Dom energooszczędny za pomocą okien

Dom energooszczędny za pomocą okien

Wartość domu to obecnie prestiżowa lokalizacja oraz materiały i technologie wykorzystane do jego budowy. Do tego coraz większe znaczenie ma ochrona środowiska, która przestaje być już tylko indywidualnym wyborem, ale dbałość o nią jest określona przez przepisy i dyrektywy unijne. Czytaj dalej

 

Stąd można zaobserwować coraz większe zainteresowanie budową domów niskoenergetycznych, które charakteryzują się zmniejszonymi kosztami eksploatacji w porównaniu do tradycyjnych domów, są zbudowane z bardzo dobrych jakościowo materiałów, a także – przyjazne dla środowiska. Na rynku dostępne są rozwiązania technologiczne stosowane w budownictwie, które zmniejszają koszty eksploatacji domu. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na budowę domu niskoenergetycznego, czy nawet pasywnego. Charakterystyczną cechą tego typu budownictwa jest przede wszystkim niski stopień przenikania ciepła, a co za tym idzie niskie roczne zużycie energii.

 

W budynkach o dobrej izolacji można ograniczyć starty ciepła przenikającego na zewnątrz przez ściany, okna i drzwi
Wykres: Roto

 

Zapotrzebowanie na ciepło dla budynku tradycyjnego, wzniesionego zgodnie z obowiązującymi przepisami, wynosi od 90 do 120 kWh/ (m²/rok). Dla domu niskoenergetycznego wartość ta kształtuje się na poziomie od 30 do 60 kWh/ (m²/rok), a dla pasywnego – poniżej 15 kWh/ (m²/rok). Żeby osiągnąć tak korzystne parametry należy zwrócić szczególną uwagę na izolację, jakość ścian oraz okien i drzwi, które powinny maksymalnie ograniczać straty ciepła. Ideą domu pasywnego jest bierne, czyli pasywne, wytwarzanie energii potrzebnej do ogrzania powietrza i wody z odnawialnych źródeł, takich jak energia słoneczna. W domu pasywnym straty ciepła są na tyle małe, że osobny system ogrzewania nie jest potrzebny.

 

Czytaj również: Okna do domów wysoko energooszczędnych

 

Warto więc zapoznać się z zasadami tego typu budownictwa i zastosować systemy, które poprawią parametry domu i pozwolą nam zaoszczędzić na kosztach ogrzewania zimą i klimatyzacji latem. Doświadczenia z rynków, na których technologie energooszczędne mają dłuższą historię, pokazują, że zwrot kosztów takiej inwestycji liczony jest już nie w kilku dziesiątkach, ale najwyżej w kilkunastu latach – przekonuje Tomasz Czerkawski, członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów.

 

Po pierwsze ściany

Skuteczna bariera zewnętrza, chroniąca przed czynnikami pogodowymi, takimi jak temperatura, wiatr i wilgoć to kluczowy element domu pasywnego. Bryła budynku pasywnego powinna być możliwie jak najprostsza, ponieważ każde załamanie może powodować powstawanie mostków termicznych, a tym samym prowadzić do strat ciepła. Ściany to jeden z elementów domu, którego w przyszłości nie da się wymienić, dlatego należy zadbać o odpowiedni materiał i izolację ścian, by współczynnik przenikania ciepła był niższy niż 0,3 W/m2K.

 

Czytaj również: Okna z przeszkleniami coraz bardziej popularne

 

Po drugie okna i drzwi

Elementami, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas budowy domu pasywnego są okna i drzwi. Przeszklenia w systemie pasywnym funkcjonują jak kolektory słoneczne, a uzyskana biernie energia słoneczna ma wyrównywać straty ciepła. Dlatego na przykład duże okna tarasowe powinny znajdować się od strony południowej, tak żeby zimą jak najwięcej energii słonecznej ogrzewało pomieszczenia. Wybierając okna należy także zwrócić uwagę na rodzaj szyb – na przepuszczalność energii promieniowania słonecznego oraz współczynnik przenikania ciepła. Nowoczesne systemy okuciowe, jak na przykład Roto Patio Z, pozwalają na wykonanie tego typu dużych i ciężkich, uchylno–przesuwnych drzwi tarasowych o doskonałych parametrach.

 

Wielkoformatowe przeszklenia powinny być usytuowane na południowej stronie budynku. Foto: Roto

 

Największe na rynku odstawienie skrzydła od ramy, 125 mm, umożliwia stosowanie masywnych profili do 122 mm grubości i potrójnych pakietów szybowych, takich jak w budynkach niskoenergetycznych. Punkty ryglowania na całym obwodzie skrzydła zapewniają największą szczelność drzwi. W oknach fasadowych w zminimalizowaniu strat energii pomagają zawiasy ukryte pod przylgą skrzydła, a wysoko zaawansowane technologicznie profile zapewniają komfort cieplny przez cały rok.

 

Czytaj również: Stolarka okienna w trosce o komfort użytkownika

 

 

Podczas instalacji drzwi zewnętrznych szczególnie ważne jest ich staranne dopasowanie oraz dokładne uszczelnienie progu, tak by zwiększyć ich parametry izolacji termicznej
i akustycznej. Warto zastosować tutaj automatyczne uszczelnienie progowe. Automatyczna uszczelka jest zamontowana we wnętrzu drzwi na dole skrzydła. Podczas zamykania uruchamiany jest mechanizm sprężynowy, który samoczynnie wysuwa silikonową uszczelkę na całej długości krawędzi drzwi, likwidując szczelinę progową.

 

Czytaj również: Technologia trójwarstwowego montażu okien

 

Z okuciami Roto Patio Z można wykonać drzwi balkonowe uchylno-przesuwne o maksymalnej wysokości skrzydła 2,70 m, szerokości – 2 m oraz masie 200 kg. To dzięki odstawieniu skrzydła od ramy 125 mm, umożliwiającemu stosowanie masywnych profili i potrójnych pakietów szybowych. Foto: Roto

 

Po trzecie wentylacja

W domu niskoenergetycznym ograniczamy straty ciepła, jednak przy maksymalnym uszczelnieniu konstrukcji domu, trzeba pamiętać o wentylacji. W tym celu stosuje się na przykład rekuperatory, których zadaniem jest mechaniczna wymiana zużytego powietrza na świeże. Powietrze z zewnątrz ogrzewane jest w rekuperatorze przez zużyte powietrze z wewnątrz, co ogranicza zużycie energii. Dodatkowo możemy zastosować nowoczesne, elektroniczne rozwiązania wentylująco-ryglujące, jak Roto E-Tec Drive. Dzięki temu mechanizmowi okno uchyli się o zaprogramowanej porze i całkowicie zarygluje je o wyznaczonej godzinie. Umożliwia to szybkie przewietrzenie np. łazienki użytkowania i może pełnić rolę wspomagającą inne systemy. Stosując ten mechanizm nie musimy już pamiętać o zamykaniu okna w pośpiechu.

 

Czytaj również: Funkcjonalne okna typu skandynawskiego

 

System Roto E-Tec Drive umożliwiający zaprogramowanie uchylenia lub zamknięcia okna o konkretnej godzinie.
Foto: Roto

 

Domy niskoenergetyczne to nie tylko oszczędność energii, ale również korzystna inwestycja. W domu tradycyjnym koszty ogrzewania ponoszone przez wiele lat, oprócz ciepła, nie przynoszą żadnych korzyści finansowych. Natomiast dobre parametry i jakość materiałów w domu niskoenergetycznym sprawiają, że w przyszłości jego wartość rynkowa może być znacznie wyższa niż domu tradycyjnego. Fakt, że domy niskoenergetyczne można wznosić w każdej technologii, a materiały do ich budowy są ogólnodostępne, powinien być dodatkową zachętą do budowy takiego domu.

 

 

Zamki Roto DoorSafe 600 z ryglowaniem łączonym: idealnie szczelne drzwi zapewniają dobrą termoizolację. Dodatkowo istnieje możliwość zainstalowania automatycznego uszczelnienia progowego. Foto: Roto

 


Zamki Roto DoorSafe 600 z ryglowaniem łączonym: idealnie szczelne drzwi zapewniają dobrą termoizolację. Dodatkowo istnieje możliwość zainstalowania automatycznego uszczelnienia progowego. Foto: Roto
Źródło: Pegasus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18069 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 688

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >