Klasyczna elektronika o energooszczędnych właściwościach

Klasyczna elektronika o energooszczędnych właściwościach

Automatyka coraz śmielej wchodzi w nasze codzienne życie. Nie zawsze jednak mamy ochotę i pieniądze, by inwestować w zintegrowane systemy sterowania. Czytaj dalej

 

Na szczęście jednak nie zawsze trzeba sięgać po technologiczny high-tech, by znacznie ułatwić sobie życie i przy okazji zaoszczędzić trochę energii. Czasami naszym oczekiwaniom w zupełności sprosta klasyczna elektronika. Prosta, niezbyt droga, a jednocześnie potrafiąca zaspokoić ponadprzeciętne wymagania. Uwzględniając oczekiwania również i takiej grupy użytkowników firma ABB ma w swojej ofercie proste elektroniczne układy do sterowania między innymi oświetleniem i żaluzjami. Najprostsza nawet automatyka instalowana w domu czy w całym budynku musi spełniać dwa podstawowe zadania: dawać komfort użytkownikowi, ułatwiając mu korzystanie z oświetlenia czy żaluzji, i przynosić wymierne oszczędności energii.

 

Czytaj również: Innowacyjny moduł sterowania inteligentnym domem

 

 

Zrealizować to można na dwa sposoby - planując na etapie budowy domu lub wyposażania pomieszczeń rozbudowany, centralny system sterowania (najbardziej otwartym jest standard KNX/EIB), lub zainwestować na przykład w najprostsze elektryczne ściemniacze. To oczywiście dwie skrajności, na szczęście jednak nowoczesna technika pozwala na wybór trzeciej drogi - pomiędzy pełną automatyką, a sterowaniem ręcznym - konwencjonalną elektronikę, która bez inwestycji w infrastrukturę sieciową pozwala nie tylko sterować wieloma funkcjami, ale także je automatyzować. Bogate wyposażenie dodatkowe czyni te proste rozwiązania niezwykle skutecznymi, stanowiąc często atrakcyjną alternatywę dla prostych systemów automatyki domowej.

 

 

Urok dyskretnego półmroku

Zacznijmy od najprostszej i najczęściej wykorzystywanej funkcji automatyki - od możliwości kontrolowania natężenia światła w pomieszczeniu. Funkcja wykorzystywana bardzo często i chętnie, ponieważ przy niewielkiej inwestycji i niezwykłej prostocie obsługi daje możliwość realnego wpływania na atmosferę panującą w pomieszczeniu po zmroku. Dzięki temu bez większego problemu możemy rozświetlić cały pokój lub stworzyć w nim przyjemną, relaksująca atmosferę dyskretnego półmroku. Oczywiście ograniczanie siły światła ma także drugi aspekt, każda oprawa oświetleniowa otrzymuje bowiem tylko tyle energii, ile potrzeba na odpowiednie oświetlenie, a to oszczędza energię i podwyższa żywotność źródeł światła.

 

Czytaj również: Wszechstronny system sterowania ogrzewaniem

 

 

Oczywiście z powodzeniem rolę taką spełni prosty elektroniczny ściemniacz, pod warunkiem jednak, iż wyłącznik zainstalowany jest w jednym miejscu i obsługuje pojedyncze źródło światła. Ale przecież nie zawsze tak jest. W większym pomieszczeniu centralne światło składa się zazwyczaj z dwóch obwodów. W tych przypadkach potrzeba czegoś więcej niż tradycyjnego elektrycznego ściemniacza. W przypadku tak zwanego wyłącznika świecznikowego, a więc obsługującego dwa niezależne obwody oświetleniowe, jednym z rozwiązań jest elektroniczny ściemniacz firmy ABB. Choć wygląda jak zwykły przycisk drzemią w nim magiczne zdolności - szybkie i krótkie przyciśnięcie czyni klawisze zwykłymi wyłącznikami, dłuższe przytrzymanie zamienia je w ściemniacze, które w sposób płynny regulują siłę oświetlenia w każdym z obwodów niezależnie.

 

 

Kilkadziesiąt żarówek w jednej linii

Drugą ciekawą możliwość, jaką daje elektronika, jest możliwość zainstalowania ściemniacza w połączeniu funkcjonalnie odpowiadającemu połączeniu schodowemu wyłączników. Wszystkie ściemniacze ABB dają taką możliwość. Po prostu po jednej stronie jest mechanizm ściemniacza, który pozwala regulować natężenie światła, po drugiej zaś stronie obwodu przycisk zwierny, którym również możemy regulować natężenie oświetlenia tego samego mechanizmu.

 

Czytaj również: Jak sterować piecem akumulacyjnym?

 

 

Oczywiście sama funkcjonalność rozwiązań to jeszcze nie wszystko, bowiem firma ABB opracowuje osprzęt również z myślą o większych powierzchniach czy bardzo długich korytarzach, gdzie jest wiele źródeł światła pracujących w jednym obwodzie. W takiej sytuacji do każdego zainstalowanego w rozdzielni ściemniacza, który obsługuje moc do 500 W, można przyłączyć aż sześć rozszerzeń mocy (każdy po maksymalnie 420 VA), które powodują, iż jednym przyciskiem regulować można obwód oświetleniowy o mocy 3 kVA, a więc kilkadziesiąt tradycyjnych żarówek!

 

 

Wszystkie ściemniacze elektroniczne ABB bazują na jednym uniwersalnym układzie. Daje to wiele możliwości nie tylko elektro instalatorom, którzy mogą zakładać wyłączniki nie zastanawiając się zawczasu jaka będzie ich funkcjonalność w konkretnym miejscu, oraz stylistom czy właścicielom, podejmującym decyzje o estetycznej stronie pomieszczeń. Końcowy efekt jest bowiem uzależniony tylko i wyłącznie od wybranej linii wzorniczej, a klawisze i ramki do osprzętu elektronicznego dobrać można niemal ze wszystkich serii osprzętu ABB dostępnych na rynku. Ta możliwość wymiany pojedynczego elementu (układ - klawisz - ramka) pozwala także na modyfikacje. W bardzo prosty sposób - jedynie poprzez wymianę klawisza/ elementu sterującego na inny - można wykonać instalację ściemniającą sterowaną pilotem. Wówczas potrzebny jest jedynie klawisz z odbiornikiem podczerwieni, a mechanizm pozostaje ten sam.

 

Czytaj również: System Nowej Generacji do inteligentnego zarządzania domem

 

 

1 2 3

Źródło: Cormedia / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18797 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 335

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >