Jak wybrać pompę ciepła?

Jak wybrać pompę ciepła?

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę wybierając pompę ciepła tak, aby była dostosowana do budynku i przyniosła oczekiwane rezultaty ? O parametrach na przykładzie konkretnych realizacji opowiadają eksperci firm Wasser Mann i Dumarch – Went Geo-Power. Czytaj dalej



Decyzja o zastosowaniu pompy ciepła powinna być poprzedzona dokładną analizą, opartą na ocenie efektywności energetycznej i ekonomicznej projektowanej instalacji. W tym celu należy skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów. Jakie parametry należy uwzględnić dokonując wyboru konkretnego urządzenia ?

 

Czytaj również: Nowe modele pomp ciepła

 

Indywidualna analiza

Zastosowanie danego typu pomp ciepła uzależnione jest między innymi od tego, czy jest to modernizacja istniejącego systemu CO czy nowa instalacja. Pod uwagę bierze się również wielkość budynku, działki i jej zagospodarowanie a także głębokość do zwierciadła wód gruntowych, skład mineralny gruntu oraz przekrój geologiczny terenu: - Kluczowym parametrem jest określenie przez uprawnioną do tego osobę zapotrzebowania budynku na energię cieplną do ogrzewania, uwzględniając  straty ciepła, klasę izolacji i strefę klimatyczną. Istotną kwestią są również oczekiwania klienta co do funkcjonalności systemu centralnego ogrzewania, koszty inwestycji oraz eksploatacji – wyjaśnia Piotr Dunas z firmy Dumarch – Went Geo- Power, autoryzowany koncesjoner marki Sofath na województwo małopolskie.

 

 

Technologia bezpośredniego parowania – bezpośredniego skraplania

Inwestor : inwestor indywidualny  w województwie wielkopolskim

 

Oczekiwania klienta : instalacja grzewcza i c.w.u.

 

Powierzchnia budynku : 130 m2Powierzchnia poziomego kolektora gruntowego: 180 m2

 

Obliczeniowa temperatura zewnętrzna (II strefa klimatyczna):  - 18 stopni Celsjusza

 

Obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła (OZC) : 6,75 kW

 

Zastosowana pompa ciepła: system Natea  typ MT 7.10 (technologia bezpośrednie parowanie – bezpośrednie skraplanie)

 

Ogrzewanie c.w.u.  : pompa ciepła MI 134  i zasobnik 300 litrów.

 

 

Uzasadnienie wyboru systemu Natea 

Według wykonanego OZC , zapotrzebowanie całego domu na energię cieplną wynosi 6,75 kW, a zaproponowana moc grzewcza pompy Natea to 7,15 kW (przy poborze 2,3 kW energii). Dla pompy MI 134 służącej do ogrzewania c.w.u. te wartości wynoszą 2 kW mocy grzewczej i 0,5 kW energii pobieranej . Kolektor gruntowy (dolne źródło), w postaci 5 wężownic (4 do ogrzewania obiektu i jedna do c.w.u.), został zakopany na głębokości 1 metra i zajmuje około 180 m2 powierzchni działki.Ogrzewanie podłogowe ( górne źródło) składa się z 5 wężownic . Wężownice dolnego i górnego źródła to powlekane polietylenem rury miedziane, w których krąży czynnik chłodniczy R410A pracujący w obiegu zamkniętym.

 

Czytaj również: Jak być pewnym, że instalacja pompy jest prawidłowo zrobiona?

 

Cała instalacja złożona jest z dwóch niezależnych systemów. Jeden zapewniający ogrzewanie obiektu składający się z pompy ciepła MT 7.10, ogrzewania podłogowego i 4 wężownic dolnego źródła, które poza sezonem grzewczym regeneruje się przez akumulację ciepła. Drugi układ do ciepłej wody użytkowej tworzy kompaktowa pompa ciepła MI134 o mocy cieplnej 2kW, zasobnik 300 litrów oraz 1 wężownica dolnego źródła, która pozyskuje energię z gruntu przez cały rok, ogrzewając wodę do temperatury 65 stopni Celsjusza:

 

 

 - Zaproponowana kompletna instalacja grzewcza zapewnia w 100% ogrzewanie obiektu i c.w.u. przez cały rok. W instalacji wyeliminowano pośrednie wymienniki ciepła oraz pompy obiegowe, co gwarantuje wysoką efektywność przy niskich kosztach eksploatacji. Kolektor gruntowy zajmuje mniejszą powierzchnię niż w tradycyjnej technologii opartej na glikolu. Ogrzewanie podłogowe równomiernie dostarcza energię cieplną do każdego pomieszczenia, co zapewnia komfort użytkownikom – wyjaśnia Michał Abramowicz, doradca techniczno-handlowy firmy Wasser Mann II, autoryzowanego koncesjonera Sofath na woj. wielkopolskie i lubuskie 

 

Technologia bezpośredniego parowania /woda

Inwestor : inwestor indywidualny w województwie lubuskim

 

Oczekiwania klienta : instalacja wodna mieszana ( ogrzewanie podłogowe i grzejniki), możliwość podłączenie kominka z płaszczem wodnym

 

Powierzchnia budynku : 280 m2

 

Powierzchnia poziomego kolektora gruntowego:  210 m2

 

Obliczeniowa temperatura zewnętrzna (II strefa klimatyczna):  - 18 stopni Celsjusza

 

Obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła (OZC) : 12,928 kW

 

Zastosowana pompa ciepła: system Caliane typ Ca 12.10 (technologia bezpośrednie parowanie/woda ) ze zbiornikiem buforowym o poj. 200 litrów

 

Ogrzewanie c.w.u.  : zasobnik do CWU o poj. 300 litrów

 

 

Uzasadnienie wyboru systemu Caliane

Według wykonanego OZC, zapotrzebowanie całego domu na energię cieplną wynosi 12,928 kW, w związku z tym dla obiektu zastosowano pompę ciepła Sofath - typ Caliane Ca 12.10 (technologia bezpośrednie parowanie-woda) o mocy grzewczej 13,280 kW , przy poborze  prądu elektrycznego 3,03 kW. Instalacja ogrzewa obiekt oraz wodę użytkową (zasobnik o pojemności 300 litrów do temperatury 65 stopni Celsjusza), natomiast w okresie letnim cały budynek jest chłodzony poprzez klimakonwektory oraz instalację podłogową. 

 

Czytaj również: Pompy typu powietrze-woda

 

Dolne źródło składające się 7 wężownic (rurki miedziane pokryte polietylenem wypełnione  czynnikiem roboczym R410 A ) zakopanych na działce wokół budynku na głębokości 1 metra na powierzchni  210 m². Górne źródło stanowi ogrzewanie wodne podłogowe w części mieszkalnej oraz grzejniki w garażu. W kotłowni zamontowano pompę ciepła Caliane 12.10, zasobnik buforowy 200 litrów oraz zasobnik do c.w.u. o pojemności 300 litrów :

 

 

- System Caliane zapewnia w 100% ogrzewanie obiektu i wody użytkowej przez cały rok oraz chłodzi w okresie lata. Dolne źródło w technologii bezpośrednie parowanie bez pompy obiegowej, który zajmuje mniejszą powierzchnię niż  kolektor gruntowy na glikolu .  Klient wybrał system pompy ciepła  Caliane , ponieważ życzył sobie aby obiekt był wyposażony w  instalację wodną mieszaną (ogrzewanie podłogowe i grzejniki) oraz możliwość podłączenia kominka z płaszczem wodnym – tłumaczy Mariusz Napierała, doradca techniczno-handlowy z firmy Wasser Mann II, autoryzowanego koncesjonera Sofath na woj. wielkopolskie i lubuskie 

 

Główne zalety zaproponowanych systemów to prostota zapewniająca absolutną niezawodność, układ bez pomp obiegowych, co zmniejsza awaryjność i koszty eksploatacji, układ bez glikolu oraz wymienników pośrednich w pompie ciepła. To również oszczędna i tania w eksploatacji instalacja grzewcza zapewniająca użytkownikowi komfort i wygodę .

 

Źródło: Let PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Gdzie zamówić projekt domu? Liczba postów: 73 Grupa: Moja budowa Jak już projekt domu będzie to warto pomyśleć gdzie będzie stała wiata garażowa?
  • Budowa stalowej hali Liczba postów: 7 Grupa: Moja budowa Cześć hala stalowa w wersji wiata garażowa to idealne miejsce przed dom żeby dopełnić walory estetyczne i chronić pojazdy przed warunkami atmosferycznymi.
  • panele fotowoltaiczne Liczba postów: 20 Grupa: Moja budowa Oczywiście że jak już stoi wiata garażowa to idealnie do niej nadaje się panel fotowoltaiczny wszystko jest tak zaprojektowane aby wytrzymała te obciążenia.
  • Rekuperatory Liczba postów: 19 Grupa: Moja budowa wiata garażowa to nie jest miejsce na rekuperator nigdy nie będzie zresztą.
  • Malowanie Liczba postów: 67 Grupa: Moja budowa wiata garażowa zwykle pomalowana jest proszkowo a wcześniej ocynkowana żeby nie rdzewieć.

Ostatnio na forum

  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.
  • Komputerowe projektowanie domów - polska wersja na... Liczba postów: 7 Grupa: Budowa i re... W mojej opinii zdecydowanie warto wziąć pod uwagę w takim razie ZwCAD-a i oczywiście w wersji 2020 ale i najnowszej aktualizacji 2021 który jak na razie prezent...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19154 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 180

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >