O zmianie ustawy - Prawo budowlane

O zmianie ustawy - Prawo budowlane

USTAWA z dnia 27 marca 2003 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych ustaw Czytaj dalej

  • art. 49 otrzymuje brzmienie:

    "Art. 49. 1. Właściwy organ, przed wydaniem decyzji w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na wznowienie robót budowlanych, bada:

    1. zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
    2. kompletność projektu budowlanego i posiadanie wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń,
    3. wykonanie projektu budowlanego przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia budowlane
      - oraz, w drodze postanowienia, ustala wysokość opłaty legalizacyjnej. Na postanowienie przysługuje zażalenie.

    2. Do opłaty legalizacyjnej stosuje się przepisy dotyczące kar, o których mowa w art. 59f ust. 1, z tym że stawka opłaty podlega pięćdziesięciokrotnemu podwyższeniu.

    3. W przypadku stwierdzenia naruszeń, w zakresie określonym w ust. 1, właściwy organ nakłada postanowieniem obowiązek usunięcia wskazanych nieprawidłowości, w określonym terminie, a po jego bezskutecznym upływie wydaje decyzję, o której mowa w art. 48 ust. 1. Decyzję tę wydaje się również w przypadku nieuiszczenia w terminie opłaty legalizacyjnej.

    4. W razie spełnienia wymagań, określonych w ust. 1, właściwy organ wydaje decyzję:

    1. o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwoleniu na wznowienie robót,
    2. o zatwierdzeniu projektu budowlanego, jeżeli budowa została zakończona.

    5. W decyzji, o której mowa w ust. 4, nakłada się obowiązek uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.";

  • po art. 49 dodaje się art. 49a i 49b w brzmieniu:

    "Art. 49a. 1. W przypadku uchylenia w postępowaniu odwoławczym decyzji, o której mowa w art. 49 ust. 4, i wydania decyzji, o której mowa w art. 48 ust. 1, opłata legalizacyjna podlega zwrotowi, z zastrzeżeniem ust. 2, w terminie 30 dni od dnia stwierdzenia wykonania rozbiórki.

    2. Jeżeli wykonanie decyzji o nakazie rozbiórki obiektu budowlanego odbywa się w trybie wykonania zastępczego, o którym mowa w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, opłatę legalizacyjną zalicza się w poczet kosztów wykonania zastępczego.

    Art. 49b. 1. Właściwy organ nakazuje, z zastrzeżeniem ust. 2, w drodze decyzji, rozbiórkę obiektu budowlanego, lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego zgłoszenia bądź pomimo wniesienia sprzeciwu przez właściwy organ.

    2. Jeżeli budowa, o której mowa w ust. 1, jest zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, oraz nie narusza przepisów, w tym techniczno-budowlanych, właściwy organ wstrzymuje postanowieniem - gdy budowa nie została zakończona - prowadzenie robót budowlanych oraz nakłada na inwestora obowiązek przedłożenia w terminie 30 dni:

    1. dokumentów, o których mowa w art. 30 ust. 2 albo art. 30 ust. 2 i 3, albo art. 30 ust. 2 i 4,
    2. projektu zagospodarowania działki lub terenu,
    3. zaświadczenia organu właściwego w sprawach ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu o zgodności obiektu z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

    3. W przypadku niespełnienia obowiązku, o którym mowa w ust. 2, stosuje się przepis ust. 1.

    4. Jeżeli zachodzą okoliczności, o których mowa w ust. 2, właściwy organ, w drodze postanowienia, ustala wysokość opłaty legalizacyjnej. Na postanowienie przysługuje zażalenie.

    5. Do opłaty legalizacyjnej stosuje się przepisy dotyczące kar, o których mowa w art. 59f ust. 1, z tym że wysokość opłaty wynosi:

    1. pięciokrotność stawki opłaty w stosunku do budów, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 7-11, 14, 15, 17 i 18 oraz w art. 30 ust. 1 pkt 3,
    2. dziesięciokrotność stawki opłaty w stosunku do budów, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3, 5, 6, 12, 13, 16 i 19-21.

    6. Właściwy organ, w przypadku gdy budowa nie została zakończona, po wniesieniu opłaty, o której mowa w ust. 5, zezwala, w drodze postanowienia, na dokończenie budowy.";

  • art. 50 otrzymuje brzmienie:

    "Art. 50. 1. W przypadkach innych niż określone w art. 48 ust. 1 lub w art. 49b ust. 1 właściwy organ wstrzymuje postanowieniem prowadzenie robót budowlanych wykonywanych:

    1. bez wymaganego pozwolenia na budowę albo zgłoszenia lub
    2. w sposób mogący spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia bądź zagrożenie środowiska, lub
    3. na podstawie zgłoszenia z naruszeniem art. 30 ust. 1, lub
    4. w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę bądź w przepisach.

    2. W postanowieniu o wstrzymaniu robót budowlanych należy:

    1. podać przyczynę wstrzymania robót,
    2. ustalić wymagania dotyczące niezbędnych zabezpieczeń.

    3. W postanowieniu o wstrzymaniu robót budowlanych można nałożyć obowiązek przedstawienia, w terminie 30 dni od dnia doręczenia postanowienia, inwentaryzacji wykonanych robót budowlanych lub odpowiednich ocen technicznych bądź ekspertyz.

    4. Postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych traci ważność po upływie 2 miesięcy od dnia doręczenia, chyba że w tym terminie zostanie wydana decyzja, o której mowa w art. 50a pkt 2 albo w art. 51 ust. 1.

    5. Na postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych służy zażalenie.";

  • po art. 50 dodaje się art. 50a w brzmieniu:

    "Art. 50a. Właściwy organ w przypadku wykonywania robót budowlanych - pomimo wstrzymania ich wykonywania postanowieniem:

    1. o którym mowa w art. 48 ust. 2 oraz w art. 49b ust. 2 - nakazuje, w drodze decyzji, rozbiórkę obiektu budowlanego lub jego części,
    2. o którym mowa w art. 50 ust. 1 - nakazuje, w drodze decyzji, rozbiórkę części obiektu budowlanego wykonanego po doręczeniu postanowienia albo doprowadzenie obiektu budowlanego do stanu poprzedniego.";


  • art. 51 otrzymuje brzmienie:

    "Art. 51. 1. Przed upływem terminu, o którym mowa w art. 50 ust. 4, właściwy organ wydaje decyzję:

    1. nakazującą zaniechanie dalszych robót budowlanych bądź rozbiórkę obiektu lub jego części, bądź doprowadzenie obiektu do stanu poprzedniego albo
    2. nakładającą obowiązek wykonania określonych czynności w celu doprowadzenia wykonywanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem, określając termin ich wykonania, lub
    3. nakładającą obowiązek sporządzenia i przedstawienia, w określonym terminie, projektu budowlanego zamiennego, uwzględniającego zmiany wynikające z dotychczas wykonanych robót budowlanych; przepisy dotyczące projektu budowlanego stosuje się odpowiednio do zakresu tych zmian.

    W przypadku wydania nakazu, o którym mowa w art. 50a pkt 2, decyzje, o których mowa w pkt 2 lub 3, wydaje się po wykonaniu obowiązku określonego w tym nakazie.

    2. Inwestor zawiadamia właściwy organ o wykonaniu obowiązków, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lub 3, i występuje z wnioskiem o wydanie pozwolenia na wznowienie robót budowlanych.

    3. Właściwy organ po sprawdzeniu wykonania obowiązków, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, wydaje decyzję w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego zamiennego i pozwolenia na wznowienie robót budowlanych. Przepisy art. 35, z wyjątkiem przepisu ust. 1 pkt 1 lit. b), stosuje się odpowiednio.

    4. W razie niewykonania obowiązków, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, właściwy organ nakazuje, w drodze decyzji, zaniechanie dalszych robót budowlanych bądź rozbiórkę obiektu lub jego części, bądź doprowadzenie obiektu do stanu poprzedniego.

    5. Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio, jeżeli roboty budowlane, w przypadkach innych niż określone w art. 48, zostały wykonane w sposób, o którym mowa w art. 50 ust. 1. W takim przypadku decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót nie wydaje się.

    6. Przepisów niniejszego artykułu dotyczących pozwolenia na użytkowanie nie stosuje się do robót budowlanych innych niż budowa lub przebudowa obiektu budowlanego lub jego części.";

  • art. 52 otrzymuje brzmienie:

    "Art. 52. Inwestor, właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany na swój koszt dokonać czynności nakazanych w decyzji, o której mowa w art. 48, art. 49b, art. 50a oraz art. 51.";

  • art. 54 otrzymuje brzmienie:

    "Art. 54. 1. Do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, można przystąpić, z zastrzeżeniem przepisów ust. 3 oraz art. 55 i 57, po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie wniesie sprzeciwu, w drodze decyzji.

    2. Zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się co najmniej 21 dni przed zamierzonym terminem przystąpienia do użytkowania.

    3. Minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje obiektów budowlanych, do użytkowania których można przystąpić, po przeprowadzeniu przez właściwy organ obowiązkowej kontroli, o której mowa w art. 59b ust. 1. Przepisy art. 59f i art. 59g stosuje się odpowiednio.";

  • 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

    Źródło: budnet.pl

    Tagi

    altana,

    architektura,

    areszt,

    barakowóz,

    basen,

    bezpieczeństwo,

    bezpieczeństwo konstrukcji,

    biblioteka,

    biblioteki,

    brama,

    bramy,

    budowa,

    budowla,

    budownictwo,

    budynek,

    centrum handlowe,

    charakterystyka,

    ciepło,

    czerwiec,

    dach,

    decyzja,

    decyzja o warunkach zabudowy,

    decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,

    decyzje,

    do przeniesienia,

    do ustalenia,

    dok,

    dokumenty,

    dom,

    domy,

    doręczyć,

    dostawa,

    droga,

    droga kołowania,

    działka,

    dziecko,

    dziennik budowy,

    egzemplarz,

    elewacja,

    Energetyka,

    energia,

    estakada,

    falochron,

    galeria,

    garaż,

    Garaże,

    gaz,

    gaz płynny,

    gmina,

    granica,

    granica działki,

    grudzień,

    grunt,

    głębokość,

    hałas,

    informacje,

    inspektor nadzoru,

    inspektor nadzoru budowlanego,

    inspektor nadzoru inwestorskiego,

    inspektorat nadzoru budowlanego,

    instalacja,

    internat,

    inwentaryzacja,

    inwestor,

    izolacja,

    jaz,

    kabina,

    kalenica,

    kanał,

    kasa,

    kierownik,

    kierownik budowy,

    kierownik robót,

    kino,

    komin,

    kominy,

    konserwator zabytków,

    konstrukcja,

    kontrola,

    kontrole,

    krata,

    książka,

    książka obiektu,

    książka obiektu mostowego,

    książki,

    kubatura,

    kwalifikacje,

    kładka,

    laboratorium,

    linia zabudowy,

    lipiec,

    lokomotywownia,

    manewrowy,

    materiał,

    materiały,

    materiały sypkie,

    mały,

    miasto,

    moc,

    monitoring,

    montaż,

    nabrzeże,

    nadzór,

    nastawnia,

    niepełnosprawny,

    nieprawidłowość,

    nieruchomość,

    Nieruchomości,

    obiekt,

    obiekt budowlany,

    obiekt małej architektury,

    obornik,

    obudowa,

    ocena zgodności,

    ochrona,

    ochrona środowiska,

    oczko,

    oczyszczalnia ścieków,

    odbudowa,

    odebrać,

    odległość od granicy działki,

    odpad,

    odpowiedzialność,

    odstepstwo,

    ogród,

    ogrodzenia,

    ogrodzenie,

    opaska,

    opinie,

    osoby niepełnosprawne,

    osprzęt,

    oświadczenie,

    oszczędność,

    oszczędność energii,

    oszczędności,

    otoczenie,

    paliwa,

    paliwo,

    państwo,

    parterowy,

    pensjonat,

    peron,

    pirs,

    plan,

    plan zagospodarowania,

    plan zagospodarowania przestrzennego,

    planowanie,

    pochylnia,

    podmiot,

    podstacja,

    podstawa,

    pogorszenie stanu,

    pomost,

    pompownia,

    poniżej,

    porta,

    powierzchnia,

    powierzchnia zabudowy,

    powszechny,

    pozwolenia,

    pozwolenie,

    pozwolenie na użytkowanie,

    pozwolenie na użytkowanie obiektu,

    połać,

    pracownik,

    prawo,

    prawo budowlane,

    premia,

    próg,

    program,

    projekt,

    projekt budowlany,

    projekt zagospodarowania działki,

    projektant,

    projekty,

    prosty,

    protokół,

    przebudowa,

    przedsiębiorstwo,

    przedłożyć,

    przegroda,

    przejście,

    przepis,

    przepisy,

    przepisy wykonawcze,

    przepust,

    przeznaczenie,

    przeznaczenie obiektu,

    przyjęcie,

    przyroda,

    przyłącza,

    przyłacze,

    płyta,

    płyty,

    realizacja,

    regulacja,

    rejestr zabytków,

    reklama,

    remont,

    roboty budowlane,

    rozbiórka,

    rozpiętość,

    rozstrzygnięcie,

    ruch,

    rurociąg,

    rysunek,

    rzeka,

    rzeźnia,

    Samochód,

    sanatorium,

    schronisko dla bezdomnych,

    sieć,

    sierpien,

    Skarb Państwa,

    skarga,

    skargi,

    skarpa,

    sklep,

    skrzyżowanie,

    skłądowisko odpadów,

    specjalność,

    sprawność,

    stacja obsługi pojazdów,

    stacja uzdatniania wody,

    stanowisko,

    staw,

    stawka,

    strefa,

    styczeń,

    suszarnia,

    syfon,

    syfony,

    sztuka,

    tablica,

    teren,

    trakt,

    uciążliwość,

    umocnienie brzegu,

    upoważnienie,

    uprawnienia budowlane,

    uprzednio,

    urząd,

    uzasadnienie,

    uzbrojenie terenu,

    uzgodnienia,

    uzupełnienie,

    użytkowanie,

    użytkownik,

    warsztat,

    warunki zabudowy,

    warunki zabudowy i zagospodarowania terenu,

    wał,

    wały przeciwpowodziowe,

    wejście,

    wiadukt,

    wjazd,

    wniosek,

    woda,

    wyciąg,

    wyciągi,

    wydajność,

    wydzielenie,

    wydzielić,

    wykonanie,

    wykonany z,

    wykonczenie,

    wymiana,

    wyposażenie,

    wysepka,

    wysoki,

    wysokość,

    wysokość kalenicy,

    wyspa,

    wytwórnia,

    wytyczyć,

    wzniesienie,

    wznowienie robót,

    wzór,

    własny,

    z upoważnienia,

    zabezpieczenia,

    zabezpieczenie,

    zabezpieczenie budowy,

    zabudowa,

    zabytki,

    zakończenie budowy,

    zaniechanie,

    zaopatrzenie,

    zaplecze,

    zarząd,

    zatoka,

    zawiadomić,

    zawiadomienie o zakończeniu budowy,

    załącznik,

    zbiornik,

    zgłoszenie,

    zjazd,

    zmiana,

    zwrot,

    złoty

    Czytaj też…

    Czytaj na forum

    Ostatnio na forum

    • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
    • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
    • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
    • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
    • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
    • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

    Kalkulator ilości tapety

    Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

    Użytkownicy online (1)

    gości: 250

    Ostatnio dołączyli
    Zobacz wszystkich >
    Galerie
    Zobacz wszystkie galerie >