Jak stworzyć ekoinwestycję czerpiącą ciepło z otoczenia ?

Jak stworzyć ekoinwestycję czerpiącą ciepło z otoczenia ?

Współczesne budownictwo daje inwestorom szeroki wachlarz możliwości. Przy tworzeniu nowoczesnych inwestycji warto mieć na uwadze, by budynki współgrały z naturą nie tylko pod względem estetycznym. Czytaj dalej

 

Instalacja solarna

Kolektory słoneczne, inaczej solary odgrywają ważną rolę w zdobyciu oraz zatrzymaniu energii słonecznej. Następnym etapem jest przekazanie jej do instalacji, której zadaniem jest dostarczenie energii do podgrzewacza wody użytkowej.  Z reguły solary stosowane są w domach jednorodzinnych. 


– Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie może być wykorzystane także w budownictwie wielolokalowym, tak jak w przypadku inwestycji Willa Wrocław. Szacujemy, że kolektory słoneczne umieszczone na dachach budynków pokryją do 60% zapotrzebowania energii potrzebnej do ogrzania wody użytkowej – mówi Tadeusz Matusewicz, prezes firmy Matusewicz Development.

 

By solary działały wydajniej, powinno zwrócić się uwagę na ich położenie. Najbardziej popularnym miejscem na ich usytuowanie jest dach. Kolektory całoroczne będą działać efektywniej, jeżeli ich powierzchnia zostanie skierowana w kierunku południa pod kątem ok. 45 stopni w stosunku do podłoża. Jeśli dach jest płaski, koniczne jest użycie specjalnych podpór korygujących kąt nachylenia.

 

Czytaj również: Co powinniśmy wiedzieć na temat Dyrektywy Europejskiej ErP?

 

Ściany z cegły ceramicznej

Stawianie ścian jest istotnym etapem w tworzeniu inwestycji mieszkaniowej. Warto się zastanowić, jakiego materiału użyć, by przyszłym lokatorom zapewnić zdrowy mikroklimat wnętrz. Solidnym i zarazem ekologicznym materiałem jest cegła ceramiczna. Pozwala ona budować energooszczędne ściany zmniejszając ryzyko powstawania mostków termicznych.
– W Willi Wrocław zastosowano zwiększoną warstwę izolacji ścian, która zapewni ochronę termiczną na poziomie wyższym niż ten wymagany przepisami budowlanymi. Za sprawą takiego rozwiązania, latem ściany będą chronić przed upałem, natomiast zimą zatrzymają ciepło w środku
– informuje Inwestor.

 

Ściany wykonane z cegły ceramicznej gwarantują zachowanie najlepszego mikroklimatu w budynku. Wpływ na to ma pojemność cieplna, która warunkuje stabilizację temperatury we wnętrzach oraz specyficzna struktura materiału normująca wilgotność powietrza. Ponadto, fundamentalnym komponentem cegły ceramicznej jest glina, dzięki czemu materiał budowlany jest ekologiczny.

 

Przeszklenia i rolety

Naturalne światło determinuje nasze samopoczucie. Mimo, iż nie mamy na nie bezpośredniego wpływu, za pomocą dużych przeszkleń możemy sprawić, że pomieszczenia będą bardziej doświetlone. Przykładem takiego rozwiązania są okna typu portfenetr sięgające od podłogi do sufitu. Odpowiednie usytuowanie takiej stolarki okiennej spowoduje, że do wnętrza dostanie się więcej światła, a dodatkowo pokoje będą za darmo dogrzewane promieniami słonecznymi. Duże okna posiadają także niebagatelne walory estetyczne. Nadają one zarówno bryle budynku, jak i wnętrzom, nowoczesnego charakteru oraz optycznie powiększają przestrzeń. Ponadto przeszklenia pozwalają na podziwianie krajobrazu znajdującego się za oknem.

 

 

 


– W Willi Wrocław mieszkańcy mogą cieszyć się relaksującym widokiem fauny i flory Parku Wschodniego. Duże przeszklenia pozwalają dostrzec zmiany zachodzące w otaczającej osiedle naturze bez wychodzenia z domu –
dodaje Tadeusz Matusewicz.

 

W przypadku dużych okien zaleca się wyposażenie ich w rolety zewnętrze. Rolety stanowią doskonałą barierę przed warunkami atmosferycznymi. Mogą także być dodatkową izolację termiczną, która latem zapobiegnie zbytniemu nasłonecznieniu pomieszczeń, natomiast zimą pomoże zachować ciepło.

 

 

 

Czytaj również: Dom optymalny – efektywny energetycznie i ekonomicznie


Ogrzewanie

Montując okna sięgające od sufitu do podłogi należy zastanowić się nad rozwiązaniem, które zniweluje uczucie chłodu w pobliżu przeszkleń. Idealną propozycją są grzejniki kanałowe, czyli kaloryfery zamontowane w podłodze wzdłuż stolarki okiennej. Grzejniki są skonstruowane tak, by wytwarzać strumień ciepła, tworząc tzw. kurtynę powietrzną. Tego typu rozwiązanie równomiernie ogrzewa pomieszczenie, jednocześnie osuszając szyby, na których w chłodnych okresach może gromadzić się para wodna. Dużą przewagą nad tradycyjnymi kaloryferami jest estetyczny, niemal niezauważalny wygląd. Jedynym widocznym elementem jest metalowa lub drewniana kratka wbudowana w podłogę. Na rynku dostępnych jest wiele ekologicznych rozwiązań dedykowanych budownictwu mieszkaniowemu. Inwestorzy powinni być zobligowani do tego, by nowe inwestycje charakteryzowały się nie tylko komfortem użytkowania, ale i funkcjonowały w zgodzie z naturą. Niskie zapotrzebowanie energetyczne budynków to oszczędności dla mieszkańców oraz mniejsze obciążenie dla środowiska.

Źródło: multumpr / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19217 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 168

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >