Ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie mieszkania

Ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie mieszkania

Urządzenia grzewcze bazujące na odnawialnych źródłach ciepła stanowią w ostatnich latach inwestycję coraz bardziej opłacalną, uwzględniającą rosnące z roku na rok ceny energii z tradycyjnych zasobów. Czytaj dalej

 

Nowe modele pomp ciepła typu solanka-woda z linii Dimplex SI…TU to rozwiązanie które nie tylko oferuje większą wydajność, lecz również – pozwala na elastyczne, a tym samym ekonomiczniejsze dopasowanie ich działania do potrzeb obiektów i ich użytkowników.

 

Czytaj również: Podgrzewacz do wody odznaczony znakiem jakości

 

SI 26-75 TU – wydajność na pierwszym planie

Pompy ciepła typu solanka-woda zaopatrują obiekty w energię cieplną pobierając ją głównie z gruntu za pośrednictwem czynnika chłodniczego przepływającego w ułożonej w ziemi instalacji. Pompy tego rodzaju charakteryzują się wyjątkowo wysoką wydajnością, a także – wygodą użytkowania. Nowe modele pomp ciepła z linii SI…TU typu solanka-woda zostały zaprojektowane jako urządzenia zastępujące pod względem funkcjonalności wcześniejsze dwusprężarkowe pomy ciepła typu solanka-woda.  Charakteryzują je korzystne parametry, przede wszystkim – znacznie zwiększono współczynnik wydajności COP – w porównaniu z linią SI…TE jest ona o 12% większa. Ich zaletą jest również wysoka temperatura zasilania, osiągająca 62°C. Nowe modele wyposażone zostały w funkcję COP booster, służącą do uzyskania maksymalnych współczynników SPF. Określają one efektywność pracy pompy ciepła, wpływającą bezpośrednio na poziom zużycia energii elektrycznej, a zarazem na koszty eksploatacji i ogrzewania domu.

 

Czytaj również: Czy ogrzewanie podłogowe jest korzystne i opłacalne?


Elastyczność i użytkowość

Uniwersalna konstrukcja pomp ciepła typu SI 26-75 TU pozwala na szybkie reagowanie na różne potrzeby. Jest to rozwiązanie elastyczne, które umożliwia podłączenie dodatkowych źródeł ciepła, podłączenie większej ilości obiegów grzewczych, przygotowywanie ciepłej wody użytkowej oraz np. ogrzewanie basenu kąpielowego. Wyposażone zostały ponadto w ułatwiające ich obsługę sterowniki najnowszej generacji, uwzględniające parametry elektronicznych zaworów rozprężnych, czujników ciśnienia oraz pomiaru wytworzonej energii cieplnej.

 

Czytaj również: Systemy kominowe wysokiej jakości

 

Wyjątkową zaletą nowych modeli pomp ciepła jest ich ustawność. Zmniejszono ich rozmiary, dzięki czemu osiągnięto dużą oszczędność przestrzeni w miejscu instalacji. Dzięki zastosowaniu zintegrowanej izolacji akustycznej obniżono również stopień emisji hałasu – pompy pracują wydajnie i cicho, zwiększając w ten sposób komfort ich użytkowania.

 


 

Zasobnik buforowy – jeszcze ekonomiczniej

Wysokowydajne pompy ciepła są w stanie bez trudu zapewnić komfortową temperaturę w pomieszczeniach nawet w okresie szczytowego zapotrzebowania na energię. Pompa o bardzo dużej mocy często jednak będzie się włączać i wyłączać,  pobierając tym samym więcej energii, co zwiększa koszty jej eksploatacji, a także wpływa na kondycję poszczególnych komponentów. Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest zastosowanie dodatkowego zasobnika, tak zwanego buforowego, w którym magazynuje się woda grzewcza. W przypadku nowych pomp Dimplex zasobnik buforowy może zostać umieszczony bezpośrednio pod pompą ciepła. Jest to rozwiązanie praktyczne z punktu widzenia oszczędności miejsca ale również estetyczne, ponieważ zasobnik, wykonany w stylistyce pompy ciepła doskonale się z nią komponuje.

 

Czytaj również: Nowatorskie pompy ciepła

 

Zasobnik buforowy pełni funkcję czasowego oraz hydraulicznego rozdzielenia źródła ciepła od jego odbiorników. Oznacza to, że niezależnie od poboru energii pompa ciepła może pracować przez określony czas ze swoja nominalną mocą – ciepło, które wówczas powstaje nie trafia bowiem od razu do odbiorników, takich jak np. grzejniki, lecz do zasobnika, w którym jest ono niejako gromadzone. Pompa pracuje do chwili, gdy woda w zasobniku osiągnie pożądaną temperaturę, a uruchamia się wówczas, gdy jej temperatura spadnie poniżej oczekiwanego poziomu. Rozwiązanie to pozwala na wykorzystywanie pompy w czasie obowiązywania niższej taryfy na energię elektryczną.

 

Czytaj również: Systemy równoważenia instalacji

 

Podwyższona wydajność, elastyczność, możliwość szerokich zastosowań w połączeniu z obniżeniem kosztów eksploatacji to główne zalety nowych pomp ciepła SI 26-75 TU. Stanowią one doskonałe rozwiązanie tam, gdzie wielkość poboru energii cieplnej zmienia się zarówno w ciągu dnia, jak i w ciągu roku.

 

Czytaj również: Ile wynoszą koszta ogrzewania domu?

 

Pompa ciepła solanka/woda SI 26TU

Wydajność grzewcza (jedna sprężarka): ~13,7

COP (jedna sprężarka B0/W35): ~5,1

Wydajność grzewcza (dwie sprężarki B0/W35): ~26,2

COP (dwie sprężarki B0/W35): ~4,87

 

Pompa ciepła solanka/woda SI 35TU

Wydajność grzewcza (jedna sprężarka): ~18,5

COP (jedna sprężarka B0/W35): ~5,1

Wydajność grzewcza (dwie sprężarki B0/W35): ~35,2

COP (dwie sprężarki B0/W35): ~4,8

 

Pompa ciepła solanka/woda SI 50TU

Wydajność grzewcza (jedna sprężarka): ~26,0

COP (jedna sprężarka B0/W35): ~5,1

Wydajność grzewcza (dwie sprężarki B0/W35): ~49,8

COP (dwie sprężarki B0/W35): ~4,8

 

Pompa ciepła solanka/woda SI 75TU

Wydajność grzewcza (jedna sprężarka): ~38,5

COP (jedna sprężarka B0/W35): ~4,96

Wydajność grzewcza (dwie sprężarki B0/W35): ~73,6

 

Źródło: FlyPR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19217 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 170

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >