Dom na pilota, czyli inteligentne systemy poprawiające komfort mieszkańców

Dom na pilota, czyli inteligentne systemy poprawiające komfort mieszkańców

Inteligentny dom jest niczym wielki komputer, zaprogramowany w jednym celu – by mieszkającym w nim ludziom żyło się komfortowo, bezpiecznie i oszczędnie – pisze Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Wracamy z urlopu. Podjeżdżamy pod dom. Automatycznie otwiera się brama wjazdowa, zapalają lampy ogrodowe i oświetlenie zewnętrzne budynku. Po przekroczeniu progu, z salonu dobiega nas ulubiona muzyka, a z kuchni aromat świeżo zaparzonej kawy. Włącza się klimatyzacja. W mieszkaniu jest czysto i świeżo, ponieważ podczas dwóch tygodni naszej nieobecności okna uchylały się samoczynnie, a automatyczny odkurzacz co kilka dni robił porządek z kurzem na podłodze. Mimo upałów, trawnik przed domem nadal cieszy oczy soczystą zielenią - to zasługa automatycznego systemu zraszania. Brzmi jak fragment książki science fiction. Niekoniecznie. Takie udogodnienia już teraz zapewniają domy z instalacjami inteligentnego zarządzania. Aby nim sterować wystarczy komórka lub tablet z dostępem do Internetu.

 

Czytaj również: Inteligentny dom - kontroluj swój dom podczas urlopu

 

Dom przyszłości

- Jeszcze do niedawna, każda instalacja i urządzenie w naszym domu, działało niezależnie. Aby obniżyć temperaturę w pomieszczaniu musieliśmy „przykręcić” grzejnik, każdą roletę lub okiennicę opuszczaliśmy ręcznie, telewizor nie miał nic wspólnego z systemem alarmowym, a lodówka z komputerem – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. Idea domu inteligentnego polega na zintegrowaniu wszystkich tych instalacji i urządzeń w jeden system. Najczęściej osiąga się to za pomocą magistrali komunikacyjnej podporządkowanej centralnej jednostce sterującej. Jednak coraz częściej rezygnuje się z jej stosowania. Po wielu latach eksperymentów udało się stworzyć ogólnoświatowy standard KNX, który z założenia jest systemem rozproszonym. Każdy element  podłączony jest niezależnie i jest samowystarczalny, całość tworzy natomiast spójny system, którego elementy składowe mogą przesyłać między sobą różne informacje. Najnowsze systemy zarządzania wykorzystują łączność bezprzewodową.

 

Co tak naprawdę potrafią inteligentne instalacje? Ich działanie sprowadza się przede wszystkim do zapewnienia nam bezpieczeństwa, komfortu i oszczędności.

 

Czytaj również: Jak bezprzewodowo chronić nasz dom?

 

Mój dom moją twierdzą

Jeśli uaktywnimy systemy zabezpieczające (np. przekręcając klucz w zamku), złodziej nie ma szans w starciu z naszym inteligentnym domem. Jeśli intruz zacznie manipulować przy drzwiach lub oknach, natychmiast uruchomi się alarm. Zazwyczaj systemy zabezpieczające wyposażone są w przycisk Panika, którego użycie zapala światła w całym budynku, skutecznie odstraszając napastnika. Odpowiednie służby (policja lub ochrona) zostają powiadomione o próbie wdarcia się do domu. Inteligentny dom potrafi oszukać potencjalnych intruzów poprzez włączanie i wyłączanie świateł według schematu, jaki zapamiętał w trakcie kilku ostatnich dni. O określonej godzinie może uruchomić się radio, wieczorem zasuną się rolety w oknach itd.

 

Bezpieczeństwo w inteligentnym domu nie sprowadza się wyłącznie do zabezpieczenia przed włamaniem. To również ochrona naszego majątku. W razie zagrożenia czujnik stłuczenia szyby opuści rolety, czujnik deszczu zamknie okna połaciowe gdy nadejdzie burza, pozostałe detektory poinformują nas i odpowiednie służby o uszkodzeniu rury lub ulatniającym się gazie. System przeciwpożarowy włączy zraszacze, zawiadomi straż pożarną, oświetli drogi ewakuacyjne i odetnie dopływ gazu.

 

- Ile to razy po wyjściu z domu, martwiliśmy się, że zapomnieliśmy wyłączyć żelazko. W domu inteligentnym, pozbędziemy się tej troski, bowiem przy urządzeniach elektrycznych montuje się czujniki temperatury. Gdy zarejestrują one temperaturę wyższą niż 70°C – dopływ prądu do urządzenia jest odcinany i włącza się alarm – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

 

Czytaj również: Wygodna brama automatycznie otwierana

 

Wygoda

Inteligentne budynki dbają o naszą wygodę od samego progu. Zaawansowane technologicznie zamki w drzwiach, potrafią rozpoznać, który z domowników użył klucza. System momentalnie dostosowuje się wtedy do potrzeb i preferencji takiej osoby – ustawia odpowiednie oświetlenie, wilgotność powietrza, rodzaj muzyki.

 

Rolety w oknach można zaprogramować, aby podnosiły się lub opuszczały o określonej godzinie lub w zależności od nasłonecznienia. Poruszając się po mieszkaniu w nocy nie musimy po omacku szukać włącznika światła, sensor ruchu pozwala punktowo oświetlić podłogi pomieszczeń. Lodówka podłączona do Internetu pokazuje jakich produktów brakuje i sama robi zakupy w sklepie internetowym.

 

Dużą zaletą jest również możliwość zaprogramowania różnych scenariuszy oświetlenia, dzięki czemu nastrój w domu możemy wykreować według własnych upodobań. Inteligentnymi systemami sterujemy za pomocą ekranów dotykowych, telewizora lub laptopa. Wiele ustawień możemy korygować na odległość, używając telefonu lub tabletu.

 

- W domach inteligentnych inwestorzy chętnie wykorzystują nowinki technologiczne – mówi Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.com. W budowanym w Warszawie wieżowcu Cosmopolitan, w którym każdy apartament będzie zarządzany przez system zwany HMS, deweloper dodatkowo wprowadzi tzw. Truelmage – system, który umożliwi sterowanie wieloma funkcjami w mieszkaniu za pomocą zdjęć umieszczonych w ipadzie. - Wystarczy zrobić fotografię własnego salonu by potem za pomocą tabletu oraz jednego dotknięcia np. lampy włączyć lub wyłączyć światło czy dotykając zdjęcia telewizora, uruchomić go – mówi Dagmara Wirpszo, dyrektor PR i Marketingu w firmie Tacit Development.

 

Czytaj również: Napęd do okien zasilany energią słoneczną

 

Oszczędność

- Inteligentne systemy zarządzania są drogie, ale jednocześnie pozwalają znacząco obniżyć koszty eksploatacji domu. Zwłaszcza w przypadku energii elektrycznej zysk może być bardzo duży, nawet rzędu 50 proc., bowiem każde urządzenie lub punkt świetlny uaktywni się tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne – podkreśla Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. Podobnie będzie w przypadku ogrzewania. Automatyka pogodowa pieca, możliwość sterowania ciepłem oddzielnie dla każdego pomieszczenia, sterowanie systemem rekuperacji, pozwalają uczynić nasz dom naprawdę energooszczędnym i ekologicznym.

Czytaj również: Jak oszczędzać energię latem?

 

Wygoda kosztuje

Niestety takie „kosmiczne” rozwiązania sporo kosztują. Ceny uzależnione są od skomplikowania i standardu systemu. - Prosta instalacja w 90-metrowym mieszkaniu to wydatek około 17 tys. zł. Systemy standardu KNX dla domu o powierzchni ok. 200 mkw. to koszt rzędu 60-70 tys. zł. W przypadku inteligentnych instalacji nie warto jednak oszczędzać, ponieważ wyłącznie zastosowanie dobrej jakości materiałów i urządzeń gwarantuje niezawodność systemu – podkreśla Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

 

Słabe punkty

Specjaliści zapewniają, że systemy takie jak KNX są całkowicie bezpieczne i nie ma możliwości, aby wszystkie instalacje i moduły jednocześnie odmówiły posłuszeństwa i w rezultacie dom „oszalał”. Inteligentne budynki mają kilka poziomów zabezpieczeń, a awaria jednego z elementów nie powinna spowodować „uziemienia” całego systemu. Jednak długotrwały brak prądu lub awaria sieci teleinformatycznej, może nam bardzo skomplikować życie. Dlatego też domy inteligentne sprawdzają się raczej w terenie, gdzie infrastruktura techniczna jest wysoko rozwinięta. Tam, gdzie braki w dostawach prądu zdarzają się często, supernowoczesne rozwiązania mogą się nie sprawdzić.

 

Trzeba także pamiętać, że inteligentne systemy zarządzania domem nie zwalniają jego mieszkańców od myślenia i odpowiedzialności. Dom inteligentny nie wyręczy nas z pewnością we wszystkich obowiązkach, a wydajność i bezpieczeństwo instalacji zależy od tego jak zostanie zaprogramowana – podsumowuje Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Źródło: Rynek Pierwotny / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Budowa Domu Poznań Liczba postów: 6 Grupa: Firmy budow... Budowa domów drewnianych w Poznaniu https://konsbud.com/oferta/domy-drewnian e-poznan/ to temat, który wywołuje coraz większe zainteresowanie wśród osób poszukuj...
  • podnośniki Liczba postów: 72 Grupa: Firmy budow... Podnośniki - https://mipromet.pl/produkty/wciagniki-p odnosniki i inny tego typu sprzęt można też kupić po prostu online, bardzo dobrej jakości i ceny też całkie...
  • Remont domu - kłopotliwe sprzątanie Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Do sprzątania niezbędne są dobre środki. Mega polecam np te z ludwika - https://sklepinco.pl/marka/ludwik-ekolog iczny/ godne uwagi ;)
  • Jakie drzwi zewnętrzne są popularne? Liczba postów: 16 Grupa: Budowa i re... Ja zamówiłem drzwi z montażem w Radomsku, mają tam fajny sklep! Doradzili na miejscu, a i później zainstalowali je bezproblemu. Wybrałem te marki Salamander, ma...
  • Pozycjonowanie zwraca się przy pozycjonowaniu firm... Liczba postów: 60 Grupa: Firmy budow... Pozycjonowanie https://wildmoose.pl/pozycjonowanie-stro n-bydgoszcz/ jest kluczowym elementem strategii marketingowej dla firm remontowych, ponieważ może znacząc...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19184 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 271

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >