzają się w małych przestrzeniach biurowych, w portfolio Knauf AMF jest szereg takich realizacji - zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Większe, jak i mniejsze przedsiębiorstwa znajdą w naszej ofercie rozwiązania, dzięki którym ich biura nabiorą wyjątkowego klimatu i zapewnią pracownikom dobre warunki do pracy – podsumowuje Michał Czachor.

 

Czytaj również: Izolacje akustyczne dla hal sportowych

 

Knauf AMF jest międzynarodową firmą zajmującą się produkcją kompleksowych rozwiązań sufitowych oraz ściennych. Oferta Knauf AMF sięga od produktów o wysokiej odporności ogniowej, przez rozwiązania akustyczne, aż do systemów dedykowanych do obiektów o podwyższonym reżimie higienicznym. W skład oferty Knauf AMF wchodzą także wyjątkowe rozwiązania z wełny drzewnej oferowane pod marką Heradesign. Mają one cenioną przez architektów strukturę włóknistą, znaczne zalety ekologiczne oraz regulują naturalnie mikroklimat pomieszczeń.

Źródło: Klaxon / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Wymiana okien Liczba postów: 11 Grupa: Moja budowa Sama zanim jeszcze zdecyduję się na zakup jakichś konkretnych produktów, staram się możliwie jak najwięcej do wiedzieć na ich temat. Masa cennych informacji na....
  • Budowa domu energooszczędnego Liczba postów: 44 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Gość: RoboRobbo napisał: Ja właśnie mam panele fotowoltaiczne i powiem szczerze, że jestem bardzo zadowolony. Rachunki prawie zerowe, tylko opłaty st...
  • Zagrożenia związane z wadliwymi instalacjami gazow... Liczba postów: 18 Grupa: Budowa i re... nasz dostawca gazu Amerigas przeprowadza kontrole przy każdym tankowaniu (około 2 razy w roku), jak coś to serwis też mamy w pakiecie, ale do tej pory nie było....
  • Na jakim etapie prac budowlanych można montować br... Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re... Witam Wszystkich Użytkowników na forum. To o czym pisze Przedmówca jak najbardziej się zgadza, aczkolwiek jeżeli mowa o bramie garażowej do domu, wówczas można....
  • Jak zdobyć maszyny budowlane? Liczba postów: 431 Grupa: Budowa i re... Ja ze strony mogę polecić super firmę, która oferuję na przykład usługi koparką. Firma https://www.intrasprzet.pl/ INTRA-SPRZĘT oferuję swoje usługi dla osób....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17214 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 222

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >